İstanbul’da yaptığı ticari faaliyetlerle bir Konyalı olarak Konya’yı en iyi şekilde temsil etmenin haklı gururunu yaşarken Asrın İşinsanları Derneği (ASRİAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Üye İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcılığı göreviyle de sivil toplumdaki yetkinliğini sürdüren İş İnsanı Mehmet Tekin, iş dünyasında ve ASRİAD’daki yaptığı çalışmalardan bahsetti. İhracatla birlikte Lato Jeans markasını daha ileriye taşımak amacıyla çalıştıklarından bahseden Tekin, Konya’daki iş dünyasını da değerlendirdi.

Sizleri tanıyabilir miyiz?
Mehmet Tekin. Şubat 1967 yılında Meram’da ailenin 3 çocuğundan ikincisi olarak dünyaya geldim. Babam, biz doğmadan İstanbul’a gelerek tekstil sektöründe iş hayatına atılmış. Biz de aile olarak 1972 yılında İstanbul’a yerleştik. 1983 yılına kadar okuduktan sonra liseden ayrılarak babamın yanında çalışmaya başladım. İki yıllık bir tezgahtarlık deneyiminden sonra 1985 yılında bir mağaza açtık ve iş hayatına blu jean imalatı ile başladım. Rahmetli babam ve kardeşimle Lato Jeans markasını çıkardık ve hem iç piyasa hem de dış piyasaya hitap ettik.

Whatsapp Image 2024 02 14 At 15.46.15 (3)

1987 yılında askerdeyken abimi elim bir kaza sonucu kaybettik. Askerlik sonrası kardeşimle birlikte Lato Jeans markasının bayilikleri açıp yurt dışı fuarlarına katılım sağladık. 2010 yılında İstanbul’daki Mercan Mahallesinden Merter’e taşınmamız sürecinde köklü bir değişim yaparak tekstilin bayan giyim kısmına geçtik. Şu anda da Merter ve Zeytinburnu mağazalarımızda ağırlıklı olarak yurt dışı satışlarımızla tekstil işine devam ediyoruz.

‘İYİ BİR KONYASPORLU OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM’

Hangi şehirde yaşıyorsunuz, Konya’yla olan bağlarınız devam ediyor mu?

Ailemle birlikte İstanbul’da yaşıyorum. Sosyal alanda doğduğum şehirle hiçbir zaman bağlarımı koparmadım. Doğduğum şehirde akraba ve arkadaş çevrem geniş bir şekilde yer alıyor. Ben de düzenli olarak Konya’ya gidiyor ve 2-3 gün kaldıktan sonra İstanbul’a dönüyorum. Böylece doğduğumuz yere olan özlemimizi düzenli olarak gidermiş oluyoruz. Konyalı olmak bizim için bir ayrıcalık teşkil ediyor. Aynı zamanda iyi bir Konyasporlu olduğumu düşünüyorum.

Şirketinizle ilgili neler yaptığınız hususunda bilgi verir misiniz? İşiniz koşulları ve sektörünüz, bulunduğunuz şehirde ve Konya’da ne gibi farklılıklar gösteriyor?

Bildiğiniz gibi tekstil sektörü ülkemizin inşaat ile birlikte önde gelen lokomotif sektörü konumunda. Bu sektörde uzun yıllar çalışmamız itibariyle hem ülkemize döviz girdisi sağlamak hem de Avrupa ve dünya piyasalarında yer edinmek amacıyla ihracata önem veriyoruz. Sürekli olarak yurt dışı piyasalarında arayışlarımız oluyor. Bayan giyimde yazın penye, kış sezonunda ise triko imalat ve satışını gerçekleştiriyoruz. İhracatımız dönemsel olarak değişiklik gösteriyor. Piyasaların hareketli olduğu dönemlerde pazar payımızı olabildiğince artırmaya yönelik olarak çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Whatsapp Image 2024 02 14 At 15.46.15 (2)

‘İSTANBUL KOŞUL BAKIMINDAN DAHA DEZAVANTAJLI’

Sektörel olarak yaşadığınız sıkıntılar neler; bu sıkıntıların Konya’da da olduğunu düşünüyor musunuz?

Elbette her sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de bazı sıkıntılarımız oluyor. Örnek olarak eleman sıkıntısı. Konya’da tekstil sektöründe eleman sıkıntısı İstanbul’daki kadar fazla yaşanmıyor. Bunun nedeni de tabii ki İstanbul’daki yaşam koşullarının Konya’dan farklılıklar arz etmesi oluyor. Yetişmiş eleman bulma ve bünyede tutma konusunda başarılı olabildiğimiz taktirde sektördeki yerimizi korumak konusunda istikrarlı bir gidiş söz konusu oluyor.

