Teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı olarak yaşanan değişimler, enerjiyi ortaya çıkardı. Enerji üretiminde enerji noktasında bugüne kadar kullanılan öncelikli kaynaklar petrol, doğalgaz ve kömür olurken, son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak amacıyla çeşitli yöntemler ortaya çıktı. Bunlardan en önemlisi ise güneş enerjisi sistemleri. Daha verimli, maliyeti düşük, süreklilik arz eden ve çevreci olan güneş enerjisi, dünyada olduğunu gibi Türkiye’de de değerlendirilmeye başlandı. Türkiye’nin jeopolitik konumu nedeniyle yılın tamamında güneş alması, güneş enerjisi kullanımının önemini de artırmış durumda. Bu noktada elverişli arazi yapısı ve güneşin geliş açısı nedeniyle Konya öne çıkan şehirler arasında yer alıyor. Konya’da son yıllarda güneş enerjisi anlamında yapılan yatırımlar artarken, bu yatırımlar tarımsal alanlarda da kullanılmaya başlamış durumda. Artan enerji maliyetleri nedeniyle zor durumda kalan çiftçiler, özellikle sulamada harcadıkları enerjiyi güneş enerjisi sistemiyle çözmeye başladı.

Normal bir ölüm olmayabilir Normal bir ölüm olmayabilir

I M G 0771 Scaled

MALİYETİ DÜŞÜRÜYOR

Tarımda en önemli faktör olan sulama, üretimin verimini etkileyen en önemli unsur olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle çiftçilerin en büyük girdilerinden birini tarımsal sulamada kullanılan enerji maliyetleri oluşturuyor. Vahşi sulamanın yerini bilinçli sulama tekniklerinin almasıyla birlikte çiftçiler, enerji maliyetini daha da düşürmek adına güneş enerjisi sistemlerini tercih etmeye başladı. Maliyeti ciddi oranlarda aşağı düşüren bu sistem tarım sektöründe, yaygınlaşmaya başlamış durumda.

Solar Water Pump

KONYA GÜNEŞTE OLDUKÇA AVANTAJLI

Türkiye, güneş enerjisinin kullanımı noktasında avantajlı bir konumda. Türkiye içerisinde ise Konya, bu avantaja sahip illerin başında geliyor. Geniş ve tarıma elverişsiz arazilerin bol olduğu Konya’da, güneş enerjisi ile enerji elde etmek oldukça akılcı bir yaklaşım olarak göze çarpıyor.

Mnbcmcbvm

DESTEKLER ÖNEMLİ AVANTAJ

Yenilenebilir enerji kaynaklarını artırma anlamında devlet tarafından çeşitli destekler de veriliyor. Bu durum güneş enerjisi sisteminin kullanımını da artırıyor. Ayrıca ülkemizin ilk ve faaliyette olan tek Enerji İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Karapınar’da yer alıyor. Karapınar İlçesi’nde, “Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi” ilan edilerek güneş enerjisi yatırımlarına tahsis edilmek üzere toplam alanı 61.585.762 m² ve alternatif maliyetleri çok düşük olan üç ayrı arazi belirlendi. Güneş ışınımı değerleri dikkate alındığında, belirlenen arazilerde kurulacak herhangi bir güneş tarlasından elde edilecek elektrik enerjisi miktarı, dünyada güneş tarlası yatırımlarının en yoğun yapıldığı Almanya’nın Bavyera bölgesine göre yaklaşık yüzde 70 daha fazla olacak. Devletin Konya’da ortaya koyduğu bu yaklaşım da, Konya bölgesinde tarım sektörünün güneş enerjisi kullanımında daha bilinçli hale gelmesini sağlıyor.

Muhabir: HACER CEYLAN