Açılış konuşmasını yapan ASKON Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, Türkiye Yüzyılında, Ziya Altunyaldız gibi çok daha fazla vekil olması dileklerinde bulundu.

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, ASKON'u bir kez daha tutkulu, inançlı, yetenekli gördüğünü belirterek, "Sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Ülkemizdeki küresel değişim ve dönüşümü, neleri nasıl yapacağımızı anlamak adına AK Parti olarak, ülkemizin birçok iş dünyasıyla ve emeği geçen herkesle nasıl ilerleme olmuş bakalım’’ dedi.

Küresel ekonomide ülkede 6.1 büyüme gerçekleştiğini söyleyen AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, 2002 yılına göre 3 kattan fazla büyüme olduğunu kaydetti. Altunyaldız, ‘’Son döneme bakınca 10 çeyrekte aralıksız bir büyüme görüyoruz. Türkiye'deki büyüme tamamen gerçek ve herkese dokunan bir büyüme. İhracatınla, iç pazara verdiğin talep dengeli olursa dengeli bir büyüme olur. Sanayi üretimini çok önemsiyorum. Sanayi ve teknolojiyi asla bırakamayız. Özellikle imalat sanayi, enerji endüstrisi, yapay zeka da çok önemli. Sanayide 6.6 büyüme gerçekleşti. Küresel olarak bakınca büyümenin yavaşladığını görürüz. Ama bu düzelecek, göreceksiniz. Düşük teknolojili ürünlerde daralma var. Türkiye borcunu çok iyi oranda tutan bir ülke. Yüzde 34'lere düştük. Vergi gelirlerinde yüzde 13'e geriledik. Çok iyi bir gelişme. Yüzde 10'a düşse daha iyi olacak. Konya ise ihracatta ilk 10’a girmiş durumda’’ dedi.

‘’GÜCÜMÜZ ARTTI’’

Türkiye’nin pandemiyi en iyi idare eden ülke olduğunu dile getiren Altunyaldız, ‘’Petrol ve doğal gazımız olmaya başladı. Bu işi yapacak insan kapasitesi yüksek olmasaydı, petrol ve doğalgazı çıkarmak mümkün olmazdı. Bu bizim gücümüzü arttırdı. Tasarruflarınız eksik ise ya borçlanırsınız ya da yabancı sermaye alırsınız. Yabancı sermaye ile yatırımlarımızı arttıracağız. Hızlı büyüdüğünüz zaman tasarruf eksikliği nedeniyle ithalat artıyor’’ diye konuştu.

Depremde vefat edenlere de Allah'tan rahmet, yaralılara şifa dilediğini belirten Altunyaldız, deprem maliyetinin 104 milyar dolar olduğuna da değindi.

‘’TÜRKİYE TEKNOLOJİNİN SAHİBİ’’

Ziya Altunyaldız, ‘’Robot endüstrisi, yapay zeka gibi unsurlar, dünyanın başka bir haza doğru gittiğini söylüyor. Bu yüzden biz de dijitalleşmeyi ıskalayamayız. EKO iklim, çalışma iklimi, Türkiye'nin hayalleri küçümsenemez. Bu kazanımlarla gurur duyduk. TOGG, uçak, helikopter ile ülkemiz yeni bir haza geçti. Teknolojinin sahibi olarak devam eden bir ülkeyiz. Amaç Türkiye Yüzyılını inşa etmek. Enerjideki dönüşümün anahtarı Türkiye olsun diyoruz. Küresel rekabeti başaracağımıza inanıyoruz. Konya da bu noktada çok iyi bir unsur olan şehir. Avrupa'nın en büyük güneş santrallerine sahip şehir Konya'dır. Bu noktada dünyada ilk 5'e girdik. Küresel ligde, bölgesel politikalarda güç sahibi olmak istiyorsanız, ülkesine ve dünyaya adaleti yayma anlayışı, Türkiye'deki her insana dokunma anlayışının var olması lazım" ifadelerine yer verdi.

TÜRKAV Konya 12 Eylül’ü unutmadı TÜRKAV Konya 12 Eylül’ü unutmadı

ABDULLAH BAŞYEMENİCİ