Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu işbirliğinde her yıl düzenlenen “Amatör Spor Haftası” bu yıl 3-9 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Her yaştan insanın spor yapabileceği şekilde düzenli fiziksel aktivitelerin oluşturulması, sporun tabana yayılması ve yeni bireylerin spora kazandırılması için farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen “Amatör Spor Haftası” kutlamaları başladı.  Etkinlikler, Cumhuriyet Futbol Sahası’nda düzenlenen açılış programı ile start aldı. Cumhuriyet Futbol Sahası’nda düzenlenen spor etkinliğine; Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Şahin, Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Remzi Ay, Türkiye Spor Yazarları Derneği Konya Şube Başkanı Murat Dönmez, kulüp yöneticileri, antrenörler, farklı branşlardan yer alan sporcular ve vatandaşlar katıldı.

‘IŞIL IŞIL GENÇLER GÖRÜYORUM’

Açılış konuşmasını yapan Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Remzi Ay, Amatör Spor Haftası’nın Konya başta olmak üzere 81 ilde de coşkuyla kutlandığını belirtti. Ay, “Bu gençleri gördüğüm zaman aklıma 1974 yılında başladığım Konyaspor’da futbol aklıma geldi. Değerli gençler, spor yapmak ve ahlaklı sporcu olmak çok büyük bir ayrıcalıktır. Onun için kendiniz spor branşlarını seçtiğiniz andan itibaren Türk sporuna hizmet etmeye devam edeceksiniz. Burada genç sporcularımız var. Konyaspor alt yapısından yetişen oyuncularımız var. Konya’da amatör spor kulüplerine bakıyorum ışıl ışıl gençler görüyorum. Gençlerimizden bir istediğim var. Gençlerimiz bu çalışkan olduğu sürece Türk Sporu gelişmeye ve büyümeye devam edecektir. Bayrağımız gönderden hiçbir zaman indirilmeyecektir. Bu noktada bizlere, hocalarımıza büyük görevler düşüyor. Onun için değerli sporcu kardeşlerim, sizlere spor hayatında başarılar diliyorum. Sizler bizim geleceğimizsiniz” dedi.

‘SPOR BİR YAŞAM BİÇİMİDİR’

Gençlerin ülkeyi temsil ettiğini kaydeden Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Şahin, “Gençlerimiz bizlerin yarınlarıdır. Gençlerimiz sayesinde yarınlara umutla bakıyoruz. Siz kıymetli evlatlarımızı hayata en iyi şekilde hazırlamak için çalışıyoruz. Gençlerimizin mevcut yeteneklerini geliştirmek öncelikli görevlerimiz arasındadır. Sporun bir ülkedeki birleştirici gücünü hepimiz gördük. İlimizde sporcuların gelişmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Geleceğimiz olan çocuklarımızı, hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirmeleri, zararlı alışkanlıklardan arınmış olarak garanti altına alabiliriz. Sevgili gençler sporu tarif ederken onu sadece rekabetin kazandığı, fiziksel bir faaliyet olarak görmek doğru olmaz. Spor aynı zamanda kişinin sosyal ve kişisel gelişimine katkı sağlar. Spor insanlarımız için önemli bir olgudur. Sporu sadece yarışmak değil, bir yaşam biçimi olarak görmek gerekir. Sporu hayatımızın bir parçası olarak görmek önemli bir husustur. Bu nedenle 7’den 70’e herkesi sporla buluşturacak, başarılı sporcuları ödüllendirmek, sporla olan ilgisini artırmak en önemli gayelerimizdendir. Bu bayrak altında yaşamaktan onur duyan, milli ve manevi değerleri özümsemiş fikren ve bedenen nesillerin sağlığı en büyük hedeflerimiz arasında olmaktadır” diye konuştu.

‘BUNLAR FIRSAT’

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ise, spor yatırımlarının gençler için büyük bir fırsat olduğunu anlattı. Baykan, sözlerini şöyle sürdürdü, “Vakti zamanında 1998 yılında yani, Cumhuriyetimizin 75. kuruluş yıl dönümünde bu stadyum inşa edildi. Gördüğünüz bu stadyum bizim dönemimizde daha da geliştirildi. Bu stadyumunun ismi de Cumhuriyetimizin 75. yılında yapıldığı için 75. yıl stadyumu olarak konuldu. Buranın asıl adı budur. Yani Cumhuriyet Stadyumu değildir. Son 20 yılda böyle binin üzerinde bu ülkeye spor tesisi futbol sahası yapıldı. Toplamda 5 bine yakın aktif spor salonları, gençlik merkezleri, tenis kortları yapıldı. Bu hizmetler hala yapılmaya devam ediyor. O kadar çok spor salonları yapıldı ki, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılışlara katılıyor. Nereden nereye geldik?”  şeklinde konuştu.

‘HAYALLERİNİZDEN VAZGEÇMEYİN’

Sporun bir ayrıcalık olduğuna işaret eden Baykan, “Sevgili gençler 2005 yılına kadar Türkiye’de spor zeminlerinin sadece yüzde 46’sı çimdi. Bugün Allah’a şükürler olsun ki yüzde 99’u çim olarak hizmet veriyor. Yüzme havuzlarımız, spor salonlarımız, atletizm pistlerimiz yapılmaya devam ediyor. Spor alanlarında sporcularımız için fizyoterapistlerin, uzman antrenörlerin olduğu bir spor yapılanması kuruldu. Türk Sporu gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Gençlere buradan sesleniyorum. Fırsatları iyi değerlendirin. Spor alanlarında görev almaktan çekinmeyin. İster sporcu olsun, isterse yönetici olsun, bu işin kökünden gelen bir insan olarak bunu söylüyorum. Toprak sahalardan gelen bir genel müdürünüz var. Cesaretli olun. Yolunuz bahtınız açık olsun. Hayatta hiçbir zaman hayallerinizden vazgeçmeyin. Yaptığınız işten vazgeçmeyin. Kaybetmeyi düşünmeyin. Ülkemizde spor yatırımları tüm hızıyla devam ediyor. Bunlar siz gençler için” diyerek sözlerini tamamladı.

Programda ise sporcuların özel olarak hazırladığı gösteriler vatandaşlardan büyük beğeni topladı. Karate, tekvando, jimnastik alanında hünerlerini sergileyen sporcuların görsel şovları görülmeye değerdi. Özel halk oyunları gösterileri ise büyük alkış toplarken, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’da sporcularla birlikte kaşık oynadı. Program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

SAMET AKTAŞ

Konyaspor 3 puan aşkı ile tutuştu! Konyaspor 3 puan aşkı ile tutuştu!