Sizlerin Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi, Limmo ya da BEX Coffee olarak tanıdığı Göksu Global, 2009 yılında gıda sektöründe başladığı üretimi dünyayla buluştururken farklı mekâna özel farklı deneyimler sunuyor. 3 kardeş olarak bu serüvene başlayarak Türkiye pazarındaki başarılı büyümeyi zincir markalarla tamamlayan şirket, bugün limonata, kahve, içecek tozları, kurabiye ve çikolata üretimleriyle hizmet sunmaya devam ediyor. Aynı zamanda global pazardaki yerini her geçen gün büyüten Göksu Global’in büyüme hikayesini, Göksu Global Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Boğaçhan Göksu anlattı. Göksu, memleketi Konya’dan bahsederken, Konya’daki ticaret hakkında da demeçlere yer verdi.  

File-2

‘TİCARETE, BABAMA YARDIM EDEREK BAŞLADIM’

Küçük yaşta Konya’dan Antalya’ya giderek hayatını orada sürdüren ve azminin sonunda başarı elde ettiğini belirten Göksu, eğitimiyle birlikte başlayan iş serüvenindeki mücadeleyi, koşullara bağlı olarak değişen iş hayatını, hayallerini anlattı. Hayalindeki işyerini sabırla hayata geçiren Göksu, iş serüvenine başlangıcını şöyle aktardı: “1981 yılında Konya’da doğdum. 9 yaşımda Antalya’ya taşınarak hayatımı burada devam ettirmeye başladım. Ancak Konya’yla olan bağlarımız hala devam etmekte. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetim bölümünün ardından Akdeniz Üniversitesi Sinema, Televizyon bölümü mezunuyum. Antalya’ya geldiğimizde babam, bir markete ortaktı ve bir süre sonra ortalıktan ayrılarak marketin bir kısmında giyim ürünleri satışına başladık. Aynı zamanda şehrin farklı noktalarında kurulan pazarlarda da stant açarak abimle birlikte babamıza yardımcı oluyorduk. İş hayatına aslında okurken, babamın dükkanında başladım.”

Whatsapp Image 2024 01 31 At 18.23.29 (1)

12 METREKAREDEN DÜNYAYA!

2009 yılında babasının vefatının ardından 3 erkek kardeş olarak çalışmaya devam ettiklerini bildiren Göksu, 2011 yılında kahve dükkânı denemesiyle başladıkları serüvene şu anda 180’den fazla şubeyle devam ettiklerini belirtti. Kahvenin yanı sıra çikolata ve limonata üretimiyle 12 metrekarelik alanda başladıkları işlerini önce 70, daha sonra bin 500 metrekareye çıkardıklarını söyleyen Göksu, “Birçok ürünün üretimini yaptığımız dükkanımız genişleyerek son olarak 6 bin 500 metrekareye kadar çıktı. Ancak diğer ürün üretimlerimize son vererek 2020 yılına limonatada uzmanlaşarak girmek istedik. Şu anda ise Limmo markasında yaklaşık 50 ülkeye olan ihracatımızın yanı sıra Türkiye’de de satışlarımız devam ediyor.” dedi. İlk işletmelerini Antalya gibi turistik bir yerde açmanın avantajlarını kullanarak dünyaya açılan Göksu Global, turistik popülasyonundan faydalanırken aynı zamanda limonatanın hammaddesine yakınlığı sebebiyle konumun niteliğini de değerlendirdi.

Whatsapp Image 2024 01 31 At 18.27.28

‘BİRÇOK KAFEDE BİZİM LİMONATAMIZ VAR’

Çocukluk yıllarında bir dergide gördüğü yazıdan esinlenerek ‘Osmanlı’ ismini markalaştırmaya daha o yıllarda karar verdiğini söyleyen Göksu, açtıkları kafelerle ‘Osmanlı Kahvecisi’ni markalaştırarak bir dönemin ikonu olan ‘bıyık’ simgesinin tescilinin Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi’ne ait olduğunu aktardı. Limonata ve iki farklı kahve markasını Göksu Global Holding Anonim Şirketi bünyesinde kurulduğunu ifade eden Göksu, franchise modeliyle Türkiye’de ilk kuran şirketlerden biri olmanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi. Ürettikleri limonatanın uluslararası ödül aldığını ve katkı maddesi içermemesiyle de ayrıca tercih sebebi olduğunu bildiren Göksu, konsantre bir ürün olarak satışa sunulan Limmo’nun tamamen doğal, glikoz, boya, esans içermeyen bir ürün olduğunu; konsantre şekliyle satılarak birçok kafede de yer aldığını belirtti.

Pazarda zam furyası! Pazarda zam furyası!

YAPAY ZEKA, MÜZİK, KAHVE..

Türkiye geneli 180’den fazla şubesi olan Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi’nin yanı sıra yurt dışında farklı ülkelerde de faaliyette olan diğer bir kafe markalarından bahseden Göksu, BEX Coffee markasını Türkiye’de büyütürken aynı zamanda global bir marka haline getirmeye çalıştıklarını da ifade etti. BEX Coffee’nin dünyada görülebilecek en farklı kahve markası olduğunu iddia eden Göksu, kafe hakkında şunları söyledi: “2017 yılında çalışmalarına başlayarak başlatmış olduğumuz üçüncü nesil kahveciliği, BEX Coffee’de birleştirerek mağaza içerisinde farklılıklara da imkân tanıdık. Yapay zekada oluşturduğumuz kadın karakter Dj Bexy bu farklılıklardan biri ve bu karakter haftanın belirli günleri canlı performans sergiliyor.”

Whatsapp Image 2024 01 31 At 18.26.37

‘KONYA, TİCARETTE AKSİYON ALABİLEN BİR ŞEHİR’

Antalya’nın kendisi için vazgeçilmez bir şehir olduğunu söyleyen Göksu, biraz da kendi memleketi olan Konya’yla ilgili konuştu. Konya’daki manevi atmosferi ve huzuru Konya’ya her gelişinde hissettiğini söyleyen Göksu, dostluk bağlarının hala devam ettiği Konya’yı sık sık ziyaret etmeye çalıştığını belirtti. Konya’nın özellikle ticarette aksiyon alabilen bir şehir olduğunu vurgularken Konya sanayisi ve Konya’daki iş dünyasıyla ilgili görüş bildiren Göksu, “Konya’nın bizde değeri çok farklı. Konya’nın ticaretini, sanayisini ve ihracat azmini çok takdir ediyorum. Sanayisi giderek büyüyor, üretim hacmi giderek büyüyor.” diye konuştu.

‘MERAK VE MARKALAŞMANIN BÜTÜNLEŞMESİ, GLOBAL POTANSİYELİ AÇIĞA ÇIKARIR’

Göksu, Konyalı insanların doğuştan üretim meraklısı, makine aşığı olduğunu; bu özelliğin de ticarette ivme kazandırdığını söylerken esnaflık kültürüyle yetişmiş bireylerin her yerde satış yapabileceğine dikkat çekti. Konya’da yüzbinlerce çeşit malzeme üretilmesinin gururunu yaşarken aynı zamanda Konyalılara bir öneride bulunan Göksu, Konya’daki şirketler için ‘markalaşın’ dedi. Konya’da ciddi bir iş kolu ve dünya markası olabilme potansiyeli olduğunu savunan Göksu, Konya’da üretime olan merakın markalaşmayla bütünleşerek yol kat edebileceğini sözlerinde ifade etti.

İBRAHİM HAKKI BÜYÜKHARBUT 

Editör: Birkan Bakay