Konya'da bir oda 6 bin 500 lira! Konya'da bir oda 6 bin 500 lira!

Kırmızı ette yaşanan fiyat artışları ve arz sıkıntısı üzerine Rekabet Kurulu tarafından kırmızı et piyasasına yönelik sektör incelemesi başlatıldı. Yapılan açıklamada fiyat artışlarının yanı sıra sektördeki yapısal sorunlara dikkat çekildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Nalçacı Et sahibi Çetin Akgöz ise, et fiyatlarını açıkladı. Akgöz, “Kuzu etin fiyatı şu anda yükselişte olup kilosu 270-300 lira, dana etinin kilosu 350-400 lira, tavuk 75-120 lira arasında değişiyor. Geçen sene ile bu sene arasında ise yüzde 100 fiyat farkı var. Kuzu eti 130 lira, dana eti 250 lira civarındaydı. Enflasyona göre bu rakamlar normal. Her ürün fiyatına zam geldiği gibi et fiyatları da artıyor. Bu piyasayı fırsat bilen bazı satıcılar etin içerisine başka şeyler karıştırıp ucuza satıyor. Bu noktada Rekabet Kurulundan kalitesiz olan ürünlerin satılmasına engel olmasını istiyoruz. Et ürünleri için tek bir fiyat ve kalite önemli” diye konuştu.

REKABET KURULU İLK OLARAK GIDA GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMALI!

Hazır kıyma satışının yasak olmasına rağmen marketlerde bulunduğuna dikkat çeken Akgöz, genel itibariyle et ürünlerinin markette satılmasına karşı olduklarını da belirtti. Akgöz, “Çünkü deterjan, et, süt ve peynir gibi ürünler bir arada satılıyor. Bunun yanı sıra Eski Garajın orada çok ucuz kıymalar ve Kadınlar Pazarında da açıkta ürünler satılıyor. Bunların denetlenmesi gerekiyor. Rekabet Kurulu bu tür et ve et ürünlerinin satılmasına engel olmalı. Kırmızı ete talep var. Zaten diğer ürünler de pahalı olduğu için vatandaş et almıyor diyemeyiz. Ama 3 kilo alacağına 1 kilo alıyorlar. Ancak belli kesim insanlar gücü yetmediği için ‘kıyma olmayan kıymayı’ tüketiyor. Bu noktada denetimsizlik devreye giriyor. Denetimci yetkililer bizim kasabı kontrol etmek yerine Kadınlar Pazarı gibi insan sağlığının tehdit altında olduğu yerlere gitmeli ki, vatandaş yediği ürünün ne olduğunu bilsin” şeklinde konuştu.

İNSANLARIN ‘GERÇEK ET’ YEMESİ İÇİN DENETİMLER SIKLAŞTIRILMALI!

Vatandaşlara et alımı ve tüketimi noktasında bazı tavsiyelerde bulunan Akgöz, insanların kendi kasaplarından alışveriş yapması gerektiğini vurguladı. Akgöz, “Ne olduğu belli olmayan, açıkta satılan etleri ve hazır kıymayı almasınlar. Çünkü kıymanın içine vicdan sahibi olmayan insanlar et hariç birçok şey koyabiliyor. Ama kendi kasabınıza giderseniz sizin gözünüzün önünde eti kıyacaktır. Bu sağlık açısından daha güvenli olur. Ama vatandaş biraz daha ucuz alıyım diye düşünüyor. Sonucunda sağlığından olma riskini göze alıyor. Bu doğru değil. İnsan sağlığı için denetimler sıklaştırılmalı” ifadelerine yer verdi.

TUBA KAYA