Yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurma ve mangal keyfine hemen hemen herkes aşıktır. Ama çok güzel gibi gözüken bu besinler doğru bir şekilde alınmaz ve yapılmazsa hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hulusi Ada ise mangalda pişen etin kanser yapıcı etkisinin olduğunu belirterek mangal doğru yapıldığı takdirde bir sıkıntı olmayacağını dile getirdi.

Konya’yı cepte görüyorlar! Konya’yı cepte görüyorlar!

2-4-46

MANGAL DEYİP GEÇMEYİN, KANSERE DAVETİYE ÇIKARABİLİRSİNİZ!

Mangalda pişen etin kanser yapma riskinin, bazı faktörlere bağlı olarak artabileceğini ifade eden Başkan Ada, “Mangalda pişirme işlemi sırasında ortaya çıkan yüksek ısı, etteki proteinler ve yağların reaksiyona girmesine neden olabilir. Bu reaksiyon sonucunda kanserojen bileşikler olan polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH'lar) ve heterosiklik aminler (HCA'lar) oluşabilir. Ancak, bu riskler bazı önlemler alınarak azaltılabilir” dedi. Ada, “Etin fazla uzun süreli yüksek ısıda pişirilmesi yerine, daha kısa süreli pişirme tercih edilmelidir. Etleri marinasyona tabi tutarak, pişirme öncesi etin yüzeyine zarar veren reaksiyonların azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz. Etleri mangala koymadan önce aşırı yağ ve marinadı temizlemek, zararlı bileşiklerin oluşma riskini azaltabilir. Izgaranın çok alev alması veya etin alevlerle temas etmesi yerine, daha düşük ateşte ve ızgara yüzeyinden uzakta pişirme tercih edilmelidir. Mangalda etle birlikte sebzeler veya meyveler pişirmek, reaksiyonları dengeleyebilir ve sağlıklı bileşiklerin oluşumunu destekleyebilir. Daha az yağlı etler tercih ederek, yağ damarlarının ızgara üzerine düşmesi ve alevlerle temas etmesini azaltabilirsiniz. Etin sürekli olarak aynı yüzeyle temas etmesini engellemek için dönüşümlü olarak pişirmek iyi bir fikirdir. Temiz bir ızgarada pişirmek, yanık kalıntıların ve dumanın kanserojen bileşiklere neden olma riskini azaltabilir” diye konuştu.

2-6-44

DONDURMA ALIRKEN BİLE SEÇİCİ OLMALISINIZ

Dondurma 7’den 70’e tüm insanlar için adeta mutluluk depolayan serinletici bir besindir. Dondurma alırken de dikkat edilmesi gereken bazı faktörlerin olduğundan bahseden Başkan Ada, önemli tavsiyelerde bulundu. Başkan Ada, “Kaliteli malzemelerle üretilmiş dondurma tercih edin. İyi bir dondurma, daha doğal ve taze lezzet sunar. Etiketlerdeki malzeme listesini kontrol ederek katkı maddeleri ve yapay tatlandırıcılar içerip içermediğini gözden geçirin. Doğal renkler ve kıvamı tercih edin. Aşırı parlak renklere sahip veya çok yumuşak dondurmalar genellikle fazla katkı maddesi içerir. Taze dondurma, daha iyi lezzet sunar. Dondurmanın raflarda ne kadar süre beklediğini sormaktan çekinmeyin. Dondurma fiyatı genellikle kaliteyi yansıtır. Çok düşük fiyatlı dondurmalar kalitesiz olabilir. “Süt bazlı mı, bitkisel mi tercih ediyorsunuz? Laktozsuz veya şekersiz bir seçenek mi arıyorsunuz?” gibi tercihlerinizi göz önünde bulundurarak seçim yapın. Güvenilir bir dondurma dükkanı veya markası tercih edin. Temizlik ve hijyen konularına dikkat eden yerlerde alışveriş yapmak önemlidir. Alerjiniz varsa, içerikleri dikkatlice inceleyin ve alerjen içermeyen bir seçenek seçtiğinizden emin olun. Diğer müşterilerin deneyimlerini inceleyerek hangi marka veya dükkanın daha iyi olduğunu öğrenebilirsiniz. Sonunda, damak zevkinize uygun olan dondurmayı seçmeyi unutmayın” şeklinde konuştu.

TUBA KAYA

2-7-44