Akören'den feyz alarak İzmir Kuşadası yolu üzerine kurduğu müze ve devamında muhtelif yerlerde yaptığı eserlerle birçok ödül yanında özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığınca En İyi Otantik Eser ödülünü alan Ayhan Çetin’in başarısını anlatan Araştırmacı-Yazar Muzaffer Tulukcu, yapılan çalışmalarla Akören’in kültür ve yaşamının güzel bir şekilde tanıtıldığını anlatıyor.

1-140

FOTO ALTI: 1961 Ayhan Çetin-Nazmiye Çetin evlendikleri gün yakınlarıyla.

MAKET KÖY BAŞARISI

Ekmeğini yediği, suyunu içtiği, harmanında koştuğu, toprak damında uçurtma uçurduğu, sarnıcına saklandığı, kuzusunu güttüğü, bişisini topladığı, cergesini kurduğu, bostanını beklediği, hamurlu ekmeğini yediği, ezanına uyandığı, ekinini işlediği doğduğu Akören'den feyz alarak İzmir Kuşadası yolu üzerine kurduğu müze ve devamında muhtelif yerlerde yaptığı eserlerle birçok ödül yanında özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığınca En İyi Otantik Eser ödülünü alan Ayhan Çetin 1940 yılında Akören'de doğdu. 20 yılı aşkın Akören Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda başöğretmenlik yapan ve Akören'in eğitimine çağ atlatan Mustafa Çetin'in küçük oğlu Ayhan Çetin, ilkokulu Akören'de tamamladı, İvriz Köy Enstitüsü sonrası Balıkesir Necati Bey Eğitim Enstitüsü'nden mezun oldu. 1961-1988 yılları arasında ülkenin muhtelif yerlerinde matematik ve fen bilgisi öğretmenliği yaparak 1988 yılında emekli olmuştu. 1961 yılında Akörenli demiryolcu Akif Karaoğlu'nun kızı Nazmiye hanımla evlendi ve emeklilik sonrası İzmir'e yerleşmişti. Emekli maaşı ile üçü de üniversite eğitimi gören kızlarının durumu ile geçim sıkıntısı çektiği dönemde sabun kalıbından bebek yapılarak satılabildiğini keşfetti. Evini atölyeye çevirdi. Gizli özne görevi yapan hanımının teşvikiyle sanatını daha da geliştirdi. Böylece de ekonomik zorlukları yavaş yavaş aştı. Yaptığı eserleri biriktirdi istek ve özlem ile “Bebeklerle Akören” fikri oluştu. Böylece de yurt içinde birçok sergiye katıldı. Antalya Arkeoloji müzesi, Alanya müzesi ve ABD Paxman Özel Bebek müzesi eserlerinden satın alması ekonomik yönden Çetin'i biraz daha rahatlattı. Hanımı ile beraber yaptığı eserlerin sergilenmesindeki ekonomik ve bürokratik engeller konusunda zamanla tecrübe edinilmişti. Sergilerdeki ziyaretçi defterlerine ziyaretçilerin yazdığı böyle bir çalışmanın ancak müze yapılarak bu değerli eserlerin korunabileceği fikri Ayhan Çetin'in ufkunu açmıştı. Bu çerçevede dönemin DSP Milletvekili Akörenli hemşehrimiz Turan Bilge başta olmak üzere, Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci, Akören Belediye Başkanı A. İhsan Doğru, İzmir Valisi Alaaddin Yüksel ve İzmir Selçuk Kaymakamı'nın ilgi ve yardımlarıyla İzmir Kuşadası Pamucak kavşağında tahsis edilen 5024 metrekare arsaya müze çalışmalarına başlandı. İki  yıla yakın bir uğraş sonrası 6 Mayıs 2000 tarihinde yapılan Maket Köy Müzesi törenle açıldı. Müzenin açılması demek el emeği göz nurunun çağ atlaması demekti. Bu çerçevede her geçen gün ziyaretçi talebi arttı. Bir süre sonra da müze meşhur oldu ve ülkenin birçok yerinde  konuşulur oldu. Ayhan Çetin-Nazmiye Çetin'in emekleri ile şimdiye kadar yurt içinde 14. Kültür Bakanlığı teşvikiyle yurt dışında 3 sergi organizesi başarıyla yapıldı.

2-124

FOTO ALTI: Çetinler müze atölyesinde çalışırken. Çetinler yazları zaman zaman Akören Perçinkent’teki evlerine gelerek Memleket hasretini gideriyorlar.

TÜRKİYE'DE AÇILAN SERGİLER

·         Kuşadası Turizm Bürosu 1989 Tek Bebekler

·         İzmir Türk Amerikan Derneği 1990 Küçük Kompozisyonlar

·         İzmir Resim Heykel Müzesi 1991 Anadolu'da Yaşam

·         Selçuk Arkeoloji Müzesi 1991 Anadolu'da Yaşam

·         Antalya Arkeoloji Müzesi 1991 Anadolu'da Yaşam

·         Antalya Arkeoloji Müzesi 1992 Anadolu'da Yaşam

·         İzmir Turizm Fuarı 1992 Köyde Sabah (1. Lig ödülü)

·         Ankara Etnografya Müzesi 1993 Anadolu'da Yaşam

·         İzmir Türk Amerikan Derneği 1993 Anadolu'da Yaşam

·         İzmir Selçuk Şirince 1994 Anadolu'da Yaşam

·         İzmir İZFAŞ 1994 Anadolu'da Yaşam

·         Denizli Pamukkale 1997 Köy, Kurtuluş Savaşı Komp. Nasrettin Hoca Fıkraları