Bildiğiniz gibi dünya dijitalleşiyor. Dijitalleşmeye ve internete gerekli önemi ve yatırımları yaptığınız taktirde, özellikle de e-ticaret üzerinden yatırımlarınızı yaparak yeterince başarılı çalışmalar yaptığınız taktirde Türkiye’nin neresinde yaşarsanız yaşayın başarısız olmanız içten bile değildir! Öte yandan tabii ki İstanbul’un geniş ticari perspektifi göz önüne alındığında burada yaşamak daha avantajlı oluyor. Ancak kiralar ve yaşam koşullarının ekonomik anlamda Konya’ya nazaran daha ağır olması, İstanbul için bir dezavantaj oluşturuyor.

‘İSTANBUL’UN AVANTAJLARINI KULLANMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Kültürel ve sosyal düzeyde Konya ile diğer bulunduğunuz şehirlerin farklı olduğunu düşünüyor musunuz?

Kültürel ve sosyal anlamda İstanbul, Konya’ya göre daha avantajlı bir konuma sahip. İstanbul büyük bir metropol şehir ve dünyadaki önemi herkes tarafından biliniyor. Turizm konusunda sahip olduğu tarihi değerler ve her yönüyle ulaşım kolaylığı İstanbul’un avantajı. Öte yandan Konya’nın da tarihi değerleri en az İstanbul kadar önemli. Sosyal alanda ise İstanbul, tartışmasız olarak Konya’dan çok daha ileride. İstanbul, 7 gün 24 saat yaşayan bir metropol: Günün her saatinde farklı sosyal etkinlikler ile karşılaşıyorsunuz. Biz bu sosyal ve kültürel faaliyetleri kendi avantajımıza kullanmak için elimizden geleni yapıyoruz. Örneğin her yıl belli dönemlerde yapılan şehir tanıtım günleri! Ben Konya’dan uzak kaldığım dönemde İstanbul’da Avrupa ve Anadolu yakasında yapılan Konya Günleri’ne de her fırsatta katılmaya ve özlem gidermeye çalışıyorum. Öte yandan sosyal anlamda da Konya’da Mehir Vakfı’nın çalışmalarına katılırken, İstanbul’da ise Maruf Vakfı Mütevelli Heyet üyesi olarak görev yapıyorum.

İş konusunda ya da sosyal alanda Konya’yla hala bağlantılarınız var mı; bu bağlantıları nasıl koruyorsunuz?

İş ile ilgili olarak Konya’da fazla bir bağlantımız yok. Genelde Konya’ya akraba ve arkadaş çevremle vakit geçirmek amacıyla geliyorum. Daha önce de ifade ettiğim gibi iyi bir Konyaspor taraftarıyım. Galatasaray’a gönül vermekle birlikte Konyaspor-Galatasaray maçlarında her daim doğduğum şehrin taraftarı olarak maçları izliyor ve heyecanlanıyorum.

Konya’da teknoloji rüzgarı esiyor! Konya’da teknoloji rüzgarı esiyor!

Konya’yı şehir dışında temsil etmek nasıl bir duygu; bu konuda yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Gerek iş nedeniyle gerekse sosyal veya kültürel çalışmalar kapsamında ziyaret ettiğim yerlerde Konyalı hemşehrilerimle karşılaştığımda mutlaka geniş bir sohbet imkânı doğuyor. Bizler Konyalı olarak sıcakkanlı insanlarız. Konya’ya bağlılığımız da düşünüldüğünde yeni tanıştığım bir Konyalı hemşehrimle hemen kaynaşıp sportif, kültürel ve sosyal aktivitelerde birlikte yer alabiliyoruz.

Whatsapp Image 2024 02 14 At 15.46.15 (1)

‘ASRİAD OLARAK FİNANSAL, SOSYAL VE KÜLTÜREL ÇALIŞMALARLA ŞUBELERİMİZİN YANINDAYIZ’

ASRİAD’daki görevinizden bahseder misiniz; ASRİAD olarak neler yapıyorsunuz?

ASRİAD ile 6 yıl önce bir arkadaşım vasıtasıyla tanıştım. ASRİAD’ın ‘Önce Nitelik’ sloganı çerçevesinde yaptığı çalışmaları incelediğimde çok etkilendim. Kafa yapıma ve sahip olduğum değerlere tümüyle uygun olması beni ASRİAD’a bağladı. Daha sonra da ASRİAD Yönetim Kurulu üyeliği için bana gelen teklifi hiç düşünmeden kabul ettim. 5 yıldır ASRİAD yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyorum. Üye İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısıyım.

