Konya’nın kalbinin attığı yer olan Mevlana Türbesine yakın, ‘Yeni Mevlana Çarşısı’, yerli ve yabancı turistlerin çok fazla tercih ettiği yerlerden biri haline geldi. Esnaflar ise, çarşı hakkında düşüncelerini dile getirerek bazı eksikliklerin olduğunu ve bunların giderilmesi için yetkililerden yardım beklediklerini duyurdu.

3-3Enes Hasırcı

“ESNAF OLARAK MAĞDURUZ, YARDIM BEKLİYORUZ”

Yeni Mevlana Çarşısı Esnaflarından Enes Hasırcı, çarşının çok güzel gözüktüğünü ifade ederek hafta içi bile kalabalık olduğunu söyledi. Enes Hasırcı, çarşının bazı eksikliklerinden dolayı üzgün olduklarına da dikkat çekerek, “Çarşımız güzel bir yerde ama bazı olumsuz yanları var. Çünkü yağmur yağdığı zaman dışarıdaki ürünlerimiz ıslanıyor, zarar görüyor. Yağış esnasında Yeni Mevlana Çarşısı esnafı olarak ürünlerimizi nasıl koruyacağımızı şaşırıyoruz ve aşağı depo bölümümüz tamamen göl oluyor. Ailesiyle gezmeye gelen insanlar da yağmur yağınca korunmak için bir yer bulamıyor. Çarşının üstü tamamen açık. Sadece dükkanların kapı önünün üstü hafif kapalı. Ama bu bize yetmiyor. Bunun yanı sıra bazı komşu esnafların dükkan tavanında büyük sarı lekeler mevcut. Çünkü çatılardan ufak akıntılar sızıyor ve duvara yansıyor. Ayrıca duvarlarımızda bazı çatlaklıklar meydana geldi. Yeni Mevlana Çarşısı Konya’nın kalbinin attığı yerde olmasından dolayı hızlı bir şekilde yapıldı. Görsel olarak çok güzel bir mekan ortaya çıktı. Ama eksiklikler de beraberinde geldi. Esnaf olarak mağduruz” şeklinde konuştu.    

“KİRALAR DA ÇOK YÜKSEK”

Dükkanların kiralarının da çok yüksek olduğunu belirten Hasırcı, yaklaşık 3 sene önce 1300 lira kira ödediklerini anımsattı. Hasırcı, “Şu anda buradaki dükkanımda 35 bin liraya oturuyorum. Biz Yeni Mevlana Çarşısı esnafları olarak Belediyemiz ve yetkililerden, bütün bu sorunlarımızın çözüme kavuşması için yardım bekliyoruz. Konya’mızı ve işimizi seviyoruz. Ama buraya bir düzenleme gerekiyor” ifadelerini kullandı.

3-4Sefa Yıldızlar

“BELEDİYEMİZDEN VE YETKİLİLERİMİZDEN YARDIM BEKLİYORUZ”

Çarşının bir diğer esnafı Sefa Yıldızlar ise şunları kaydetti: “Yeni Mevlana Çarşısına ilgi oldukça fazla. Özellikle turistler müşterimiz oluyor. Çarşı, Mevlana Türbesine yakın olunca, oraya giden turistler bize uğruyor ve alışveriş yapıyor. Görsellik, mimari ve hareketlilik açısından çarşı çok güzel duruyor. Ama Yeni Mevlana Çarşısının bütün bu olumlu yanlarının yanında eksiklikleri de var. Dükkanlarımız küçüldü. Tente sistemi yapılması gerekiyor ve yağmur yağdığı zaman ise dükkanlarımızın dışında şemsiye veya bir benzeri olmadığı için ürünlerimiz ıslanıyor ve zarar görüyor. Belediyemize ve yetkililere bu duruma çözüm bulmaları için çağrıda bulunuyoruz.”

TUBA KAYA 

 

Kaliteyi ucuza bulmak zor! Kaliteyi ucuza bulmak zor!