Gerçekleştirdikleri projelerle dikkat çeken ve ödüller kazanan ENHASYA Bilimsel Ürünler Sanayi ve Ticaret Şirketi Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Çirci, çalışmalarını kardeşinin de içerisinde olduğu ekibiyle birlikte yaptığını anlattı. Çirci, gelecek zamanlarda farklı projelere imza atacaklarını da dile getirdi.

15 11

BÜTÜN HİKAYE ANNELERİYLE BAŞLADI

Ahmet Turan Çirci, hareketi kısıtlı bireyler için yatak ürettiklerini söyleyerek hasta kişilerin bir başkasına muhtaç olmadan kendi başına ihtiyaçlarını giderebileceklerini aktardı. Çirci, yatak projelerinden bahsederek, “Bu yatağın kullanımı, standart hastane yataklarıyla birebir aynı işlemi sağlıyor. Yatak; koltuk, tekerlekli sandalye, tuvalet ve duş olarak da kullanılabiliyor. 2008 yılında annem beyin ameliyatı geçirmişti. O süre zarfında annem 6 ay kısmi felç kaldı. Biz bu noktada kardeşimle yaşadığımız zorlukları gördüğümüz için, “hep annemizi tuvalete götürüyoruz, tuvaleti neden annemize getirmiyoruz” dedik ve ortaya bu ürün çıktı. Ayrıca yatak projemizle birlikte İstanbul TEKNOFEST’te Engelsiz Yaşam kategorisinde birinciliğimiz var” şeklinde konuştu.

A0D4Fb7F 2C6E 40F6 8869 7D02280Defcf

YAT VE KARAVAN İÇİN ÜRETTİĞİMİZ PROJE TASARRUF SAĞLIYOR

Yat ve karavanlar için mini klozet tasarladıklarını belirten Çirci, yat ve karavanlarda en önemli şey alan olduğu için katlanabilir klozetin diğer seramiklerden farklı olarak kromdan yapıldığını kaydetti. Çirci, “Çünkü krom lekelerin yapışmasını önleyici özelliğe sahip. Bunun yanında sistemde 1 litrelik temizleme suyu mevcut. Klozet projemizin kullanım avantajları var. Çünkü yat ve karavan sahibi insanlar hem yerden hem de sudan tasarruf etmiş oluyorlar. Böylelikle daha az su kullanıyorlar. Bu ürünümüz daha yeni. Yavaş yavaş müşterimiz olmaya başladı. Geri dönüşler çok güzel. Klozetimizi alan insanlar memnun kaldıklarını dile getiriyor” diye konuştu.

15 12

BİZİM YURT DIŞINDAN EKSİĞİMİZ YOK

Gelecekte daha farklı projelerinin de olacağına dikkat çeken Çirci, sözlerine son olarak şunları ekledi: “Projelerimiz sayesinde ödüller kazandık, finallere kaldık. İnsanlara faydalı olabilecek ve hayat kolaylaştıracak projeler yapmak gurur verici. Ancak maalesef ülkemizde yeni bir şey yapıldığı zaman, “Yurt dışında o kadar mühendis, bilim adamı var. Sana mı kaldı bu işler” gibi algılar var. Bu algı gençlerimizin üretken olmasını engelleyebiliyor. Ama gençlerimiz istediği her şeyi yapabilecek kapasiteye sahip. Bizim yurt dışından hiçbir eksiğimiz yok. Gençlerimiz yeter ki hedeflerinin peşinden gitsin.”

Konya Diş Hekimleri Odası seçime gidiyor Konya Diş Hekimleri Odası seçime gidiyor

TUBA KAYA

Editör: Birkan Bakay