Günümüzün dijital çağında, bilgisayarlar ve akıllı cihazlarla birlikte yaşanılan teknolojik devrim, yaşamı kolaylaştırmanın yanı sıra yeni ve karmaşık tehlikelerle de karşı karşıya getiriyor. Bunlardan belki de en korkutucu olanı hacklenme tehdidi. Bir zamanlar sadece kurgu filmlerde veya casus romanlarında yer alan bu kavram, artık günlük haberlerin ve tartışmaların merkezinde yer alıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Siber Güvenlik Uzmanı Hamza Şamlıoğlu ise, gelişen teknolojiyle hackerların insanları çok kolay kandırabildiğinden bahsetti.

Khjgkhgkhgkhg

DÜNYA İLGİNÇ YERLERE GİDİYOR

Hamza Şamlıoğlu, reklam dünyasının insanların hareketlerine göre şekillenebildiğini ama konuşmaları dinlemediklerini belirterek dijital dünyada bırakılan iz ve veri ile markaların bu veriyi kendi lehlerine kullandıklarını kaydetti. Dijital dünyanın tuhaf bir noktaya geldiğini ifade eden Hamza Şamlıoğlu, “O an ne istiyorsanız bunu algılayabiliyorlar, tahmin edebiliyorlar ve ona göre de sizin karşınıza kişiselleştirilmiş reklam sunabiliyorlar. Sadece sosyal medyadaki 35-40 tane beğeninize bakarak sizin hakkınızda bilgi toplanabiliyor. Beğendiğiniz gönderileri analiz ediyorlar ve bu noktada derinizin rengine kadar tespit edebiliyorlar. Hatta algoritmalar sayesinde sizin bir sonraki alışverişinizi tahmin edip o kargoyu siz demeden yakınınıza teslim edip, siparişi verdikten sonra 2 saatte elinize ulaşmış gibi gösterebiliyorlar. Dünya gerçekten çok ilginç yerlere gidiyor” diye söyledi. 

Gjkljglbön

ÇOK KOLAY KANDIRIYORLAR

Sosyal medya hesapları hacklendiği zaman çok farklı şeylerle karşılaşılabildiğini aktaran Şamlıoğlu, gerçek hayatta yaşanmış bir hikayeyi anlattı. Şamlıoğlu, “17 yaşında bir kızın sosyal medya hesabı hackleniyor ve annesine, ‘Anne cüzdanımı kaybettim. Başımdan kötü bir olay geçti. Telefonumu düşürdüm. Bir benzin istasyonuna geldim ve buradaki yaşlı amca bana yardım edecek. Eve dönmek istiyorum. Ancak ne param var ne de telefonum yanımda. Bu amca bana 100 lira vereceğini söyledi. Rica etsem bana kredi kartı numaranı atar mısın anne? Bu amca kredi kartından 100 lira çekip bana verecek, ben de taksiye atlayıp eve geleceğim’ gibi bir senaryo yaşanıyor. Anne de direkt kredi kartı numarasını gönderiyor. Sonrasında o kartı boşaltıyorlar. Bunun gibi çok sayıda örnek var. Ayrıca gelecekte 3 boyutlu sanal aleme kayacağız. Gözlük merceğe dönüşecek. Bu alemde de hackerlar olacak ve çok daha farklı oyunlarla karşımıza çıkacaklar” ifadelerini kullandı.

Şhlkjşkjşjkş

Mezuniyet sezonu açıldı Mezuniyet sezonu açıldı

HACKER SİZİ HER AN TAKİP EDEBİLİR

Hackerların istedikleri zaman kişileri takip edebildiklerini söyleyen Şamlıoğlu, sözlerine son olarak şunları ekledi: “Hackerlar; sistemdeki zaafları bulup, o sisteme erişip kendi amaçları doğrultusunda kullanabilirler. Bir hacker, yeteneğine bağlı olarak herhangi bir insanı izleyebilir, takip edebilir, sistemleri uzaktan kontrol ederek kameranızı veya mikrofonunuzu açabilir, sizi dinleyebilir.”

Muhabir: TUBA KAYA