Geçtiğimiz yıllarda ikinci el araç alım satımlarında yaşanan arz- talep dengesizliğinin neden olduğu fiyat artışların ardından bakanlık tarafından alınan tedbirler sonrası sektördeki artış, normal seyrine döndü. İkinci el araç piyasasıyla ilgili bilgi verirken aynı zamanda araç alacak kişilere de uyarılarda bulunan Batumlu Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Edip Batumlu, hak kaybına uğramamak adına yapılması gerekenlerle ilgili bilgi verdi. Batumlu, belirli kriterleri taşıyan ikinci el araçların da garanti kapsamında olduğunu ifade etti.

Hdghgsdhgf

YARIM ASRA DAYALI GÜVEN!

1978 yılında Çumra’nın ilk oto galerinin de açılışına öncülük ederek kurulan Batumlu Otomotiv, bugün 3. kuşak yöneticileriyle Çumra’da hizmet vermeye devam ediyor. 2009 yılında yöneticiliği devralan Batumlu, sektördeki çalışmalarından bahsetti. Yarım asra yakın zamandır sektörde var olmanın verdiği tecrübeleri müşterilerine aktarırken, Batumlu Otomotiv olarak aynı zamanda Konya geneli yakalanan ‘güvene dayalı ticaret’ anlayışının da her fırsatta kendilerine öncülük ettiğini bildiren Batumlu, şu anda güncel olarak hafif ticari araç ikinci el alım satım süreçlerini yürüttüklerini dile getirdi.

Hdghgsdhgf

‘FİYATLARIN KÖPÜĞÜ ALINDI!’

İkinci el araç satış fiyatlarındaki afaki artışın devam etmediğini ve hatta bazı araçların fiyatlarında bir düşüş yaşandığını ifade eden Batumlu, “Geçtiğimiz yıl ağustos ayına kadar sektördeki fiyatlarda afaki bir artış vardı. Özellikle ‘ihtiyaç dışı satış’ dediğimiz kâr amaçlı satışlardan kaynaklanan fiyat artışları yaşadık. Ancak 2023 Ağustos ayında Ticaret Bakanlığımızın aldığı kararla illerde sıkı önlemler alındı. Bu önlem ve sınırlamalarla fiyatların köpüğü alındı ve fiyatlar gerçek değerine düşmeye başladı diyebiliriz. Şu anda ise 1 milyon liranın üzerindeki araçların fiyatlarında bir düşüş söz konusu ancak fiyatı daha aşağıdaki araçlarda fiyat düşüşü yok ancak talep de var.” şeklinde konuştu.

Bxbvzcbvczb

Konya tanınıyor, sektör kalkınıyor! Konya tanınıyor, sektör kalkınıyor!

İKİNCİ EL ARAÇLAR DA GARANTİ KAPSAMINDA!

Elden araç satışı gerçekleştiren kişilerden araç alan vatandaşların mağduriyet yaşadığına da dikkat çeken Batumlu, aynı zamanda galerilere olan güvenin de bu süreç sonunda arttığını ifade etti. Batumlu, araç alan kişilerin alım sonrası bazı haklara sahip olduğunu ancak bu hakların bilinmemesinden kaynaklı olarak hak kaybına uğradıklarını ifade ederek o haklardan bahsetti. Bazı ikinci el araçların da garanti kapsamında olduğunu aktaran Batumlu, “İkinci el bile olsa, 8 yaşını doldurmamış ve 160 bin kilometreyi geçmemiş araçlarda satıcı, müşterisine 3 ay ya da 5 bin kilometre garanti vermek durumundadır. Bugün 2020 model 50 bin kilometre bir araç aldığınızda araçta 1 ay sonra arıza çıktığı takdirde tüm masraflar, kanunen galeriye aittir.” ifadelerini kullandı. İkinci el araç alımlarında bu haklardan faydalanabilmek için ‘yetki belgeli satıcı’ ve araçta yaş ve kilometre tespiti koşullarının yerine getirilmiş olması gerekliliğinin altını çizen Batumlu, “İkinci el motorlu kara taşıtları ticareti düzenlemesinde belirtildiği üzere; TSE belgeli ekspertizce notere işlenmiş kilometre ve yaşı belirlenmiş araç, garanti kapsamında.” şeklinde konuştu.

Muhabir: HACER CEYLAN