Soğuk havanın kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladığı bu günlerde kalorifer, kombi ve sobalarımızı yaygın olarak kullanmaya başlayacağız. Hem çevremiz hem de sağlığımız için kullanmış olduğumuz bu cihazlarda yakıtların önemi oldukça fazladır. Konya’da 2003 yılından bu yana kullanılmakta olan doğalgazın güvenli ve verimli kullanılması hem sağlığımız hem de maddi giderlerimiz açısından yaşantımızın öncelikli unsurlarından birisi haline gelmiştir. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Aziz Hakan Altun ise, “Doğalgaz renksiz, kokusuz havadan hafif, zehirsiz bir gazdır. Doğalgaz karbonmonoksit içermediğinden zehirleyici değildir. Ancak havadan daha hafif bir gaz olduğundan kapalı alanlarda sızma halinde yukarılarda toplanır. Kapalı hacimde yüzde 5-15 oranında hava ile karışımı durumunda ateş veya kıvılcım ile temas ettiğinde patlar. Bu nedenle doğalgaz kullanılan cihaz ve tesisatta hiçbir şekilde gaz sızıntısı olmamalıdır” şeklinde konuştu.

Akören Tarihi-111 Akören Tarihi-111

5-1-47

HAVALANDIRMA VE ÖNLEM HAYAT KURTARIR

Doğalgaz herhangi bir ortamda çok miktarda bulunduğu zaman, oksijen miktarının azaldığına dikkat çeken Altun, bu nedenle doğalgaz kullanılan ortamların mutlaka havalandırılması ve gaz sızıntısının önlenmesi gerektiğini vurguladı. Altun, “Doğalgaz kokusuz bir gaz olduğu için gaz sızıntısının insanlar tarafından hissedilmesi amacıyla çürümüş sarımsak kokusuna benzer bir koku ile kokulandırılmaktadır” dedi.

5-2-46

BAKIM ŞART VE GÜVENLİ!

Isınma ihtiyacının giderilmesinde kullanılan yakıtların özellikleri hakkında bilinmesi gerekenler kadar, bu yakıtları yakan cihazlar hakkında da önemli temel unsurların olduğunu belirten Başkan Altun, “Özellikle doğalgaz kullanımında yaygın olarak tercih etmiş olduğumuz kombilerin kullanımı ile ilgili bilinmesi gerekenler yaşantımızın temel unsurlarından olmuştur. Kombilerin alınmasında ve kullanılmasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu emniyet sistemleridir. Doğalgaz kombilerinde ve şofbenlerinde kullanılan emniyet sistemleri markalara göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple, üzerinde emniyet sistemi çok olan markaların tercih edilmesi yaşamsal risklerin azaltılması anlamında faydalı olacaktır. Kullanılmakta olan cihazların belli dönemlerde bakımlarının yapılması maddi giderlerimizin azaltılması için de gereklidir. Bu bakımların yapılması kombilerimizin daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Yetkili servislere belirli dönemlerde yaptırılacak bu bakımlar kullanıcı vatandaşlarımız tarafından ihmal edilmemesi gereken konular arasında yer almaktadır” diye konuştu.

5-3-46

VATANDAŞLAR YETKİLİ SERVİSLERİ TERCİH ETMELİ

Yakıt tasarrufunun sağlanacağı bir başka unsurun ise, çalışmakta olan cihazları tamamen kapatmak yerine ısı ayarını azaltmak olduğunu dile getiren Başkan Altun, “Cihazların yeniden çalışması için sarf edilmesi gereken yakıt miktarı, kısık ayarda çalışan cihazların sarf edeceği yakıt miktarından daha fazla olacaktır. Bilmemiz gereken bir başka husus ise, standartlara uygun olmayan yerlerde standartlara uygun olmayan cihazların kullanılmasıdır. Unutulmamalıdır ki mevzuatlarda belirtilen yerlerin dışında bir başka yere uygun olmayan bir cihazın konulması ve bu cihazın kullanılması, oraya bir bomba koymak gibidir. Can güvenliği için, ev ve iş yerlerine doğalgaz iç tesisat montajları sadece yetkili firmalara yaptırılmalıdır. Kış aylarında ısınma ihtiyacının giderildiği yakıt ve cihazları bilinçli bir şekilde kullanmak vatandaşlarımıza güvenli ve ekonomik bir yaşam sağlayacaktır. Bu yakıt ve cihazların sebebiyet vereceği üzücü ve ölümlere varan kazaların olmaması en büyük temennimizdir” ifadelerini kullandı.

TUBA KAYA