Ticaret Bakanlığından, Türkiye'nin, İsrail ile ticaret konusunda aldığı kararlara ilişkin yazılı açıklama yapıldı. İsrail'in, Filistin'e yönelik uluslararası hukuk ve insan haklarına aykırı saldırıları neticesinde, binlerce Filistinli sivilin hayatını kaybettiği, binlerce vatandaşın yaralandığı anımsatılan açıklamada, Türkiye'nin 7 Ekim 2023'ten bu yana çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, kalıcı ateşkesin sağlanması ve iki devletli çözümün hayata geçirilmesi için en üst düzeyde girişimlerde bulunduğu, diplomasinin tüm araçlarını kullandığı belirtildi. Ancak İsrail’in değişmeyen politikalarından dolayı Türkiye buna tepki göstererek İsrail ile ticareti durdurdu.

B H V Z C B Z V C B

İSRAİL’E REST ÇEKİLDİ!

Ticaret Bakanlığı tarafından, Türkiye'nin ilk günden bu yana Gazze halkının yardımına koştuğu, başta gıda, sağlık ve tıbbi yardım malzemeleri olmak üzere gemilerle ve uçaklarla on binlerce ton insani yardımı bölgeye ulaştırdığı, binlerce hastayı tahliye ederek bu zor günlerinde Filistinlilerin yanında olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi: "İsrail'in sebep olduğu katliam, insani felaket ve fiziki yıkım devam etmiş, İsrail hükümeti uluslararası ateşkes çabalarını karşılıksız bırakmış ve insani yardımları engellemiştir. Türkiye, bunun üzerine 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 54 ürün grubunun İsrail'e ihracatını kısıtlamıştır. Alınan bu kararda, İsrail Gazze'de derhal ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar kısıtlama tedbirlerinin yürürlükte kalacağı vurgulanmıştır. Buna rağmen, İsrail hükümetinin saldırgan tutumunu sürdürdüğü, Filistin'deki insani trajedinin kötüleştiği müşahede edilmektedir. Bu itibarla, devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçilmiş, İsrail'le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur. İsrail hükümeti, Gazze'ye kesintisiz, yeterli miktarda insani yardım akışına izin verinceye kadar Türkiye söz konusu yeni tedbirleri kesin ve kararlı bir şekilde uygulayacaktır."

B Z B V Z C B Z C B

TÜRKİYE TEPKİSİNİ GÖSTERDİ

Akören’in Osmanlı Dönemi gazileri Akören’in Osmanlı Dönemi gazileri

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Siyaset Bilimci Prof. Dr. Burak Küntay, İsrail’le olan ticaretin kesilmesiyle Türkiye’nin, İsrail’in uyguladığı politikaların neticesinde tepki verdiğini belirterek eğer süreç değişmezse Türkiye’nin girdiği bu yolda sonuna kadar gideceğini ileri sürdü. Küntay, zaten İsrail ile ticaretin kesilmesinin öngörülen bir şey olduğunu dile getirerek, “Çünkü İsrail politikalarında değişikliğe gitmeyeceğini açıkça belli etti. Bizim İsrail’le şu ana kadar yaşadığımız bütün krizlerde ticaret hacmimiz hep artarak devam etti. Mavi Marmara olayı da dahil olmak üzere ticaret hacmimiz düşmedi. Fakat ilk defa Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret ilişkileri kesildi. Bunun iki ülke açısından ekonomik sıkıntısı olacaktır. Ama önemli olan bu değil. Önemli olan ülkemizin verdiği tepkidir. Ayrıca Ticaret Bakanlığında ne yapılacağına da doğru bakmak lazım. Çünkü İsrail ile olan ticareti en çok gerçekleştiren özel sektörlerdir. Ancak ne olursa olsun Türkiye olarak, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun iktidarı boyunca ilişkiler bir daha eskisi gibi olmayacak şekilde kırılma noktasına girdik. Netanyahu İsrail’de iktidardan iner ve yerine yeni bir hükümet gelirse Türk-İsrail ilişkileri belli bir noktaya gelebilir. Ama maalesef Netanyahu olduğu sürece kalıcı barış asla sağlanmayacak” diye konuştu.

N B X N B V X N

Muhabir: TUBA KAYA