banner5

Diyanet Birlik-Sen’den 3600 ek gösterge tepkisi

Diyanet Birlik-Sen İç Anadolu Bölge Başkanı Topçu:’’ İdari personelin 3600 Ek Göstergesinden mahrum edilmesi yanlış bir karardır’’ dedi.

11 Ağustos 2022 Perşembe 14:03
Diyanet Birlik-Sen’den 3600 ek gösterge tepkisi

Diyanet'teki İdare Personelin 3600 Ek göstergesinden mahkum edilmesine tepki gösteren Diyanet Birlik-Sen İç Anadolu Bölge Başkanı İsmal Topçu,  daha önceden din hizmeti sınıfında görev yapmasına rağmen şu an faklı sınıflarda görev yaptığı için ayrıştırılan idari personel 'in 3600 Ek göstergeden mahrum edilerek adil olmayan bir düzenleme ile mağdur edildiğini söyledi. İl Müftülüğü önünde düzenlenen Basın açıklamasına Diyanet Birlik-Sen İç Anadolu Bölge Başkanı Topçu ile Konya şubesi yöneticileri de katıldı. Diyanet'teki Din Hizmeti sınıfındaki  idari personelin 3600 Ek Göstergesinden faydalandırılmamasının adil olmayan bir düzenleme olduğunu belirten  Diyanet Birlik-Sen İç Anadolu Bölge Başkanı İsmal Topçu, " Diyanet İşleri Başkanlığında Din Hizmeti Sınıfında görev yapan 2 yıllık Yüksek Öğrenim ve 4 Yıllık Üniversite mezunu İmam-Hatip, Müezzin Kayyım ve Kuran Kursu Öğreticilerinin Ek göstergeleri “Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 2200’ Ek göstergeden 3600’ Ek göstergeye yükseltilmiştir. Söz konusu Kanun 15.01.2023 tarihinde uygulanmak üzere 5 Temmuz 2022 tarihinde Resmi gazetede yayımlanmıştır . Din Hizmeti sınıfında görev yapan Yüksek Okul ve Lisans mezunu hocalarımızın Ek göstergelerinin 2220 den 3600’e yükseltilmesi Diyanet Birlik- Sen olarak bizleri sevindirmiş ve mutlu etmiştir. Ancak Teşkilatımızın olmazsa olmazı her türlü iş yükünü omuzlayan Yüksek Okul ve Üniversite mezunu 1. Derecede görev yapan Başkanlık Merkez ve Müftülüklerde İdari personel olarak görev yapan personelin 3600 ek gösterge düzenlemesinde kapsam dışında bırakılması ise bizi o derece üzmüştür. Aynı kurumda aynı şartlarda görev yapan personelin bazıları Din Hizmeti sınıfında olduğu için 3600 Ek gösterge hakkından yararlanırken Daha önceden din hizmeti sınıfında görev yapmasına rağmen şu an faklı sınıflarda görev yaptığı için ayrıştırılan idari personel 3600 Ek göstergeden mahrum edilerek adil olmayan bir düzenleme ile mağdur edilmiştir" dedi.

3600 EK GÖSTERGE KAPSAMI DIŞINDA BIRAKILAN TOPLAM PERSONEL SAYISI 7000 CİVARINDADIR

İsmal Topçu 3600 Ek Gösterge kapsamının dışında bırakılan personel sayısının 7 bin civarında olduğuna dikkat çekerek, "3600 Ek gösterge dağılımında Din Hizmetleri sınıfı dışında kalan ama Diyanet İşleri Başkanlığının bütün iş yükünü omuzlarında taşıyan Başkanlık Merkez, Müftülükler,  Eğitim ve ihtisas Merkezlerinde çalışan İdari, Teknik ve Yardımcı Hizmetler Personeli ne yazık ki ayrımcılığa, adaletsizliğe ve hukuksuzluğa tabi tutulmuş sadece Ek göstergeleri 600 puan artırılarak hiçbir kazanımı olmayan 2800 Ek göstergede bırakılmıştır.  Başkanlık merkez ve taşra teşkilatında 3600 Ek gösterge kapsamı dışında bırakılan toplam personel sayısı 7000 civarındadır. Diyanet Birlik Sen olarak söz konusu Diyanet personeline uygulanan böyle bir haksızlığı, hukuksuzluğu ve ayrımcı yaklaşımı asla kabul etmiyoruz. 140 bin Diyanet Personeli içinde Yüksek Öğrenim ve Üniversite mezunu olup 1.derecede görev yapan Genel İdare Hizmetler Sınıfında APK Uzmanı, Din Hizmetleri uzmanı, Eğitim Uzmanı, Musahhih, Ayniyat Saymanı, Teberrukat Saymanı, Şef, Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni Memur, ambar memuru, satın alma memuru, mutemet, sekreter, şoför, Teknik Hizmetler Sınıfında; Çözümleyici, Programcı, Kütüphaneci, Sosyolog, Teknisyen, Tekniker, Yardımcı Hizmetler Sınıfında; Aşçı ve Hizmetli kaloriferci, dağıtıcı, bekçi Kadrolarında görev yapan  ‘’Din Hizmeti Sınıfı’’ dışında kalan Diyanet Personeli ise 3600 Ek gösterge kapsamı dışında tutularak sahipsiz ve üvey evlat muamelesi gösterilmiştir. 30 yıl hizmeti olan bir Diyanet Personelinin 2200 olan ek göstergesine 600 puan ilave edilerek, 2800 Ek göstergeye çıkarılmıştır." şeklinde konuştu. Topçu, ‘’Diyanet Çalışanlarının sıkıntılarını mevzuat çerçevesinde korkusuzca bizzat gündeme taşımaktan ve hukuki yolları kullanmaktan çekinmiyoruz. Her türlü sorunlarınızın çözümü için Diyanet Birlik-Sen her zaman Diyanet Çalışanlarının yanındadır. Bunun için yukarda bir bir unvanlarını saydığımız İdari, Teknik ve Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan Başkanlık personeli başta olmak üzere Bütün Diyanet Çalışanlarını sendikal üyelik durumlarını mutlaka gözden geçirmeye ve hakları olan 3600 Ek göstergeyi almak için bizimle yol yürümeye davet ediyoruz" diye konuştu.

MERVE DURGUT

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50