1.Dünya Savaşı yıllarında Huğlu’da başlayan bireysel çabaların gitgide büyümesiyle tüm ilçeye yayılan av tüfeği imalatı, 1962 yılından sonra kurulan Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi ile kurumsal bir kimliğe bürünerek bugün itibariyle dünyada bilinen ilk 10 üretici firma arasına girmeyi başardı.  Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi’nin tek kırma tüfek imalatı ile başlayan bu serüveni, 1962 yılından sonra çifte, seksenli yıllara doğru süperpoze, doksanlı yılların başlarında da yarı otomatik ve pompalı tüfek imalatıyla devam ederek, bugün sektöründe en geniş ürün yelpazesine sahip bir konuma geldi.

Ar-Ge ve inovasyona verdikleri önemle savunma sanayinin ülkemizdeki önemli bir temsilcisi olmayı başaran Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi, yaklaşık 80 ülkeye ihracat yapan bir üretici olmayı başardı.

Akören Tarihi -121 Akören Tarihi -121

ÇEŞİTLİLİK ARTTI

Faaliyetleri ve sektörü değerlendiren Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Naci Tanık, kooperatif olarak dünyaya ayak uyduran bir oyuncu olmayı başardıklarını söyledi. Bu konuda önemli mücadeleler verdiklerini ve bugün bu mücadelenin meyvesini yediklerini dile getiren Tanık, “Pompalı, şarjörlü, havalı tüfek, keskin nişancı tüfekleri, yivli av tüfeği, trap tüfekleri, makineleri tabanca, tabanca gibi ürünleri de üretiyoruz. Her sene çağa ve sektöre ayak uydurmak için yeni modeller çıkarıyoruz” diyor.

İHRACATTA ÜLKE SAYISI ARTIYOR

Yivsiz av tüfeği sektöründe Türkiye’nin dünyada ilk 3’e girdiğini anımsatan Tanık, bu başarıyı daha ileri taşımak adına kendilerine önemli bir misyon yüklediklerini söyledi. Üretmeyi sürdüreceklerini vurgulayan Tanık, şunları kaydetti, “Biz Kooperatif olarak, farklı ülkelere olan ihracatımızı artırarak, Amerika’ya olan ihracat payımızı azaltmayı planlıyoruz. Bizim satış ekibimiz, yaptığı bu çalışmayla ihracatta 80 ülkeye ulaşmış oldu. Savunma sanayinde ülkemizi ihracatta en iyi şekilde temsil etmek için var gücümüzle çalışıyoruz.”

XR8; SİVİL VE ASKERİ KULLANICILARIN YENİ GÖZDESİ!

Yeni modelleriyle ses getirmeyi sürdürdüklerini vurgulayan Tanık, şunları söyledi, “Türkiye'nin önde gelen tüfek üreticilerinden Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi, yeni modeli XR8’i piyasaya sürdü. Tüfek, özellikle ABD'de efsane haline gelen AR10 tüfekleriyle birebir aynı çalışma mekanizmasına sahip. Tüfeğin en can alıcı özelliklerinden birisi, 7.62x51 kalibre bir AR10 piyade tüfeğinin üst gövdesinin bu tüfeğe montaj edilebilmesi. Bu sayede, aynı tüfekte yivli ve yivsiz iki kalibreye sahip olunabiliyor. XR8 Pro versiyonunun da bir diğer önemli özelliği, ayarlanabilir valf sistemi sayesinde pistondaki gaz basıncının istenilen seviyede tutulabilmesi. Bu sayede, tüfek 28-50 gram arasında fişekleri rahatça atabiliyor. Bu da practical atışları yapan sporcular için avantaj sağlıyor. XR8, hem sivil hem de askeri kullanıcılar için ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor. Tüfek, sivil pazarda avcılık ve practical atışları için, askeri pazarda ise yakın savunma maksadıyla kullanılabiliyor.”

ABDULLAH AKİF SOLAK