Konya’da cadde ve sokaklarda renkli görüntüler yaşanıyor. Bedesten Çarşısı ve Melike Hatun Çarşısı gibi tarihi alışveriş yerlerinde, Ramazan ayı yoğunluğu yaşanırken, iftar ve sahur sofraları için hazırlıklarını sürdüren vatandaşlar, özellikle pazar yerlerinde yoğunluğa neden oluyor. Yaşanan yoğunluk esnafın yüzünü güldürürken, tezgahlarda özellikle kahvaltılıklar, hurma, kahve, kuruyemiş ve meyve çeşitleri ilgi görüyor.

7 7-3

MUKABELE GELENEĞİ DEVAM EDİYOR

İslam dünyasında 14 asırdır süren mukabele geleneği, Konya’da bu yıl da yoğun katılımla gerçekleşiyor. Konya’nın tarihi camileri Kapu Camii, Aziziye Camii, Hacıveyiszade Camii, İplikçi Camii gibi camiler başta olmak üzere Konya genelinde bulunan camilerde bir araya gelen Konyalılar mukabelede buluşarak Kur’an Kerim okuyor, İslam alemi için dua ediyor.

7 8-2

RAMAZAN’IN KALBİ TARİHİ KONYA BEDESTENİ’NDE ATIYOR

Bedesten’in dar sokaklarında dolaşan insanlar, bir yandan tarihin büyüsüne kapılırken diğer yandan da Ramazan'ın bereketini hissediyorlar. İftar saati öncesinde alışveriş telaşından olan Konyalılar teravih namazının arından ise gece geç saatlere kadar süren bedesten sohbetleri, Konya'nın Ramazan ayındaki eşsiz atmosferinin bir parçası haline gelmiş durumda.

7 9-1

İFTAR SOFRALARINDA BULUŞULUYOR

Ramazan ayının güzelliklerinden birisi de iftar anını yaşamak, kardeşlik ve kaynaşma duygusunu perçinleştiren iftar sofralarında buluşmak. Bu sebeple Konya’da yaşayan vatandaşlar dil, din ve ırk ayrımı yapmadan hazırlanan iftar sofralarında bir araya gelerek Ramazan’ın manevi atmosferini ilk günlerden yaşamaya başladı.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Bayram şekerleri siyasi tartışmalara neden oldu Bayram şekerleri siyasi tartışmalara neden oldu

Editör: Birkan Bakay