'İnsanlara dokunmak gurur verici!' 'İnsanlara dokunmak gurur verici!'

Dünya genelinde ‘Engelliler Günü’ olarak kutlanan 3 Aralık’ta Konya’dan da birçok yetkili isim engellerin bedende olmadığını vurguladı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalar ve günün öneminin yanı sıra, engelli vatandaşlar birtakım sorunlara dikkat çekti. Engelli Öğretmen Amine Nur Tekin, Dünya Engelliler Günü sebebiyle kendisine gelen mesajlara toplu bir yanıt verdi. Engellilerin yalnızca bir gün hatırlandığına siten eden Tekin, “Yalnızca bir gün değil; her gün varız. Günlük hayatta da bizi görün.” dedi.

10-2-38

FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN FARKINDA OLALIM!

Spina bifida hastalığı nedeniyle doğuştan yürüme engelli bir birey olarak hayatına devam eden Öğretmen Amine Nur Tekin, gündelik hayatta yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Veli toplantısı nedeniyle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde çalıştığı okula gitmek için evden çıkan Tekin, böyle bir günde bile kural ihlali yaparak günü zorlaştıran sürücülere bir videoyla karşılık verdi. ‘Siz günümü kutlamadan önce Dünya Engelliler Günü kutlu olsun’ diyerek söze başlayan Tekin, bugün de engelli rampalarının olduğu yerlere park edilen araçlarla karşılaştığını söyledi. Bu tür olaylarla her an karşı karşıya kaldığı için güvenli ve tek başına herhangi bir yere gidip gelmekte güçlük çektiğini belirten Tekin, “Engelliler Günü denilerek belki dikkat çekilerek farkındalık oluşturulmak amaçlanıyor ancak farkındalık için biraz da insanların farkında olması gerekir. Sabah evden çıktıktan bir yere gidene kadar tüm yol boyunca farklı sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Bunların çoğu da insanların bilinçsizliğinden kaynaklı olan durumlar. Tüm insanları bilinçli olmaya davet ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

10-1-35

‘365 GÜNE YAYILMASINI DİLİYORUM’

Engel olarak tanınan fiziksel yetersizliklerin Dünya Engelliler Günü’nde yok sayıldığını ancak diğer günlerde hatırlanmadığını söyleyen Tekin, farkındalık için yalnızca bir günün yeterli olmadığını ve farkındalığın 365 güne yayılması gerektiğini vurguladı. Diğer insanların engelli insanlara karşı daha kibar olması gerektiğini de sözlerinde belirten Tekin, “Bazen onlara iyilik yapmak için istemeden de olsa onları kırabilirsiniz. Diğer insanlara karşı nasılsanız, engelli insanlara karşı da aynı şekilde davranmalı ve onların hayatını kolaylaştırmalıyız. Engel, beden de değil; insanların fikirlerinde, zihinlerdedir. Farkındalığın tüm dünyada yayılmasını ve 365 güne yayılmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.