Futbol ’da Arap furyası durdurulsun!

Dünya genelinde transfer sezonunun başlamasıyla birlikte takımlar kendine gerekli gördükleri mevkileri oyuncu almaya başladı. Yeni sezonda iddialı bir takım kurmak isteyen kulüpler ona göre transferlerini şekillendirip, takımlarına kazandırmanın planlarını yapıyor. Günümüz futbolunda kimi takım bütçelerine göre transfer etmek zorunda kalırken, kimi takım ise astronomik bedellerle transfer sürecini yürütmeye çalışıyor…

Tabi astronomik rakamlar denildiği zaman akla alınmaz derecede paralar dönüyor. Gerek bonservis ücreti gerek futbolcunun yıllık ücreti gerek menajeri, isim hakkı, sponsoru derken ortaya akla fikre sığmayacak paralar ortaya çıkıyor. Evet ortada serbest bir piyasa var. Hangi futbolcu ne kadar eder ya da etmez? Bunu gösterdiği performans da belirler ama artık bu iş çığırından çıkmaya başladı.

Hatırlarsanız bundan birkaç sene önce Çin furyası vardı. Çin Ligi, kendi takımları için astronomik bonservis bedelleri ödeyerek birçok önemli oyuncu transfer etti. Yıllık 30 milyon avro bandında ücret alan oyuncular oldu. Yani bir futbolcuya 30 milyon avro yıllık ücret verilir mi? Bence bunu bir sorgulamak lazım… Tabi bu süreç futbolu olumsuz yönde etkiledi. Avrupa’da daha düşük rakamlara oynayan oyuncular Çin Ligi’ne akıl almaz bedellerle transfer oldu.

‘ÇİN FURYASI BİTTİ, ARAP FURYASI BAŞLADI’

Tam Çin furyasını atlattık derken, şimdi ise futbolda maalesef Arap baharı başladı. Paradan gözü dönen Araplar, Çin’i de geride bırakarak, kendi takımlarına belki de bir ülke kurulabilecek bedellerle oyuncu transfer etmeye başladı. Misal Ronaldo’nun yıllık ücreti sponsor gelirleri hariç 200 milyon avro. Bu sponsorlarla birlikte daha fazla rakamlara tekamül ediyor. Benzema’da aynı şekilde 200 milyon avro yıllık ücret kazanacak. Kimsenin parasında pulunda olmamamız gerekiyor ama böyle devam ederse futbol biter. Bu devasa rakamlar ödenmesini kesinlikle doğru bulmuyorum.

‘DUR DEMEK LAZIM’

Hiçbir oyuncu bu kadar etmez. Araplara artık ‘DUR’ denilmesi gerekiyor. Bu konuda FİFA ve UEFA nezdinde gerekli incelemelerin yapılması kesinlikle şart. Bu piyasaya futbol adamlarının bir kriter getirmesi gerek. Futbol hepimizin ortak noktası. Yani kendi renklerine gönül vermiş birçok taraftar var. Arapların saçma sapan transfer politikası yüzünden futbolda ki güzellik kaybolabilir. En kısa sürede soruşturma açılmalıdır. Arap hükümeti yanlış hatırlamıyorsam takımlara 1 milyar avro bandında fon bağış yapıyor.  Gidin şurada bir garibanı sevindirin desek yapmazlar.

‘YETKİLİ MERCİLER HAREKETE GEÇMELİ’

Afrika başta olmak üzere, dünya genelinde milyonlarca insan açlık, sefalet içinde yaşamaya çalışırken sözde Müslüman ülkesi konumunda olan ülke ya da ülkelilerin yaptığı çılgınlığı içime sindiremiyorum. Futbol bu değil. Böyle transfer ücreti olmaz. Yıllık ücret olmaz. Bu çılgınlığa bir son vermek gerek. Yani Araplar futbola önem veriyorsa, kendi altyapılarını geliştirsin. Oyuncu yetiştirsin, futbol seminerleri düzenlesin. Dünya Kupası için çalışsın. Yetenek avına çıksın.

Bu konuda FİFA ve UEFA, Uluslararası Futbol Mahkemesi’ni göreve davet ediyorum…

Saygılar…