Hizmet sektörünün deryası

Araştırmacı-Yazar Muzaffer Tulukcu, Akören Tarihi’nde Tınkır ailesini anlattı. Tulukcu, Tınkır ailesinin uzun yıllardır iş hayatında başarılı bir şekilde sürdürdüklerine dikkat çekti.

1-119

FOTO ALTI: Baba Musa Tınkır’ın çocukluğundan itibaren 60 yıllık mücadelesi çocuklarına zemin hazırladı.

TINKIR AİLESİ

Babanın hayatı tırmalayarak mücadelesinden feyz alarak yükselen iş adamı olarak anılanlardan biri de dolmuşçuluğu ile meşhur Musa Tınkır’ın çocukları.

6 Haziran 1940 tarihinde doğan Hacı Musa’nın Abidin’in oğlu Musa Tınkır’ın annesi ise Mustafa Mucuk’un kızı Naciye Hanım.

2-102

FOTO ALTI: Ağabey Celalettin Tınkır, emekli hayatını Konya’da geçiriyor.

Akören’de 1. Sınıf Mustafa Taşbaş2. ve 3. Sınıfı (Koca) Hüseyin Eruyar’da okudu şoförlüğe merak sardı. Okulunu yarım bıraktı. Akören’den ayrıldı. Sancıoğullarından Ahmet Tığlı’nın kamyonlarında muavinlik yaptı. 1960 yılında İsmet Paşa İlkokulu’nda yapılan imtihanda komisyon üyesi olan öğretmen Mustafa Bayrakçı’nın da yardımıyla ehliyetini aldı. Sonrasında komisyon şoförü olarak mesleğini sürdürdü.

Vatani görevine Isparta Ulaştırma Birliği’nde başladı, Malatya’da Paşa şoförlüğü yaparak vatani görevini tamamladı.

3-90

FOTO ALTI: Okay Tınkır Baba Rahmetli Musa Tınkır’dan aldığı bayrağı gayretle dalgalandırıyor.

Terhis sonrası Cihanbeyli Kütükuşağı, Yeniceoba ve Yunak Çayırbaşılı ağaların kamyonlarında şoförlük yaptı. Son kamyonu ile Urfa Birecik’te kaza yaptı, 1 yıl hüküm sonrası 1969 yılında Almanya’ya gitti. 1972 yılında Türkiye’ye döndü. Meram Eski Yol’ da başladığı dolmuşçuluğu25 yıl sürdürdü. Bu dönemde hemşehrisi meslektaşı A. İhsan Ersoy’un kurduğu Konya Minibüsçüler Derneği’nde 23 yıl Başkan Yardımcısı, 2 yılda Başkanlık yaptı. Bu dönemde dolmuşunun arkasında yazan “düşte gör” yazısı ile özdeşleşmişti.

Çocuklarını da yetiştiren ve yanında olan Musa Tınkır “Çiçek Turizm’i” kurarak bu konuda Konya’nın ufkunu açan ilk firmalardan biri oldu.

4-85

FOTO ALTI: Mehmet Ali Tınkır özellikle villa inşaatları ile ilgileniyor.

2002 yılında Genç Parti’nin 2004 yılında Konya’ da yapılan NATO tatbikatı gibi büyük organizeler ile ilgilenmeye başladı. Böylece kendi araçları yeterli olmayınca kiralamaya yönelerek araç sayısını arttırdı ve işini büyüttü. “Güvene Yolculuk” sloganı ile yola çıkan Çiçek Turizm 2005 yılında ISO 9000belgesi ve Seyahat Acentesi A Belgesi’ni alarak önemli bir aşama kaydetti.

Her geçen gün büyüyen Çiçek Turizm zaman içinde 60 araç+50kiralık araç9 kişilik bürodan yönetilmeye başladı. Temizlik iş kolunda da 120 kişi çalışmaya başladı.

5-66

FOTO ALTI: Mehmet Ali Tınkır aileden gelen mesleğe ilave inşaat işlerine de başladı.

