Türkiye’nin bilinir gazetecilerinden Şahiye Say, geçirdiği kaza sonrası yürüme ve konuşma yetisini kaybetmişti. 9 yılda günden güne iyileşme belirtileri gösteren Say, kaza sonrası ağrılarından uyuyamadığı gecelerde 4 kitap çıkardı Geçmiş yıllarda Türkiye geneli birçok ödüle layık görülen Samandağ Gazetesi İmtiyaz Sahibi Gazeteci Şahiye Say, altıncı kitabını ‘An’lar’ ismiyle çıkardı. 2014 yılında geçirdiği trafik kazasından sonra felç geçiren ve konuşma bozukluğu yaşayan Say, yazdığı kitaplarla ve devam ettirdiği gazetecilik mesleğiyle insanların ve özellikle kadınların hayatında faydalı olmayı amaçlıyor. Geçirdiği kazadan sonra yazmak için daha fazla zaman bulduğunu aktaran Say, 2020 yılından bu yana dördüncü kitabını çıkardı.

‘KONUŞAMIYORDUM ANCAK YAZMAK İÇİN GEREKLİ OLAN, İNSANIN İÇİNDEYDİ’

Geçirdiği kaza sonrasında önce felç, daha sonra yürüme ve konuşma kaybı yaşadığını ve şu anda da konuşma yetisinde iyileşme için aralıklı tedavi aldığını aktaran Say, kaza sonrası yaşadığı bir olayın kendisinin kitap yazmasını etkilediğini söyledi. Kaza öncesinde de iki kitabı bulunduğu halde, kaza sonrası 4 yılda 4 kitaba imza attığını ifade eden Say, yaşadığı olayı anlatarak yazmasına bir öğretim görevlisinin vesile olduğunu vurguladı. Say, “Ara ara Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne konuşma yapmaya gidiyordum. Kaza geçirdikten sonra konuşmakta zorlandığım zamanlar yine bir konuşma için gitmiştim ve orada doçentlik yapan bir hanımefendi benim yazdıklarımı okuyarak bir sunum gerçekleştirecektim. Bu durumdan rahatsız oldum ve ‘Ben konuşmaya geldim ancak iki saatte bir kelime konuşabiliyorum!’ diye sitem ettim. O hanımefendi bana kızarak, ‘Senin benden ne farkın var ki! Şu anda otursan kitap yazarsın’ dedi. Gerçekten de kitap yazmak için gerekli olanlar insanın içindeydi; bende de vardı. Zaten ağrılarımdan dolayı uyuyamıyordum ve geceleri uyuyamadığım zamanları yazarak geçirdim.” şeklinde konuştu.

3-2-77

BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR!                                                                                                                                                           

Kazadan sonra ‘Su Tanecikleri’ isimli kitabını çıkardıktan sonra ‘Ayrıntılar ve Ötesi’ ismiyle yeni bir kitaba imza atan Say’ın el yazısıyla yazdığı kitaplarını, arkadaşları dijital ortama geçiriyor. Ankara Üniversitesi’nden (AÜ) sınıf arkadaşı, halen AÜ İletişim Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Abdülrezak Altun’un da destek verdiği ve sunuş yazısı yer alan 262 sayfalık ‘Ayrıntılar ve Ötesi’ kitabında; Eğitim, kültür, sanat, ekonomi, politika, kadın, toplumsal yaşam ve insan ilişkileri, kent, tarih ve çevre yanı sıra haberler ve röportajlar yer alıyor. Hatay’dan Suudi Arabistan’a iş için giden eşlerini yıllarca beklemek durumda kalan ve çocuklarını babasız dünyaya getirmek zorunda kalan kadınlar başta olmak üzere kadınların yaşadıklarını sorunlara da Ayrıntılar ve Ötesi kitabında yer veren Say, toplumun birçok sorununu bu kitabında dillendirmiş. Geçmiş yıllarda yazmış olduğu toplumsal sorunlar, haberler ya da röportajların da yer aldığı kitap, gerçek hayattan alıntılarıyla bir hayli beğeni toplayarak ikinci baskısını da gerçekleştiriyor.

Çalış ailesine Hindistanlı damat geldi Çalış ailesine Hindistanlı damat geldi

HAFIZA AKIŞINI DAİR BİR KİTAP

Son kitabını yaklaşık 1 ay önce çıkaran Gazeteci Yazar Şahiye Say, Anlar kitabıyla teori ve pratikteki yaşamı birarada sunuyor. Öykü türünde denilemeyecek kadar gerçek bir türe ev sahipliği yapan kitabın sunuşunu gerçekleştiren Prof. Dr. Altun, kitabı ‘hafıza akışına dair bir kayıt’ olarak gördüğünü söylüyor. Kitabıyla okuyucularını gerçek dünyanın derinliğine sürükleyecek olan 119 sayfalık kitap, arayış bölümüyle sona eriyor.                                                                                 

 ‘ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİM’

Yeni bir kitap yazmaya dair hedefinin olduğunu aktaran Say, her zaman üretme amacıyla yaşadığını ve bunu devam ettireceğini belirtti. Geçirdiği kazanın ardından 9 yıl geçmesine rağmen hala konuşma yetisinin gelişmesi için tedaviye devam ettiğini söyleyen Say, “Tedaviyle birlikte kendimi daha da geliştireceğim. Bütün bunlar devam ederken üretmeye dair olan çalışmalarım da devam edecek. Kazadan dolayı bazen uyuyamadığım geceler oluyor; bu geceleri üreterek, insanlara faydalı olma adına kitap yazarak geçiriyorum.” diye konuştu. 

HATAYLI KADINLAR SAYESİNDE DAHA GÜÇLÜ!

Kadınların gelişimi için yıllarca çabaladığını aktaran Say, kadınların dünyanın her yerinde aşağılanabildiğini ve bu yüzden kadınların hakları üzerinde daha fazla durduğunu ifade etti. Say, Hatay’da da bu mücadelesini sürdürdüğünü ve artık Hataylı kadınların daha güçlü olduğunu söyledi. Bu durumun kendisini de mutlu ettiğinin altını çizen Say, tüm kadınların daha güçlü olduğu ve haklarını tam anlamıyla elde ettiği bir dünya diledi.

HACER CEYLAN