Türkiye’de gerçekleştirilen yerli ve milli üretimler sayesinde bakliyat ürünlerinde hem zam olmuyor hem de fiyatların gerileceği müjdesi veriliyor. Konya Kadınlar Pazarı esnafı da vatandaşın bu durumdan çok memnun olduğunu söyledi.

4-3-9

‘YILBAŞINDAN BERİ ZAM YOK’

Harun Çoban, bakliyatlarda yılbaşından beri bir artış olmadığını belirterek yaklaşık 6 ay önce sadece yüzde 10 zam geldiğini söyledi. Çoban, ‘’Yılbaşından sonra ürünlerde bir artış olmadı. Sadece nohut ve fasulyeye zam geldi. 25’e verdiğimiz fasulye 40 lira oldu. Bulgur ve mercimekte ise sadece yüzde 5’lik bir artış olmuştu. Ürünlere bir süre daha zam gelmeyeceğini düşünüyoruz. Vatandaş bu durumdan oldukça memnun’’ diye konuştu.

4-1-8

‘ÜRÜNLER YERLİ ÜRETİM’

Yatırım çok, borcu yok! Yatırım çok, borcu yok!

Muammer Tosun, şu anki bakliyat ürünlerinin 2022 yılının üretimleri olduğunu dile getirerek fasulye ve nohutun Konya’nın yerli ürünleri olduğunu kaydetti. Tosun, ‘’Bunlarda herhangi bir artış yok. Mercimek grubu da genelde Antep ve Yozgat tarafından geliyor. Buğday ve mercimekte de herhangi bir artış yok. Buğday 15 lira. Kırmızı mercimek 30 lira. Yeşil mercimek Yozgat’tan geliyor. O da 35 lira. Fasulye Çumra’dan geliyor, 40 lira. Nohut 45 lira. Aşağı yukarı 6 aydır bir zam söz konusu değil. Ama seçimden sonra yüzde 10-15 civarında bir artış olabilir’’ dedi.

4-2-8

MİLLİ ÜRETİMLER SAYESİNDE ZAM YOK

Fatih Kocatürk, bakliyat ürünlerinde yaklaşık 6-7 aydır herhangi bir artış yaşanmadığını ifade ederek, ‘’Çünkü fiyatlar varacağı yerin zaten üstüne çıktı. Benim tahminlerime göre bu sene fiyatlar biraz daha inecek. Geçen seneye göre yüzde 20-30 bir iniş olacağını düşünüyorum. Elektriğin, mazotun düşmesi, doğal gazın çıkması ve son zamanlarda Türkiye’de gerçekleşen milli üretimler, gıda fiyatlarının düşmesine etki ediyor. Bunların hepsi iyiye işaret. Daha da iyi olacak inşallah’’ şeklinde konuştu.

ABDULLAH BAŞYEMENİCİ