YURT DIŞINDA AÇILAN SE RGİLER

·         Romanya-Bükreş 1993 Kültür Bakanlığı'nda bulunan eserler

·         Almanya Nurnberg 1994 Kültür Bakanlığı'nda bulunan eserler

·         İran-Tahran 1994 Kültür Bakanlığı'nda bulunan eserler

·         Almanya 1991 Antalya Kültür Müdürlüğü'ndeki eserler

MÜZELERDE BULUNAN ESERLER

·         Antalya Arkeoloji Müzesi Kaybolmaya Yüz Tutmuş El Sanatları

·         Alanya Alanya Müzesi Alanya Evleri -Alanya Köy Düğünü

·         ABD Utah Monras Paxman Özel bebek Müzesi

Bunlara ilave 12 Mayıs 2002 tarihinde Ayhan Çetin'in fedakarlığı ile Konya Ticaret Odası Konferans salonunda yapılan Akören Dergisi Açılış Programında bir günlük sergi açılmıştı. İzmir Kuşadası Pamucak'taki müzenin uzakta olması nedeniyle 400 kadar Akörenli duygulanarak bu sergiyi görme imkanı bulmuştu. O günlerde yeni yeni rahatsız olan ve tekerlekli sandalye ile programa gelen Emekli Astsubay Lütfü Uysal gibi birçok büyüklerin maketlerdeki 1950'li yılların yaşantısından duygulanarak gözlerinin yaşardığı hala zihinlerde. Bu çerçevede bir grupla Akören Dergisi ilgilileri olarak İzmir Kuşadası'na giderek müzenin tamamını görmüş ve duygulanmıştık. Programa İzmir'den katılan rahmetli Muzaffer Ünal ve Emniyet Mensubu İsmail Kayhan'da programa renk katmışlardı. Tabiri caizse el emeği çıraklığı ile işe başlayan Ayhan Çetin -Nazmiye Çetin çifti yıllar süren emek sonrası mesleklerinin zirvesindeler. Onlar sanatta yalnız Akören'in değil Türkiye'nin Deryası

3-111

FOTO ALTI: Geçmişte Akören’in önemli mesleği demircilik maketi İzmir Kuşadası’ndaki Maket Köy’de Ayhan Çetin tarafından canlandırıldı.

AYHAN ÇETİN- NAZMİYE ÇETİN'İN EMEKLERİNİN SERGİLENDİĞİ MÜZELER VE ESERLERİ

1-MAKETKÖY (İZMİR- SELÇUK)

·         1950 Konya- Akviran Köyü, Nasrettin Hoca Fıkraları, Folklor Ekipleri, Taş Devri Kompozisyonları

2-MİNİATÜRK (İSTANBUL)

·         Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları Kompozisyonu

3-ANTALYA ARKEOLOJİ MÜZESİ

·         Kaybolmaya Yüz Tutmuş Sanatları Kompozisyonu

4-ALANYA MÜZESİ

 Köy Düğünü Kompozisyonu

5-M. PAKMAN ÖZEL MÜZESİ

·         Köy Odası Kompozisyonu

6-KONYA İSTİKLAL VE ÇANAKKALE SAVAŞLARI ŞEHİTLİĞİ MÜZESİ

·         Konya Köylerinde Seferberlik Yılları Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı Kompozisyonu Çetin ailesinin çocuklukları döneminde aldıkları ilham ile yapılan eserler 50 yaştan büyük olanları duygulandırırken, genç ve küçük olanlar ise büyüklerinin onları hangi şartlarla gayret ederek yetiştirildiklerini sözle değil müzelerdeki eserleri görerek anlayabildikleri hepimiz için bir gerçek, Çetin ailesi için büyük bir onurdur.

4-105

FOTO ALTI: Maket Köy İzmir Kuşadası Pamucak Mevkii’nde.

5-81

FOTO ALTI: Akören klasiği ıstarda kilim dokuyan kadın maketi.

6-92

FOTO ALTI: Maket Köy’de bire bir portre evin hanımı yufka ekmek yapıyor. Evin beyi de haranıda ip boyarken.

7-79

FOTO ALTI: Terzi prova yapma maketi.

8-70

FOTO ALTI: Akviranlı bakkalda alışveriş maketi Maket Köy’de.

9-55

FOTO ALTI: Konya’daki Müze’nin açılışında Milletvekili Mustafa Kabakçı da hazır bulunmuştu.

10-56

FOTO ALTI: Feyzullah Ertaş dedesinin yaptırdığı Akören’deki Hacı Amadın Sarnıcının bir örneğini Maket Köy’e yaptırdı.

11-57

FOTO ALTI: Konya’daki Müze Türk askeri cephede.

12-51

FOTO ALTI: Konya’daki müzede 1950’li yılların Akviran’ı.

Vatandaş, ikinci ele yöneliyor Vatandaş, ikinci ele yöneliyor

13-44

FOTO ALTI: Konya Mevlana Müze ilerisi İstiklal ve Çanakkale Şehitleri Müze Açılışı Çetin Ailesi yakın akrabaları ile.

14-45

FOTO ALTI: Akviran’da berber tıraş yapıyor.

15-28

FOTO ALTI: Akviran kadını emekle turfanda-ayran yayıp tereyağ çıkarma gayretinde.

16-26

FOTO ALTI: Ayhan ve Nazmiye Çetin, Kültür ve Turizm Bakanlığınca kendilerine takdim edilen En İyi Otantik Ödül ile.