'Yonttuğunuz her taş aslında sizi şekillendiriyor' 'Yonttuğunuz her taş aslında sizi şekillendiriyor'

Son günlerde gündemde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundaki (KYK) bakımsızlıktan dolayı meydana gelen kazalar yer alıyor. Yurtlarda kalan öğrenciler sorunların giderilmesi için isyan ederken aileler de çocukları için endişe duyuyor. Bir yurttaki banyo fayansının öğrencinin üzerine düşmesi ve asansörde kalıp hayatını kaybedenlerin olması kamuoyunda oldukça ses getirmişti. Vatandaşın ve öğrencilerin ise gözü yetkililerin herhangi bir iyileşme yapıp yapmayacağı konusunda kaldı.

7-4-62

BU DURUM GİTTİKÇE KORKU VERİYOR!

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren öğrenciler KYK’da üst üste meydana gelen kazalardan korktuklarını belirterek bir an önce bu duruma el atılması gerektiği konusunda çağrıda bulundu. Öğrenciler, “Yurtlarımızda çok fazla sorun meydana geliyor. Özellikle asansör konusunda oldukça tereddütlüyüz. Tek istediğimiz can güvenliğimizin tehlike altında olmaması. Ailelerimiz de bizden uzakta oldukları ve haberleri okudukları için endişe ediyor. Geçtiğimiz günlerde yaşıtımız olan gencecik bir öğrenci Aydın'daki KYK yurdunun asansörüne sıkışarak hayatını kaybetmişti. Bu durum gittikçe korku veriyor. Kendimizi yuvamızda gibi hissetmek, güvenli ortamda yaşamak istiyoruz. Bunların dışında çoğu yurtlarda yemekler de kötü. Öğrenciler olarak mağduruz. Yardım çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu.

7-2-61

BİZ ÇOCUĞUMUZU SOKAKTA BULMADIK!

Memleket dışına üniversite okuması için çocuklarını gönderen ve yurda yerleştiren aileler ise, bu konudan oldukça rahatsız olduklarını vurgulayarak, “Biz çocuğumuzu sokakta bulmadık” dedi. Aileler son olarak şunları kaydetti: “Her aile için olduğu gibi bizim de evlatlarımız çok değerli. Onların canına bir şey olmasını bırakın en ufak bir zarar görseler bizim canımız acır. Bu yüzden yetkililerden yardım istiyoruz. Daha neyi bekliyorsunuz? Yurtlarda meydana gelen kaza haberlerini okuduktan sonra o günden beri gözümüze uyku girmez oldu. Evlatlarımızın can güvenliğini en başta sağlamanız gerekiyordu.”

TUBA KAYA