2012 yılından bu yana güzellik sektörünün içerisinde yer alan uzman eğitmen olarak sektörlere çok sayıda isim kazandıran Emet Çağlar Estetik ve Güzellik Merkezi işletmecisi Emet Çağlar, hayatın tesadüflerle ibaret olmadığını çaba, istek ve inancı başarıyı ortaya çıkardığını ifade etti.   Güzellik sektörüne annesinin teşviki ile başladığını ve tutkuyla bağlandığı mesleğini ilk günkü heyecan ile sürdürdüğünü ifade etti.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

İsmim Emet Çağlar.  Konya doğumluyum.  30 yasında 3 kız kardeşin en küçüğüm. Aynı zamanda psikoloji 2.Sınıf öğrencisiyim. 2012 yılından beri bu sektörün içindeyim.  Aynı zamanda uzman eğitmenim ve bu alanda birçok kişiye eğitim verdim ve sektöre işin ehli bireyler kazandırdım. Usta Öğreticilik belgelerini tamamlamış ve güzellik sektöründe ki tüm işlemlere hâkim bir uzman eğitmen ve estetisyen olarak yoluma devam ediyorum.  Aynı zaman da EC kozmetik markasının üreticisiyim.

2-7-52

İş yerinizden ve şirketinizde bulunduğunuz görevlerden bahseder misiniz? Şu anda göreviniz nedir?

Emet Çağlar Estetik ve Güzellik Merkezi işletmecisiyim ve ayrıca EC dermokozmetik üretici ve dağıtıcı firmasının da başındayım.

 Estetik ve Güzellik merkezi danışanlarına ne gibi hizmetler vermektedir?

Merkezimizde Lazer Epilasyon, Bölgesel İncelme, Cilt Bakımı Protokolleri, Mezoterapi, Gençlik Aşısı, Dudak Vitamini, Kalıcı Makyaj, Selülit Bakım, İpek Kirpik, Lifting, Protez Tırnak-Kalıcı Oje Em-Slim ve Çatlak Bakımı hizmetleri sunmaktayız.

2-1-50

İş hayatınıza kaç yaşında ve nasıl başladınız?

İş hayatına çok erken yaşta başladım. Farklı sektörlerde çalıştım. Güzellik sektörüne 19 yasında başladım. Annem benim güzellik uzmanı olmamı çok istemişti ve bu işi en iyi şekilde yapacağıma inanıyordu. Onun sayesinde başlamış oldum. Annemin vefatının etkisiyle de tutkuyla bağlandığım mesleğimi yapmaya devam ettim.

İş dünyasına giriş yaptığınız dönemlerde hangi zorlukları yaşadınız? Bu zorlukları aşmak için neler yaptınız?

Herhangi bir birikimim olmadığı için sıfırdan başlamak zorunda kaldım. Bu sebepten çok fazla çalışmam ve çok emek vermem gerekiyordu öyle de yaptım ve bugün bir marka olma yolunda ilerliyorum. Emeğin her zaman karşılığı olduğuna inandım. Sektörde çok fazla seçenek olduğundan dolayı emeğin yanında işimle ilgili farkta yaratmam gerekiyordu. Tabii ki çok zorluklar yaşadım bu konuda ki en büyük destekçim ailem oldu.

2-4-56

Kendinizi geliştirmek için hangi faaliyetleri yürütüyorsunuz\ yürüttünüz?

Çok geniş çaplı bir sektörde bulunduğumuz için yenilikleri takip edip işyerimi hep güncel tuttum.

İş dünyasında kadın- erkek arasında koşulların eşit olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu genel bir soru olmuş bu her alan için geçerli değil. Güzellik sektörü için kadınların daha avantajlı olduğuna inanıyorum.

2-5-51

Kendinizi iş dünyasında ve çalışma prensibi olarak nasıl tarif edersiniz?

İş hayatında önceliğim insandır. İş arkadaşlarım benimle birlikteyken iyi hissederler ve onlarında bakış açısı aynı olduğu için başarı zaten kolaylıkla gelir. En büyük prensibimin sonuç odaklı olmam ve danışan memnuniyetidir.

İş hayatınıza ilk başladığınız zaman ile şu anda sektörünüzde gözlemlediğiniz (olumlu, olumsuz) gözlemler neler?

Sektöre ilk girdiğimde yetkin olanlar güzellik merkezi sahibiyken zamanla bu durum değişti ve ihtiyacında artmasıyla çok kısa süreli eğitimlerden sonra herkes güzellik merkezi açmaya başladı.

2-2-52

Kadın olarak sektörünüzde başarılı olmanın verdiği hazzı nasıl tanımlarsınız?

Bu kadar rekabetin arasında güvenilir ve tercih ediliyor olmak en büyük hazzım.

İş hayatınızda gelecekle ilgili hedefleriniz nelerdir?

Emet Çağlar Güzellik Merkezinin ve EC kozmetiğin daha geniş kitlelere hizmet vermesi hedeflerimin arasında.

Bir kadın olarak iş dünyasında var olmanın zorlukları neler?

Ben böyle bir ayrım yapmak istemiyorum. Modern iş dünyasında kadın girişimci olmanın gururunu yaşıyorum. Birçok kadının da artık iş hayatında yapabileceklerini ispatladığına inanıyorum. Böyle bir ayrımın yapılmasını da doğru bulmuyorum.

Özboyacı’dan Yenigün’e ziyaret Özboyacı’dan Yenigün’e ziyaret

Sektörünüzdeki en büyük sıkıntısı sizce nedir?

 Danışanlarımızın beklentileri ile bizim yapabileceklerimizin doğru ifade edilmeyişinden çok sıkıntılar yaşanabiliyor. İşlemler ve sonuçlar kişiye özeldir. Merkezimde sıkça kullandığım bir ifadedir.

Kadınların bazı sektörlerde geri planda kalmalarının sebebi sizce neler?

 Kadınların birçok sektörde varlık gösterdiğine ve başarılı olduğuna inanıyorum. Birçok konuda girişimci ve öncü olduklarını düşünüyorum.

2-9-37

İş hayatının ve günlük hayatın stresini atmak için neler yapıyorsunuz, hobileriniz neler?

Gezmeyi çok seviyorum. Farklı yerleri ve ülkeleri gezmeyi seviyorum. Dostlarımla vakit geçirmeyi ve eğlenmeyi seven biriyimdir.

İçinde bulunduğunuz STK’lar var mı?

Evet. Birçok yardım derneğine ve Dost Pati derneğine üyeyim.

Başarılı bir kadın olarak başarınızı borçlu olduğumuz unsurlar nelerdir? Sizi rol model alacak kadınlara neler önerirsiniz?

Öncelikle bireyin kendisini iyi tanıması gerektiğine inanıyorum. Hata yapmaktan korkmayıp bunları tecrübeye dönüştürüp kaldıkları yerden devam edebilmelidirler. Yaşadığım her durumu pozitife çevirmek için elimden geleni yaptım. Klişedir belki ama istikrar önemlidir. En son olarak söyleyeceğim şudur ki kimse hayallerinden vazgeçmemelidir. Aynada baktıklarında gördükleri kadına inansınlar onlara hiç kimse inanmasa bile.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA