Konya, pivot sulamada  da kendini gösteriyor Konya, pivot sulamada da kendini gösteriyor

Konya’nın önemli manevi mimarlarından Hz. Mevlana’nın ölüm yıldönümü her yıl Konya’da gerçekleştirilen ve 10 gün süren etkinliklere sahne oluyor.

1 geniş görsel

Bu yıl Hz. Mevlana’nın ölümünün 750’nci yılı olması nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 2023 yılı Mevlana Yılı olarak ilan edilmişti. Bu nedenle, Aralık ayında gerçekleştirilmesi planlanan Şeb-i Arus törenleri daha önemli hale gelmişti.

4-86

İSTANBUL’DA PROGRAM YAPILMIŞTI

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2023 yılının UNESCO tarafından "Mevlana Yılı" olarak takvime alınması kapsamında Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü nezdinde Eylül ayının sonunda İstanbul’da bir dizi program gerçekleştirilmişti. Program çerçevesinde Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi önündeki Sultanahmet Meydanı'nda Hz. Mevlana'nın vefatının 750. yılında Mevlana Gülşeni programı yapılarak, 750 semazenin katılımıyla sema gösterisi yapılmıştı.

2-103

PROGRAMLAR HALA BELLİ DEĞİL!

Her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında 10 gün süren Şeb-i Arus etkinliklerine neredeyse yıl boyunca hazırlıklar yapılıp, Kasım ayı başında ise etkinliklerin kapsamı ve teması açıklanırdı. Ancak bu yıl etkinlik takvimine 1 ay gibi kısa bir süre kalmasına rağmen henüz etkinlik takvimi ve tema açıklanmadığı gibi, şehirde Şeb-i Arus’a dair bir hareketlilik de yok. Bu durum kamuoyunun dikkatini çekerken, bu yıl Şeb-i Arus etkinliklerine gereken önemin verilmediği yorumlarına neden oluyor. 

7-68

ŞEHRİN ŞEB-İ ARUS ATMOSFERİNE GİRMESİ GEREKİYOR

Şeb-i Arus etkinliklerine kısa süre kalmasına ve 2023 yılının “Mevlana Yılı” ilan edilmesine rağmen ortaya konulan bu tutumun, Konya’ya yakışmadığını düşünen vatandaş, etkinliklerle ilgili hazırlıkların biran önce tamamlanıp kamuoyuyla paylaşılmasını isterken, şehrin Şeb-i Arus atmosferine girmesi için de çalışmaların biran önce başlatılmasını talep ediyor.

6-77

Kaynak: ABDULLAH AKİF SOLAK