Aynı şekilde muhtelif organizelerde ilgilenen Minutur’da her geçen gün gelişmeye başladı. Baba Musa Tınkır 29 Eylül 2009 tarihinde 69 yaşında vefat etti ve Konya Üçler mezarlığına defnedildi. Üç kardeş kaldıkları yerden işlerine devam ettiler. Zaten ağabey Celalettin Tınkır 2005 yılında Samet Güvenliği kurmuştu. Şirket merkezi Çiçek Turizmi ve Mini Tur Turizmi ortanca oğul Okay Tınkır devam ettirdi.

Küçük oğul Mehmet Ali Tınkır ise 2003 yılında kurduğu 42 Turizm ile yoluna devam etti.

6-76

FOTO ALTI: Başkent Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu Torun Musa Tınkır, Dört yıldır HMG Güvenlik, Çiçek Turizm ve Minitur Turizm Temizlik firmaları için gayret ediyor.

AĞABEY CELALETTİN TINKIR

1965 Doğumlu ailenin büyük çocuğu Celalettin Tınkır, Konya Ticaret Lisesi mezunu.

Kısa bir süre muhasebecilik yaptı 1989-2000 yılları arasında Almanya’nın Nurnberg şehrinde Finlandiya’nın Nokia Kablo firmasında çalıştı. Atletizm ve futbol sporu yapan Celalettin Tınkır Almanya dönüşü babasının kurduğu Çiçek Turizm ve 42 Turizm taşımacılık şirketi ile ilgilenerek kendini geliştirdi. 2005 yılında Samet Güvenliği kurdu. Zaman içerisinde büyüdü 49 kurumda 400 personele ulaştı.

7-67

FOTO ALTI: Çiçek Turizm Konya 1. Organize Sanayi de faaliyetlerini sürdürüyor.

Zamanla 400 çalışana ulaşan Samet Güvenlik faaliyetlerine devam ederken, Celalettin Tınkır2019 yılından beri emekli hayatını Konya’da sürdürüyor.

Sosyal ve atılım yönü de olan Celalettin Tınkır 10 Ocak 2009 tarihinde Konya Ticaret Odası ve 16 Ocak 2009 tarihinde de Türkiye Odalar Borsalar Birliği yönetimine seçildi ve her ikisinde de 4 yıl görev yapmıştı.

8-61

FOTO ALTI: Tınkırlar’ın temeli Motorlu araçlar.

SAMET GÜVENLİK’İN 2007 YILI İŞ LİSTESİ

Niğde Dr. Doğan Boran Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi (13 güvenlikçi)

Konya 2. Organize Müdürlüğü (26 güvenlikçi)

DSİ. 4. Bölge Müdürlüğü (32 güvenlikçi)

Şakalak Makine Sanayi (1 güvenlikçi)

Ticaret Lisesi (2 güvenlikçi)

E.M. Lisesi (2 güvenlikçi)

Muhittin Güzelkılınç Lisesi (2 güvenlikçi)

Diltaş Eğitim Kurumları (1 güvenlikçi)

Gündoğdu Koleji (1 güvenlikçi)

Kuşlar, filleri böyle yenecek! Kuşlar, filleri böyle yenecek!

Mehmet Beğen İlköğretim Okulu (1 güvenlikçi)

Hazım Uluşahin İlköğretim Okulu (1 güvenlikçi)

İbrahim Yapıcı ilköğretim okulu (1 güvenlikçi)

Hasan Sert İlköğretim Okulu (1 güvenlikçi)

Toplam 84 güvenlikçi.

OKAY TINKIR

1973 Yılında Konya’da doğdu. Dumlupınar Lisesi mezunu, öğrencilik yıllarında Konyaspor “PAF” takımında futbol oynadı.

9-48

FOTO ALTI: 42 Güvenlik çalışanlarından bir gurup.