ASRİAD olarak manevi değerlerimize uygun çalışmalar yapmayı kendimize görev edindik. Birçok faaliyetimizi sayabilirim ancak bunlar için en önemli olarak ülke olarak yaşamış olduğumuz büyük deprem felaketi sonrası yapmış olduğumuz yardımları ayrı bir yere koymam gerekiyor. ASRİAD Yönetim Kurulu olarak üyelerimizin katkılarıyla Türkiye’nin her yerindeki 19 şubemizin de katkılarıyla 50’den fazla TIR dolusu ihtiyaçları, deprem bölgesine ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Yine Yönetim Kurulu olarak öncelikle kendi şubelerimizin yer aldığı Malatya, Gaziantep şubeleri dışında depremden etkilenen şehirlere bizzat giderek incelemelerde bulunduk. Bu incelemeler bize, nerede neye ihtiyaç var sorusunun yanıtını verdi ve yardım faaliyetlerimizi ona göre gerçekleştirdik. Kısaca nokta atışı yaptık. Sadece ayni yardımlar değil aynı zamanda nakdi yardımlarımızı da AFAD üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Bunun yanı sıra Filistin’de halen yaşanmakta olan dram için Filistinli kardeşlerimize ulaştırılmak üzere yine ASRİAD Yönetim Kurulu olarak bölgedeki etkin sivil toplum kuruluşları üzerinden nakdi yardım yapıyoruz. Elbette sadece bunlar değil... Şubelerimizin bulunduğu tüm illerin ekonomik anlamda gelişmesi adına oradaki üyelerimizle iş birliği halinde ortak yatırımlar yapmak için çalışmalar yürütüyoruz. Böylece hem ASRİAD üyelerine hem de ülkemizin her karış toprağına faydamız olsun istiyoruz.

Whatsapp Image 2024 02 15 At 20.07.49

‘ASRİAD KONYA’YI İLGİYLE TAKİP EDİYORUZ’

ASRİAD olarak Konya şubesinin çalışmalardaki yerini nasıl gözlemliyorsunuz?

ASRİAD Konya şubemiz son derece etkin faaliyetler yürüten bir şube. ASRİAD Teşkilatlanma Komisyonumuz tüm şubelerimize olduğu kadar Konya şubemize de yakın durumda. Çalışmalarını sürekli olarak takip ediyor, bizden talep edilen istekleri ivedi olarak yerine getirmek için yönetim kurulu olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hatta son yönetim kurulu toplantımıza Konya Şube Başkanımız Abdullah Karabağ da katıldı. Konya şubemizin yaptığı her çalışma benim için ayrı bir değer ve önem taşıyor. ASRİAD Konya Şube Başkanımız ve Yönetim Kurulu’nun Konya’nın her yönüyle gelişimine yönelik çalışmalarını ben de yakından takip ediyor ve destekliyorum.

KALKINMADA İHRACAT, OLMAZSA OLMAZ!

Konyalı iş insanlarına ihracat ya da diğer şehirlere yapılan yatırımlar kapsamında neler söylemek istersiniz?

Konya’mıza ve ülkemize fayda sağlamamız için olmazsa olmaz unsur ihracattır. Küresel dünyada artık gelişin yolu ihracattan geçiyor. Bu amaçla tüm iş insanlarına ve yatırımcılarımıza çağrım, global dünyada ihtiyaçları doğru tespit edip hangi ülkede olursa olsun o ülkedeki ihtiyaçları gidermeye yönelik çalışmalar yapmalarıdır. Bunun da farklı yöntemleri var. Bundan 10-15 yıl önce yeni pazarlar bulabilmek için en iyi yol, ülkelere gidip gezmek ve sektörel araştırmalar yapmak ve fuarlara katılmaktı. Teknolojinin de gelişmesiyle artık yöntem e-ticarete dönüştü. Artık e-ticaret üzerinden dünyadaki elektronik pazarlama bir tık kadar yakınınızda yer alıyor.

‘BUGÜNÜN PAZARI: E-TİCARET’

Biz de ASRİAD olarak gerek bünyemizdeki üye iş insanlarına ve ülkemize döviz kazandırmak amacıyla ASRİAD Alışveriş Merkezi’ni hizmete geçirdik. ASRİAD AVM 23 farklı dilde, yılda 125 bin ziyaretçi sayısına ulaşacak şekilde hizmet veriyor. Bu şekilde üye iş insanlarımızın ürettiği ürünlere hiçbir masraf olmaksızın alıcı bulma imkânı sağlıyoruz. ASRİAD AVM’de ticaret hiçbir zaman durmuyor! ASRİAD AVM gibi çevrimiçi platformlar ve e-ticaret siteleri üzerinden tüm iş insanlarımız sahip oldukları ürünleri dünyaya pazarlayabilirler. Bu nedenle e-ticarete mutlaka önem verilip yatırım yapılması gerekir düşüncesindeyim.

Teşekkür ederiz.

MUSTAFA ARSLAN 

Editör: Birkan Bakay