Geniş çim sahası, kıraathane ve kütüphanenin yanı sıra kafe ve restoranıyla 7’den 70’e herkese hitap eden Konya Millet Bahçesi’nde 15 bini aşkın kişi kapasiteli Ulu Cami’nin yapımı sürüyor. Tamamlandığında harim, mahfil ve avlularıyla 15 bin 14 kişi kapasitesiyle hizmet verecek olan Ulu Cami, ibadetlerin yanı sıra çalışma alanlarıyla da geçmiş yıllardaki medreseleri anımsatacak. Ulu Cami’nin son durumu ve yapım aşamasıyla ilgili bilgileri, yetkili firma olan Hassa Mimarlık yetkilileri verdi.

Sjfhkdg

DEPREM VE FİLİSTİN OLAYLARI, CAMİ İNŞAATINI YAVAŞLATTI

Yapımına 2020 yıl sonu itibariyle başlanan ve bazı sebeplerden dolayı tamamlanamayan, Konya Millet Bahçesi içerisinde yer alan Ulu Cami, tamamlandığında dini ibadetlerin yanı sıra konferans salonu ve avlularıyla eğitimlerin de gerçekleşmesine imkân tanıyacak. Şehrin merkezinde yer alması dolayısıyla Konya’daki birçok kişinin kolaylıkla ulaşıp görebileceği Ulu Cami, hala yapım aşamasında. Cami’nin yapımını üstlenen yetkili firma Hassa Mimarlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre cami, Ulu Cami ve Kur’an Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne yapılan bağışlarla yaptırılıyor. 6 Şubat 2023 yılında tüm ülkeyi sarsan depremler ve sonrasında dünyada yankı uyandıran Filistin- İsrail olaylarından dolayı, bağışların insani yönde öncelikli olarak kullanıldığı ve cami yapımında bu yüzden dolayı bir süre yavaşlama olduğu öğrenildi.  

Nfgmjgjdjkfdjhl

AYNI ZAMANDA BİR DÜŞÜNCE OKULU OLACAK!

Bir camiden daha fazlası olarak inşa edilen ve yan avluluları, kapalı ve açık revakları, alt katta bulunan sosyal alanları ile kültürel ve eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirileceği çok amaçlı bir yapı olarak kullanılacak olan Ulu Cami, bodrum katında bulunan konferans salonu ile kültür-sanat faaliyetlerinin sürdürüleceği çok maksatlı mekân olarak hizmet verecek. Bilgi ve düşünce okulu niteliği de taşıyacak olan caminin toplam kapasitesi ise 15 bin 14 kişi olarak yeniden belirtildi.  

Normal bir ölüm olmayabilir Normal bir ölüm olmayabilir

KURŞUN KAPLAMA KUBBELER!

Caminin son durumunu aktaran firma yetkilisi, ana kubbenin ilk olarak taştan yapılması planlandığını ancak daha sonra karar değiştirilerek kurşun kaplama yapılmasına karar verildiğini söyledi. Selçuklu dönemi mimarisine ithafen dilimli olarak 8 ana kubbe ve 53 küçük kubbeden oluşan camide 4 adet de minare bulunuyor. Kubbelerde kurşunlama aşamasına geçildiğini söyleyen yetkili, dernek gelirine bağlı olarak caminin tamamlanacağını ifade etti.

Hjgdkcnbömnöcvb

‘YAŞATILAN BİR ESER OLACAK’

Tamamlandığı zaman Konya’nın en görkemli camilerinden biri haline gelecek olan Ulu Cami’nin gelecek yıllarda da yeri oldukça önemli eserlerden biri olarak tarihe geçeceği düşünülüyor. Ulu Cami’nin oldukça sağlam ve yüzyıllara meydan okuyabilecek bir şekilde inşa edildiğini belirten firma yetkilisi, 2019 yılında hizmete açılan İstanbul Çamlıca Cami’yi örnek vererek Ulu Cami’nin de kısa sürede ziyaret edilen bir yer haline gelebileceğini vurguladı. Yalnızca ibadet amacını barındıran bir cami olmamasının verdiği avantajla, ‘yaşayan bir cami’ niteliğinin de Ulu Cami’ye kazandırılacağının altını çizen yetkili, “Yalnızca ibadet edilen değil; aynı zamanda insanların buraya hem ziyaret hem de eğitim için geldiği güzel bir mekan olacağını umut ediyoruz. Bölgede lise gençliğinin de bulunması sebebiyle özellikle lisedeki gençler başta olmak üzere, gençliğin vaktini geçirdiği, yaşayan ve yaşatılan bir cami olacağını umuyoruz. Aynı zamanda şehir dışından gelen insanların da görmek isteyeceği bir yapının ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Her haliyle güzel bir eser ortaya çıkacak.” diye konuştu.

Dgöjlşjklhihkişki,Oğı,

Muhabir: HACER CEYLAN