banner5

Seçimden koalisyon çıktı

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (SMMMO) 24. Olağan Genel Kurul Toplantısı hafta sonunda oda hizmet binasında gerçekleştirildi. Seçimde mevcut Başkan Abdil Erdal oy sayısında 1. çıkarken, başkan olması için yeterli çoğunluğu sağlamadı. Bu nedenle başkanlık koalisyonla önümüzdeki günlerde belirlenecek

29 Mayıs 2022 Pazar 18:53
Seçimden koalisyon çıktı

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (SMMMO) 24.  Olağan Genel Kurul Toplantısı hafta sonunda oda hizmet binasında gerçekleştirildi.  Gerçekleştiren seçimlerde Meslekte Gelişim Grubu adına Başkan Adayı Abdil Erdal, Meslekte Birlik Grubu adına Başkan Adayı Hakan Ceylan, Meslekte Dayanışma Grubu adına Başkan Adayı İbrahim Paparacı ve Meslekte Değişim Gurubu Adına Başkan adayı Celal Emiroğlu yarıştı. Yapılan seçimden ise koalisyon çıktı. Düzenlenen genel kurula AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, MHP Konya Milletvekili Esin Kara, AK Parti Konya İl Başkan Yardımcıları Ali Dığrak, Mehmet Ay,  MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, BBP Konya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Atasagun, BBP Konya İl Sekreteri Adnan Eker,  İyi Parti Konya İl Başkanı ADEVA Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca,  Gelecek Partisi Konya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Arkoç,  Vergi Denetim Kurulu Konya Denetim Daire Başkanı Mustafa Sefa Kara,  Ticaret İl Müdürü Mustafa Çağlayan ile çok sayıda Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler katıldı.

‘YEŞİL PASAPORT MESLEKTE 10. YILINI DOLDURAN MESLEKTAŞLARIMIZIN HAKKI’

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, TBMM meclisinde meslektaşların sesi olduğunu ifade ederek, “Konyalı Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Milletvekilleri olarak TBMM’de meslektaşlarımızın sesi oluyoruz. Milletvekilliğine ilk başladığımız zaman ilk vermiş olduğum kanun teklifi 3568 Sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu ile çalışan meslektaşlarımız adına idi. Ve bunların en başındaki talebimiz şuydu. Mücbir sebep meslektaşlarımıza verilsin. Biz kendimiz öldüğümüz zaman ya da herhangi bir şekilde birinci derecede akrabamız öldüğü zaman evladımızı, eşimizi, annemizi, babamızı toprağa verdiğimiz gün beyannamenin sorumluluğunu üzerimizde taşıyoruz. Bu insancıl bir yaklaşım değildir dedik. Meclis kürsüsünde bunu defalarca söyledim. Ve çok şükür ki mesleğimizle ilgili üçlü sepet uygulaması devreye girdi. Ama eksikti. Biz ağır hastalık ta yaşıyoruz. Dertlerini anlatamayan tek meslektik ve meclis kürsüsünde çok şükür ki benim vaktim oldu ve bizim sıkıntılarımızı anlatmaya başladım. Dördüncü geçici vergi de kaldırıldı. Ki meslektaşlarım adına büyük bir rahatlama olduğuna emin oldum. Ben de buna inanıyorum. Ve yeşil pasaport diyorum hala. Meslekte 10. Yılını dolduran tüm meslektaşlarımızın hakkıdır. Hiçbir meslektaşım on yıllık emeğini bırakıp yurt dışına kaçmaz. Bizlerin de dünya büyük bir küresel pazar. Bu pazarda hakkımızı alabilmemiz için yeşil pasaport hakkımız için yine mücadele etmeye devam edeceğim.  Arabuluculuk diyorum. Vergi kanunları ve iş kanunlarında ticaret kanunlarında bilfiil bunları bürolarında uygulayan bürolarında aslında bilfiil aracılık yapan işçi ve arasında arabuluculuğu yapan meslektaşımın hakkıdır arabuluculuk. Ve bizlere de bu hakkın verilmesi için yine sonuna kadar mücadele edeceğim. Katma değer dergisinin indirimiyle ilgili hep görüşmelerimiz devam ediyor. Yüzde sekize inmesi bizim de talebimizdir. Biliyorsunuz ki en büyük sorun KDV'de tahsil esasının benimsenmesi nedeniyle bizim yaşadığımız problem. İnşallah bunlarla ilgili olarak da mesleğimiz de sizlerin sıkıntılarını dile getirmeye devam edeceğim” diye konuştu.

ERDEM’DEN KANUN TEKLİFİ MÜJDESİ

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, teklifi 3568 Sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu üzerinde değişiklik ile ilgili teklif çalışmasını olduklarını ifade ederek, “İki yüz yıl öncesinde kayıt tutma geleneğinin şekillenmesi hep vardı ama ekonominin büyümesi, yönlenmesiyle bizde de Osmanlı, cumhuriyet dönemi ve çeşitli süreçlerden sonra 1989 yılında önemli bir kanunla meslek kanununa tabii ki kavuştuk. Ama otuz üç yıl neredeyse geçti. Bu arada teknoloji ve yeni güncellemeler ile   birçok kayıttı e- devlet üzerinden, e defter üzerinden, e beyanname üzerinden yapmaya başladığımız bir sürü elektronik hizmet başladı.  Artık 2007 yılında kısmen kanunda bir değişiklikler yapılmış olsa da Esin Hanım'ın da söylediği gibi teklifi de var. Biz de bir hazırlık yapıyoruz. Artık meslek kanunumuzu çok daha güçlü bir şekilde ele alınıp ve yeni teknolojik gelişmelerin getirdiği konular yeniden ele alınıp ve meslek mensuplarımızın bu konudaki hakları başta pasaport olsun. Dokunulmazlıklar olsun.  Başka meslek kanunlarında olan mevzuların bizim kanunumuzda da yer almasını çok elzem olduğunu biliyoruz. Pandemi de en çok yorulan mesleklerden ve riske giren meslek gruplarından biriydiniz. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Siz olmazsanız ekonomide büyüme, bu süreçte olmayacağını herkes biliyor. İş dünyası, çalışma hayatıyla ekonomi dünyasının, devletin arasında önemli bir köprü olduğumuzu hepimiz biliyoruz. Çeşitli yapılandırmalarda meslek mensuplarımız olmasa bu yapıların hiçbirinin de yeterli başarıya kavuşmayacağını herkesin bildiğinin de farkındayız” ifadelerini kullandı. Genel Kurula katılan AK Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Ali Dığrak,  MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, İyi Parti Konya İl Başkanı Gökhan Tozoğlu, DEVA Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca da genel kurulda gerçekleştirdikleri konuşmada adaylara başarılar diledi.

‘ODAMIZI KONUŞAN VE KOŞAN BİR ODA YAPACAĞIZ’

Genel kurulda oda üyesi meslektaşlarına hitap eden ve desteklerini isteyen Meslekte Değişim Gurubu Adına Başkan adayı Celal Emiroğlu meslektaşları adına hep sahada olduklarına dikkat çekti. Emiroğlu, “Temsil çok önemli. Alınan vekaletler çok kıymetli. Samimiyet ile adalet ile yönetmek çok daha önemli. Her yerde olduğu gibi bizim meslekte de sonuç almak için mücadele etmek gerekir. Talep etmek gerekir. Takip etmek gerekir. Israrcı olmak gerekir. Tazyik etmezsen tasvip görmezsin. Konuşan ve koşan bir oda yapacağız. Kamuoyunda fikri sorulan görüşüne değer verilen bir STK oluşturacağız. Canlı yayınlarda kitle iletişim araçlarında yerel ve merkezi toplantılar da şehrimize yakışan temsiller yapacağız. Her konuya ama ekonomik soruna bizde varız diyeceğiz. Biz bir markayız. Çünkü biz Konya odasıyız. Mesleğimiz ve meslektaşlarımızın sorunlarını her platformda dile getirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘GÜZEL VE ETKİLİ İŞLER BAŞLARDIK’

