Konya’nın sektöründe liderlerinden Kerem Nükte Gayrimenkul, kadın eliyle bambaşka bir ivme kazandı. Kerem Nükte Gayrimenkul Genel Müdürü, başarılı iş kadını Berivan Baykal, iş hayatındaki tecrübeleri aktardı. Bir sosyolog olarak yaptığı yüksek lisans tezinde kullandığı ‘mekân’ olgusunu iş hayatına taşıyan Baykal, 2017 yılında girmiş olduğu gayrimenkul sektöründe kısa sürede başarıyı yakalıyor. Baykal, kadın olarak bulunduğu sektörün evirildiği noktayı değerlendirirken, kadınların iş dünyasında geçmiş yıllara göre daha iyi şartlarda olduğunu söylüyor.

Büro Görsel 1

Sizi tanıyabilir miyiz?

Berivan Baykal. Konya doğumlu, Batmanlı bir ailenin çocuğuyum. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyoloji bölümü bitirdikten sonra KTO Karatay Üniversitesi’nde yüksek lisansımı tamamladım.

İş hayatında edindiğiniz tecrübeler yalnızca gayrimenkul sektöründe miydi; farklı alanlarda çalışma imkânınız oldu mu?

Ailemin yaşadığı ekonomik nedenlerden dolayı, onlara destek olmak için 16 yaşında iş hayatının içinde buldum kendimi. Üniversite süresince devam eden ve bugüne kadar aralıksız süregelen bir iş hayatım var.  Bu kapsamda belediyede çalışmalarım oldu; anket firmalarında genel koordinatörlük yapıp araştırmalara katıldım. Kitap sürecinde veri program yöneticisi olarak çalıştım. 10 yıllık öğretmenlik sürecimin ardından 2017 yılında gayrimenkul sektöründe Kerem Nükte’yle tanıştım. 2022 yılında genel müdürlük görevimle Kerem Nükte Gayrimenkul’de iş hayatına devam ediyorum.

Kerem Nükte Gayrimenkul olarak satış ve alım dallarında neler yapıyorsunuz?

Kerem Nükte Gayrimenkul’ün 2013 yılında gayrimenkul alım satımıyla başlayan serüveni bugün 70’i aşkın çalışanı Konya, Ankara ve İstanbul Şubeleriyle devam ediyor. Çalışma arkadaşlarımızla gayrimenkul alım satımı, site yönetimi, satış ofisleri organizasyonu ve yatırım ortaklığı aracılığıyla inşaat projeleri uygulamalarında aktif faaliyet göstermekteyiz. Bu faaliyetler arasında inşaat alanı dışındaki  iş süreçlerinin organizasyonunu yönetiyorum.

İŞ NE OLURSA OLSUN HEP EN İYİSİ!

Farklı sektörlerde tecrübe edinmiş biri olarak bu sektörle bağınız nasıl oluştu?

Ben iş hayatında her zaman, işim ne olursa olsun en iyisini yapmayı hedefleyen biri oldum. Çalıştığım tüm sektörlerde işimi, sorumluluğum olarak gördüm.  Sonucu başarılı ya da başarısız olabilir ancak gayret göstererek işi sonuçlandırmaya odaklandım. Sonucuna katlanacağınız her iş size aittir ve ben attığım adımları bu bilinçle attım. İş hayatındaki temel hayalim, içerisinde bulunduğum, sorumluluğunu aldığım tüm işleri layıkıyla yerine getirmek oldu.

Mekâna karşı olan ilgim de bu sektöre yönelmemi sağladı diyebilirim. Yüksek lisans çalışmamı da mekân üzerine gerçekleştirdim ve mekân okumaları yapmaya devam ediyorum. Gayrimenkulde iyi bir seviyeye gelmemde bunun da etkisi olduğunu düşünüyorum. İnsanlar ve bulundukları/bulunmak istedikleri mekanlar arasında güçlü bir ilişki var. Bu düşünceyi okuyabilmek, bu sektörün en özel yönü ve bu psikolojiyi çözdüğünüz zaman insanlara gayrimenkul satın alma veya kiralama süreçlerinde isteklerine karşılık gelebilecek bir hizmet sunma şansınız oluyor. Mekân- kişi ilişkisini kurmayı seviyorum, bu beni daha enerjik kılıyor.

DSCF8181

Peki bu sektöre uyum sağlamak için neler yaptınız?

Gayrimenkulle bağlantılı olarak almam gereken eğitimleri alarak bu işe başladım. İşimle ilgili güncellenmiş ve eksik kaldığımı düşündüğüm eğitimleri aksatmadan, yapabiliyorsam o ay içerisinde almaya çalışırım.

Sektöre başladığım zaman herkes bir şeyler anlatıyordu ve bana bir zaman ayrılacağı düşüncesindeydim. Eğer kadınsanız otomatik olarak söz sahibi olmuyorsunuz ve size söz hakkı tanınmasını bekliyorsunuz. İşinizi iyi yapmanız için zaman ve sabır çok önemli böylelikle söz sahibi olabiliyorsunuz. Zamanla size söz hakkı tanınıyor ve şu anda yönetimde bir kadın olarak ekip arkadaşlarım önceliği bana veriyor.  Şuan bana çok güveni ve bu güveni layıkıyla yerine getirebilmek için elimden geleni yapacağımı biliyorlar. Bu yüzden çokça sabırlı davrandım ve kendimi geliştirdim.

Aynı zamanda günümüz dünyasının bir zorunluluğu haline gelen teknoloji takibi, işimizde de zorunlu bir hal aldı. Sektörün gerekliliği olarak ekonomik, siyasal ve güncel haberleri günlük olarak takip etmeye özen gösteriyorum.

DİSİPLİN VE BİLGİYE ÖNEM VEREN

Berivan Baykal çalışma hayatında nasıl bir prensip benimser?

Bilgi ve gelişim benim için çok kıymetli. Bunun için bilgiyi güncel tutmayı severim. Hata yapabilirsin ama bunların telafisi için disiplinin şart olduğunu düşünenlerdenim. Empati yönüm çok güçlü sorunlarla karşılaştığımda bu sorunlara neden olan kişilerin yerinde olduğumu düşünür karar ve çözümleri buna göre veririm. Disiplin önceliğim genelde  tatlı sert biri olarak tanımlanırım.

İleriye yönelik hedefleriniz neler?

Höyükler ve Konya Höyükleri Höyükler ve Konya Höyükleri

Mekân kavramına karşı duyduğum ilgiyi aktarmıştım; bunun ilerideki iş hayatımda da daimî yerinin olmasını istiyorum. Türkiye’nin saygın satış danışmanları var, bu kadınlardan üst segmentlere ulaşmış biri olmak istiyorum. Başarılarına şahit olduğumuz kadınlardan bir tanesi de ben olmak istiyorum.

Kadınların çalışma hayatına daha dezavantajlı başladığını düşünüyor musunuz?

Cinsiyetçi söylemler geri planda kaldı ancak geçmiş yıllara ben de bunun dezavantajını yaşamış biri olarak söyleyebilirim ki; bu dezavantaj işinizde başarıyı fark ettirene kadar devam ediyor. Özellikle gayrimenkul sektöründe bu işi kadın olarak daha geri planda yapıyorsunuz ve işin içerisinde bulundukça, iş veren ve müşteri sizi tanıdıkça başarınızı ispatlıyorsunuz. Başarıyı ispatlamak enerji ve zaman kaybına neden olsa da sektörün güvene dayalı olduğunu düşündüğümüzde ve kadının daha detaycı ve daha özenli olduğu göz önünde bulundurulduğunda aslında bu iş, kadınların daha başarılı olabileceği bir sektör.

Ancak günümüz iş dünyasına baktığımızda kadının daha avantaj kazandığı sektörleri de görüyor ve gurur duyuyorum. Bundan 10 yıl önceki iş dünyası ile şu an içinde bulunduğumuz iş dünyasının aynı şartları taşımadığı aşikâr. Bu, bize ivme kazandırıyor.

‘SEKTÖR, GEÇMİŞE GÖRE YOL KAT ETTİ’

Bu sektöre ilk başladığınız yıllara göre mukayese ettiğinizde gözlemlediğiniz başka farklar da var mı?

Türkiye’de gayrimenkul değerli bir yatırım aracıdır ve ‘toprak kaybettirmez’ gözüyle bakılır. Bugün  ekonomik verilerden kaynaklı olarak gayrimenkule çok ciddi bir talep var ve bunun avantajını yaşıyoruz. Geçmiş dönemde gayrimenkul, herkesin yapabileceği bir iş olarak görülürken şu anda gayrimenkul profesyonellik isteyen bir iş kolu oldu. Bu kapsamda ne kadar donanımlı ve profesyonelsen işinde o kadar iyi yerlere gelebildiğin bir sektör haline geldi. Kadınlar açısından yerelde baktığımızda ise, çok iyi kadın satış danışmanları var. İş dünyasında kadının aldığı konum ve maddi boyutu düşünüldüğünde sektörün yol kat ettiğini görüyoruz.

Bir kadın temsiliyeti, aslında tek kişiyle olabilecek bir iş değil. Bu yolda benimle dayanışma halinde olan ekip arkadaşlarım benim kadar güçlü olmasalardı bu kadar güzel yol kat edemezdik. Hem Kerem  Bey’in hem diğer yönetimdeki arkadaşlarımın hassasiyeti ve güveninin benim bu günlere gelmemde büyük katkısı oldu. Hepsine teşekkür ediyorum.

İş hayatının stresini atmak için neler yaparsınız; içinde bulunduğunuz bir sivil toplum kuruluşu var mı?

Beni stresten ve yorgunluktan arındıran en büyük hobim spor. Kitap okumayı ve seyahat etmeyi seviyorum. Kamp yaparak hayatın rutininden kurtulmayı seviyorum ve bunları hayatımdan eksik etmemeye çalışıyorum. Yardımla ve dayanışma konusuna olan hassasiyetimi yardım kuruluşlarına yansıtmaya çalışıyorum.

Güzel sohbetiniz ve tecrübe aktarımınız için teşekkür ederiz.