Site tarzı villalarla modern yapılarda 12 yıllık tecrübesini yapılara aktaran Yalıkonak Yapı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, kalitesiyle sektörde söz sahibi olmaya devam ediyor. Konut üretiminde şehrin markası haline gelen ve kooperatif usulü ilk çok katlı konut projesini de tamamlamak üzere olan Yalıkonak Yapı’nın projeleriyle ilgili bilgi veren Yalıkonak Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erkan, projelerinde ‘konak’ kadar sağlam; yeşilin de unutulmadığı bahçelerden oluşan projelerle konutları yaşanabilir hale getirmeye çalıştıklarını ifade etti. Denetimlerin yanı sıra kendi denetimleriyle de yapılara ekstra güven kazandırdıklarına işaret eden Erkan, “Gönül rahatlığıyla kendimizin de oturabileceği düzeyde binalar yapıyor; en kısa zamanda teslim etmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

MAHALLENİN TARZI VE BAHÇE KÜLTÜRÜ KONUTLARA YANSITILIYOR!

Pelitlibahçe Konakları, Seyir Bahçe Konakları, Asmalıbahçe Konakları, Çamlıbahçe Konakları, Gülbahçe Konakları ve müstakil ev yapımlarıyla Konya’da örnek yerleşim yeri projelerine imza atan Yalıkonak Yapı, ‘bahçe’ ismiyle hayata geçirilen projelerin dikkat çeken isimleriyle ilgili konuştu. Bahçe kültürü ve mahallenin ismiyle ilgili atıfta bulunarak bölgeye uygun isimlerin yer verildiği konutlar inşa ettiklerini belirten Erkan, bu kez de ilk kooperatif konutu olarak hayata geçirilen ‘Cihanbahçe’ projesinin Hocacihan Mahallesi’nde bahçeli bir proje olduğunu ifade ederek, “Konak kalitesinde işler yaptığımıza inanarak ‘konak’ kelimesini kullanıyoruz; yapılarımızda olabildiğince çok yeşil alan kullanmaya çalışıyoruz ve mahallelerimizin isimlerinde de esinlenerek konutların yalnızca duvardan yapılar olmasının önüne geçmeye çalışıyoruz.” dedi. 

‘SÖZÜMÜZÜ TUTTUK, 3 YILDAN KISA SÜREDE TESLİM EDECEĞİZ’

72 daireden oluşan Cihanbahçe Konakları projesiyle ilgili bilgi veren Erkan, diğer kooperatiflerden daha butik tarza inşa edilen yapıyla ilgili, şunları söyledi: “10 kata kadar verilen imarda 9 katlı olarak 72 daireden oluşan projemizi, 3 yılda bitirmeyi hedefledik. Kapalı ve açık otoparkın yanı sıra oyun ve spor alanları, yeşil alan ve kamelyalarla komşuluk ilişkilerinin de en asgari düzeyde gelişebileceği şekilde çalıştık. Projemizi 3 yıldan kısa bir süre içinde bitirip teslim etmiş olacağız; bu yıl sonunda evleri teslim etmiş olacağız.”

SİTE TARZI VİLLA ÇALIŞMALARINDA UZUN YILLAR BOY GÖSTERDİLER!

Maliyet artışından kaynaklanan konut alımındaki zorluklardan dolayı konut sahibi olmak isteyen vatandaşların güncel tercihlerini kooperatiflerden yana kullandıklarına dikkat çeken Erkan, şirket olarak talebin olduğu yönde çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. ‘Villa site’ tarzı yapılar üzerinde uzun yıllar çalışmanın ardından kooperatif olarak ilk çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu aktaran Erkan, gelecek süreçle ilgili de bilgi verdi. Müteahhitlerin gelecekle ilgili planlarıyla ilgili ekonomik açıdan değişimler yaşanabileceğini ifade eden Erkan, “Yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve fiyat artışı nedeniyle gelecekle ilgili yatırım tahmininde bulunmak, şu anda bu sektör için zorlayıcı olsa da ilerleyen süreçte kooperatif ya da daha küçük villa projeleriyle sürece devam edeceğimizi düşünüyorum.” dedi.

‘DENETİMİ KENDİMİZ ÜSTLENİYORUZ’

Her ev ete doysun Her ev ete doysun

‘Kaliteli yapı, güvenilir firma’ düsturuyla hiçbir zaman kaliteden ödün vermeyerek sektörde güvenilir bir firma olduklarının altını çizen Erkan, deprem sürecinin de insanlara bir ders niteliğinde olduğunu söyledi. Konut üreten insanların yalnızca bir kurum tarafından denetlenmediğini vurgulayan Erkan, “Biz inşaatın statik kısmını çözerken, mühendislerimiz ise çözüm üretme noktasında işin teknik kısmıyla ilgileniyorlar. Detaylı incelemenin ardından yapı denetim firmasının da incelemesinden geçen proje, belediyedeki inşaat mühendisleri tarafından tekrar taranıyor. Bu süreçte sorun olan kısımlar halledilmeden inşaat başlayamaz! Bu yüzden eksikler henüz proje kısmında birçok kişi ve kurum tarafından denetimden geçiyor. İnşaat sürecinde de denetimler devam ediyor ancak bizler bu süreçte sıcak- soğuk demeden inşaatın başındaki müştemilatımızda, çalışanlarımızla birlikte çalışıyor; bu süreçteki denetimde kendimiz de yer alıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

‘ATABİLECEĞİMİZ EN BÜYÜK ADIMI ATTIK!’

Birçok denetimden geçen proje ve inşaat sürecinde sektöre güven verebilmenin yanı sıra ‘kendi ailesiyle oturacakmış gibi binalar’ ürettiklerinin altını çizen Erkan, vicdanı olan kimsenin bile isteye kötü proje yapmayacağını vurguladı. Erkan, bu kapsamda yaptıkları işin önemine dikkat çekerek, “İnsan hayatını ciddiye alan ve en kıymetli şeyin insan hayatı olduğunu düşünerek hareket ediyoruz. Yapılan binalarımızın da sağlamlığı konusunda atabileceğimiz en büyük adımı attığımızı düşünüyorum.” dedi.

Muhabir: HACER CEYLAN