Meslekte Gelişim Grubu adına Başkan Adayı ve Konya SMMMO Başkanı Abdil Erdal da mesleklerine, meslektaşlarına  ve Odalarına  en üst seviyede katkı sağlamak, hizmet etmek ve gelişim kazandırmak için 2019 yılında yola çıktıklarını dikkat çekerek, “ Birçok projemizi ve faaliyetimizi ay ve yıl bazında planlamıştık. Çünkü bazı projelerimiz emek ve zaman isteyen projelerdi. Fakat planlarda olmayan az önce de bahsettiğim gibi daha önce örneğini hiç yaşamadığımız bir pandemiyle baş başa kaldık. Çok uzun süre dışarıya çıkamadık, bir araya gelemedik. Göreve gelmemizden kısa bir süre sonra başlayan ve hala günümüzde azda olsa etkilerini devam ettiren pandemi bizim içimizde ki hizmet heyecanına ara verdi. Buna rağmen kısa zamanda sizlerin de desteğiyle güzel ve etkili işler başlardık. Bizler makam veya mevki için değil, meslektaşlarımız ve yaşadıkları zorlukları gidermek için bu yola çıktık. Ve bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Meslektaşlarımın ilgisiyle, desteğiyle eğer hizmete devam edersek her zaman meslektaşlarımın bana vermiş olduğu güç ve destekle yolumuza devam edeceğiz. Bugün olduğu gibi bugünden sonra da her zaman en iyiyi hedefleyen, hizmetlerini geliştirmeye devam eden bir Konya Mali Müşavirler Odası olacağının sözünü, şimdiden veriyoruz. Bizler projelerimizle birlikte, sizlere çok çalışmanın, gayret etmenin, mesleğimizin ve meslektaşımızın yanında olacağımızın sözünü veriyoruz. Bütün hedeflerimize ulaştığımızda mesleğimiz kazanacak, meslektaşımız kazanacak, odamız kazanacak. Katılımlarınızdan dolayı sizlere tekrar teşekkür ediyor, hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Allaha emanet olun” ifadelerini kullandı.

‘MESLEĞİMİZ VE MESLEKTAŞLARIMIZIN SAYGINLIĞI BİZLER İÇİN OLMAZSA OLMAZIMIZ’

Meslekte Birlik Grubu adına Başkan Adayı Hakan Ceylan, Türkiye’de ekonominin ayakta kalması ve ekonominin yönlendirilmesi için Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlere ihtiyaç olduğunu ifade ederek, “Mesleğimiz ve meslektaşlarımızın saygınlığı bizler için olmazsa olmazımız. Meslekte Birlik Grubu’nun Konya SMMMO yönetimde söz sahibi olduğu 27 yıllık dönemde birçok çalışmaya imza atıldı.  Görev yaptığımız sürede üyelerimizin hizmet alacağı Türkiye’deki en modern hizmet binalarından birini Konya’ya yaptırmanın gururunu yaşadık. Verdiğimiz kurslarla Konya’dan birçok meslektaşımızın Yeminli Mali Müşavir olmasını sağladık. İlgili bakanlıklar ve kamu kurumlarında birçok mesleki sorunun meslektaşımız lehine çözümünü sağladık. Odamızı en üst seviyede temsil ederek meslektaşlarımızın sesi olduk. Bizim hedefimiz şahısları bir yere taşımak değil, meslektaşlarımızın haklarını koruyan ve en iyi şekilde temsil ederek mesleğimizin geleceğini imar etmektir. Seçimli genel kurullar yeni umutlar ve başlangıçların ilk adımıdır. Meslek ve meslektaşlarımızın saygınlığını çalışmalarımızın merkezine aldık. İlgili bakanlıklar ve kamu kurumlarında birçok mesleki sorunun meslektaşımız lehine çözümünü sağladık. Odamızı en üst seviyede temsil ederek meslektaşlarımızın sesi olduk. Kaldığımız yerden devam etmek ve sizlere hizmet etmek onurunu yeniden aşkla ve heyecanla sürdürmek için meslektaşlarımızı Meslekte Birlik Grubu’na destek olmaya davet ediyorum” diye konuştu. Meslekte Dayanışma Grubu adına Başkan Adayı İbrahim Paparacı, koalisyon ile kurulan oda yönetimde Yönetim Kurulu Üyeleri ile odanın bütün borçlarını kapattıklarına dikkat çekerek odanın artıya geçtiğini ifade etti.  Başkan Paparacı göreve gelmeleri halinde hayata geçirecekleri projeleri meslektaşları ile paylaştı. Gerçekleştiren seçimlerde toplam 1841 oy kullanılırken, oyların 39’u geçersiz sayıldı.  Meslekte Gelişim Grubu Başkan Adayı Abdil Erdal 783 oy alırken, Meslekte Değişim Gurubu Adına Başkan adayı Celal Emiroğlu 430 oy, Meslekte Birlik Grubu Başkan Adayı Hakan Ceylan 293 oy ve Meslekte Dayanışma Grubu Başkan Adayı İbrahim Paparacı 293 oy aldı. Hiçbir aday başkanlık koltuğuna yetecek oyu alamadı. Buna göre Başkanlık, adayların arasında yapılacak koalisyonla önümüzdeki günlerde netleşecek. Başkan Abdil Erdal herhangi bir adayla anlaşması durumunda yeniden Başkan olacak. Ancak diğer 3 adayın tümünün kendi aralarında birleşmesi halinde ise bu durum farklı bir başkanı da beraberinde getirebilecek.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA 

Son Güncelleme: 30.05.2022 13:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50