Üretici karşılık bekliyor! Üretici karşılık bekliyor!

Türkiye'nin önde gelen un değirmenciliği şirketlerinden biri olan ve ilk üretimine 1985 yılında başlayan Büyük Hekimoğulları Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Türkiye’nin köklü şirketleri arasında yer alması, üretim hacmi ve ihracatıyla bugün sektörde söz sahibi konumda. Adnan Hekimoğlu tarafından dünyanın en eski tarım şehri olan Konya’da kurulan fabrikadan dünyaya ulaşan Büyük Hekimoğulları, kaliteli buğday, nitelikli çalışan, verimli iş gücü kullanımı ve güncel teknolojiden maksimum verimi almak için prensiplerinden ödün vermeden çalışmalarına devam ediyor.

İLK 10 YILDA LİDERLİĞE!

Yüksek kalite un üretimiyle sektörün ihtiyacına cevap verirken aynı zamanda buğdaydan alınan besin değeri verimini de en üst seviyeye çıkarmak amacıyla çalışmalarına devam eden Büyük Hekimoğulları Un, geçmişten aldığı tecrübeyi tezgahlarına yansıtarak en leziz ürünleri sofralara ulaştırmak için var gücüyle çalışıyor. Etkin çalışmaları ve kaliteli üretimiyle faaliyete başladıktan 5 yıl sonra cinsine göre unlu mamul üreterek 10 yılda lider konuma yükselen Büyük Hekimoğulları, İSO’nun yayınladığı ‘Türkiye’nin en büyük ilk 500 sanayi kuruluşu’ arasında yerini aldı. Konya’nın yanı sıra İstanbul’da da açtığı bölge ofisiyle pazarlama ağını genişleterek dünyaya açılan Büyük Hekimoğulları, ürettiği 27 farklı ürünü, ulusal pazarın ardından küresel pazarlara da ulaştırmanın heyecanını yaşadı. Kaliteli ürünlerle Türkiye’nin ihtiyacı olan ham maddeyi sunarken, 10'dan fazla ülkeye yaptığı sevkiyatla, ülke ekonomisinin büyümesine katkı sunuyor.

D J I 20231022161005 0053 D

GÜNLÜK BİN 100 TON BUĞDAY İŞLEME KAPASİTESİ

Bugün en lezzetli ürünlerin içerisinde görebileceğiniz Büyük Hekimoğulları ürünleri, birçok gıda çeşidine hitap ederen unlarıyla her lezzette yinelenen bir damak tadını sofralarınıza sunuyor. Cinsine göre üretilen özel unlarla, sektörün ihtiyaçlarına cevap olan Büyük Hekimoğulları, ekmek çeşitlerinden simit- poğaçaya, baklavadan milföye, boyozdan mantıya, yaş pastadan erişteye, pizzadan etli ekmeğe, lahmacundan hamburgere unun bulunduğu her alanda ismini yaşatıyor. 250 tonla başlanılan üretim kapasitesini bugün ISO; 45001:2018, 22000-2018, 9001:2015, 14001:2015, HACCP Gıda Güvenliği, TSE; 4500 Kalite ve Helal belgelerine sahip üretimle, günlük bin 100 ton buğday işleme kapasitesine ulaştıran Büyük Hekimoğulları, tarladan aldığı buğdayı lezzete dönüştürerek sofralarınıza misafir ediyor.

DÜNDEN BUGÜNE BÜYÜK HEKİMOĞULLARI UN

Özenle seçilen buğdayları, laboratuvarlarında titizlikle inceleyen Büyük Hekimoğulları Un, 1985 yılında şirketi kurarak 250 ton günlük kapasitesiyle üretime başladı. 1990 yılında Yakut ve Ziynet isimleriyle 2 yeni ürün grubuyla ürün çeşitlendirmelerine devam eden Büyük Hekimoğulları, yeni buğday silosu yatırımları ve laboratuvar yatırımıyla kritik incelemelerde bulunarak üretimde kontrolleri üst düzeye çıkarıyor. 1995 yılında ISO Türkiye’nin en büyük ilk 500 firması arasında yer almanın gururunu yaşarken, son teknoloji ekipman yatırımı ile yenilenen üretim prosesleriyle her fırsatta yatırıma devam eden Büyük Hekimoğulları, İstanbul bölge ofisinin açarak ihracatın da önünü açtı; TSE- 4500 Kalite Belgesiyle kalitesini ispatladı. İlk ihracat 2000 yılında gerçekleşirken, yeni ürün gruplarına da yer verilmeye devam edildi.

HACCP Gıda Güvenliği Belgesi ve ISO-9001 Kalite Belgesini de alan Büyük Hekimoğulları Un, 2005 yılında yeni üretim hatlarıyla günlük kapasitesini 500 tona ulaştırmış; yatırım ve ürün grubunu genişletmeye devam etmiştir. ISO-14001 Kalite Belgesi, ISO-22000 Gıda Güvenliği Belgesinin ardından 2010 yılında TSE-HELAL Kalite Belgesine de sahip oldu. 27 farklı ürün yelpazesine ulaşırken el değmeden üretim paketleme ve sevkiyat yatırımları ile robot otomasyon sistemlerinin devreye alınmasıyla birlikte üretimini farklı bir boyuta taşıyan şirket, 2015 yılında ise satış ve pazarlama alanındaki yatırımlar ve bölge satış ekipleriyle üretim kalitesini duyurmak için insan kaynakları yatırımlarına başvurdu. Bugün dünyanın farklı bölgelerinde birçok ülkeyle buluşan lezzeti Konya’da üreterek Türkiye’nin katma değerine de katkı sağlayan Büyük Hekimoğulları Un, bugün günlük bin 100 ton buğday işleme kapasitesiyle çalışmalarına devam etmekte.

Muhabir: İBRAHİM HAKKI BÜYÜKHARBUT