Erasmus+ programı kapsamındaki Kariyer Danışmanlığı (Career Counselling) isimli proje kapsamında 5 farklı ülkeden 58 öğretmen ve öğrenci Konya’da buluştu. Polonya, Macaristan, Romanya, Slovenya ve Türkiye’den 38 öğrenci ve 20 öğretmen Kariyer Danışmanlığı eğitim faaliyeti kapsamında etkinlikler gerçekleştirdiler. Kariyer seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar, meslek seçimi, geleceğin meslekleri ve iş başvurusunda dikkat edilecek hususlar konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

Proje kapsamında proje ortaklarından birisi olan Selçuklu Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi ziyaret edilerek öğrenciler ve öğretmenler derslere katıldılar. Ayrıca Ebru ve Naht atölyelerinde etkinlikler gerçekleştirdiler.  Misafirler, Konya kültürü ve tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla Konya’daki Taşbina, Darülmülk Sergi Sarayı ve Bedesten gibi önemli yerleri ziyaret ettiler.  Katılımcılar ayrıca Mevlana Müzesi ve Kapadokya’yı gezdiler. Proje faaliyetlerine katılan Polonya’dan 10. Sınıf öğrencisi Hubert Domisiewicz, “Bu proje sayesinde ilk kez Türkiye’yi ziyaret etme şansım oldu.  Bir hafta boyunca farklı ülkelerden arkadaşlarla tanışma ve çalışma şansım oldu. Meslek seçerken nelere dikkat etmem gerektiğini öğrendim” dedi. Macaristan’dan gelen Anna Szajer ise “Konya’da çok güzel 5 gün geçirdik. Hem yabancı dilimizi geliştirdik hem de kariyer danışmanlığı konusunda çok faydalı etkinliklere katıldık” diye konuştu. Romanya’dan katılan Mario Pesclevei ise proje sayesinde yeni arkadaşlıklar kurduklarını, farklı kültürleri tanıma şansı bulduğunu ve çok faydalı bir eğitim haftası geçirdiklerini ifade etti. Projenin Türkiye yürütücüsü Mehmet Tokgöz ise çok verimli 5 gün geçirdiklerini, öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğrenme fırsatı bulduklarını ve ayrıca Türk kültürünü de yakından tanıma fırsatı bulduklarını belirtti.

Proje faaliyeti katılımcılar sertifika törenine katıldılar ve Sema programı izlediler.  Kariyer Danışmanlığı Erasmus+ projesi 2022-2024 yılları arasında yürütülmekte ve Polonya Ulusal Ajansı tarafından hibelendiriliyor.

SÜ Huğlu MYO'da öğrenciler mezuniyet sevinci yaşadı SÜ Huğlu MYO'da öğrenciler mezuniyet sevinci yaşadı

HABER MERKEZİ

Editör: Muhammed Esad Çağla