Merhum Hanefi Aytekin, 1929 Akören, Eksila, Çatören doğumludur. Merhum Aytekin, Köy Enstitüleri paralelindeki Özden Teknik Tarım Okulu okul birincisi mezunudur. 1947-1949 Akören bölgesinde Örenk Tarım İşletmeciliği kurucu önderliğini yapıp Hava Askeri olan vatani görevinden sonra Konya Valiliği’nde kamu görevinde bulunan Aytekin, başarılı performansı, atılımcı ve yaratıcı özelliğiyle Konya Valiliği İl Basın Müşavirliği ve İl Genel Meclisi İdare Müdürlüğü görevlerine değin yükselip 1982'de kendi isteğiyle emekli oldu. Aytekin’in gerek memuriyet içinde gerekse emeklilik hayatı içinde Konya Mahalli Basınında (Yeni Meram, Yeni Konya ve diğerlerinde) binlerce araştırma, inceleme yazı ve makaleleri yayınlandı. Yine Aytekin, 1962 yılında Türkiye’de ilk kez Mahalli Özel Konya İl Haritası renkli olarak yayınlanıp İngilizce tercümesi ile bölge ve ülke kültürüne kazandırdı. Merhum Aytekin aynı zamanda sırasıyla Ankara, Adana, Antalya, Afyon, Karaman, Mersin, 10. baskı olarak da Konya İl Haritalarını çevre tanıtım ders aracı ve mahalli rehber olarak bölge ve ülke kültürüne verdi. Aytekin’in Okul Payesi, 100 ünlü Konya Valisi, Konya-Karaman Şehitlikleri ve Şehitleri, İlçelerin müstakil haritaları, Yurt sathında yararlanılan Mali İdari ve Teknik İhale Mevzuatı isimli eser, Konya İl Atlası gibi telif çalışmaları benzersiz nitelikleri ile yayınlandı.

İLKLERE İMZA ATMIŞTI

Mütevazi gelir ve imkanına rağmen Konya Meram’da Hanefi Aytekin İlköğretim Okulu’nu Türk kültür ve Milli Eğitimine armağan eden Aytekin, Konya Basınının örgütlenmesine öncülük yapan uzun yıllar yönetim kurulu başkanlığını yapıp Konya Basınının duayenleri içine, Konya Gazeteciler Cemiyeti’ndeki şeref köşesine adını yazdırdı. Aytekin ayrıca Cumhurbaşkanlığı’nca Onur Plaketi ile, Mehmetçik Vakfı eliyle bir eserinin gelirinden 100 milyara yaklaşan getiri sağladığından Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı tarafından altın madalya ile ödüllendirildi. Konya Garnizonu’nca Şilt anısı ile onure edilen Hanefi Aytekin Konya Bölge Basınından Yeni Meram’da 8.Gün adlı köşe yazılarıyla bölge ve ülke kültürüne katkı sağlayıp, Tarihi Konya Rehberi ve 2003’den Kuruluşuna Konya Belediye Başkanları isimli eserleriyle de bir ilke imza attı. Ayrıca Aytekin’in oğulları için altyapısını kurup geliştirdiği Aytekinler İlaç Kimya-Ayvet Veteriner Ürünleri Aile Şirketi ile de Türk Tarımına hizmeti büyük önem taşır.

BASININ BİRBİRİNDEN KOPMASI ONU ÇOK ÜZERDİ

Aytekin Yenigün Gazetesi’ne verdiği bir röportajında, Yeni Konya ve Yeni Meram gazetelerinde büyük emekleri olduğunu söylemişti. “En büyük üzüntüm; basının birbirinden bu kadar kopmuş olması ve ciddiyet olmaması. Bu beni çok üzüyor” diyen Aytekin, yeni yetişen gençlere de dikkat çekerek, “Çok azimli gençlerimiz var. Bu gençlerimizin elini tutmalıyız” demişti.

GÖNLÜ ZENGİN BİR İNSANDI

Okulu olan hayırsever Aytekin, bir gencin koşarak elini öptüğünü anlatmış ve şu sözlerine yer vermişti: “Bir gün yanıma koşarak bir genç geldi ve elimi öptü. Sen kimsin diyorum, ben sizin okuldan mezun oldum diyor. Onun için Allah’a sonsuz şükürler olsun. Cenab-ı Allah bana bunları nasip etti. Devlet Övünç Plaketim var. Çankaya’da tören yapıldı, Demirel zamanında verildi. Silahlı Kuvvetlerin altın madalyası var. Konya Garnizonunda törenle verildi. Yazdığım bir eserin getirisini şehit, yetim ve eşlerine bağışladım. 80 bin TL şehit, yetim ve eşlerine dağıtıldı. Çok mutlu oldum, hacdan 1 sevap kazandıysam buradan 1000 sevap aldım dedim.”

Konya basın camiasının çınarlarından hayırsever Hanefi Aytekin, 2021 yılında 92 yaşında hayatını kaybetti.

Sessiz kahramanlar! Sessiz kahramanlar!

TUBA KAYA 

Muhabir: TUBA KAYA