Çiçek Turizm ile özellikle şehir içi serviscilikte Konya’nın ufkunu açan sonrasında Mini Tur ile büyüyen tüm bu işleri Meram Yeni Yol Lastik Durağı’ndaki ofisinde yürüten baba Musa Tınkır’ın 2009 yılında vefatıyla bu işleri ortanca oğlu Okay Tınkır yürütmeye başladı. Çocukluğu ve gençliğinde şoförlük, turizm taşımacılığıyla çıraklığı ve kalfalığı dolu dolu geçen Okay Tınkır babanın zor şartlarla kurduğu iki şirketi de her geçen gün büyüttü ve geliştirdi. Meram Yeni Yol Lastik Durağında bulunan iki katlı bina dar gelmeye başlayınca Okay Tınkır 30 Ağustos 2019 tarihinde şirketleri 1. Organizede ki yeni yerine taşıyarak durumunu perçinledi, şimdide hemen yanındaki ikinci yeri küçük otobüs işletmeciliği ve servis bakımı yapmanın hazırlığında.

Halen Çiçek Turizm 200’e yakın araç ile öğrenci ve personel taşımacılığında Turizm faaliyetlerini sürdürmekte.

10-50

FOTO ALTI: Musa Tınkır Ailesi Mübarek topraklarda.

Mini Tur Turizm Seyahat Acentası ise Özel sektör ve resmi kurumlarda organizasyon hizmetlerini her geçen gün geliştirerek devam ettirmekte.

Okay Tınkır 200’e yakın araç ve 790 personeli ile iş hayatını geliştirmekte.

11-50

FOTO ALTI: Musa Tınkır’ın kabri Üçler Mezarlığı’nda.

Sosyal yönü ve atılımcılığı ile ön plana çıkan Okay Tınkır, Konyaspor’ da başkan yardımcılığı yapmıştı.

Okay Tınkır Ticaret Odası Meclis Üyeliği ve (TOBB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Üyeliği görevlerini sürdürmekte.

12-46

FOTO ALTI: Hizmet sektörünün Konya’daki deryası Tınkırlar.

Okay Tınkır’ın Başkent Üniversitesi İşletme Mezunu oğlu Musa Tınkır 2019 yılından beri HMG Özel Güvenlik firmasının genel müdürü, Çiçek Turizm’in yönetim kurulu başkanı ve Mini Tur Turizm temizlik şirketinin yönetim kurulu başkanı olarak babasının en büyük destekçisi olarak gayretlerini sürdürmekte.

13-40

FOTO ALTI: Çiçek Turizm Akörenlinin Mevlana ziyareti Miraç Gecesi’ne ulaşımı Kültürspor’un maçlara ulaşımı konuları ile hemşehrilerine hizmetlerde bulunmuştu.

MEHMET ALİ TINKIR

Ailenin küçük oğlu Mehmet Ali Tınkır 1985 yılında Konya’da doğdu. İlkokul sonrası 13 yaşı ile birlikte babasının yanında usul usul çalışmaya başladı. Bu konuda abilerinden de sıcak ilgi gördü. Çiçek Turizm ve Mini Tur sayesinde çalışma hayatını öğrendi. Açıköğretim lise mezunu. Her geçen gün kendini geliştiren Mehmet Ali Tınkır 2003 yılında 42 Turizm şirketini kurdu. Zamanla büyüyen şirket halen 47 araç 44 personel ile hizmetini sürdürmekte. Mehmet Ali Tınkır yıllar geçtikçe tecrübe kazanarak 2020 yılında MAT grup olarak yeni mühendislik şirketi ile inşaat işlerine başladı. İnşaat firmasında ortalama 30 personel çalışmakta. Meram Yeni Yol’da ki iş yerinde çalışmalarını sürdüren Konyaspor Kongre Üyesi Mehmet Ali Tınkır 1998 yılında cimnastik 2020 yılında da boks sporu yapmıştı.

14-40

FOTO ALTI: Okay Tınkır büro çalışanları ile.

15-25

FOTO ALTI: Samet Güvenlik elemanları ve Celalettin Tınkır arasındaki samimiyet fotoğraflara da yansıdı.

0fff1a77-3350-406e-9d9d-4012ed7d34f7

Kaynak: MUZAFFER TULUKCU