Çumra eşrafından Yenigün’e ziyaret Çumra eşrafından Yenigün’e ziyaret

Antalya’nın Serik ilçesinde bir lisede gençler, Kur’an-ı Kerim’i tekmeledi. O anlar kayda alınırken görüntüler sosyal medyada büyük tepki topladı. Öğrenciler disiplin kuruluna sevk edilirken, konu ile alakalı soruşturma açıldı. Görüntülerde liseli öğrencilerin Kur’an-a tekme attığını görülürken, manevi değerin ayaklar altına alınması sosyal medyada büyük tepkilere neden oldu. Öğrencilerin Kur'an-ı Kerim’e yaptığı saygısızlık görenlerin tepkisini çekti. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, bir öğrenci Kur'an-ı Kerim’i havaya atarken diğer öğrenci ona tekme atıyor. Başka bir öğrenci ise o anı cep telefonuyla kayda alıyor. O anlarda Kur'an-ı Kerim’in tavandan sekip yere düştüğünü gören öğrencilerin gülüştüğü duyuluyor. Görüntülerin yayılmasının ardından okul yönetimi acil olarak toplandı. O öğrenciler, disiplin kuruluna sevk edildi. Okul hakkında idari soruşturma başlatıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili müfettiş görevlendirildiği, 4 öğrencinin disipline sevk edildiği ve okul hakkında da idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Olayla ilgili duruma bir tepkide Türkiye İmamhatipliler Vakfı Genel Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz’den geldi. Öksüz, Kur’an-ı Kerim’in kutsal bir kitap olduğunu ifade ederek, bu eylemi şiddetle kınadıklarını açıkladı.

’BİZİM GENÇLERİMİZ YAPMIŞ OLAMAZ’

Kur’an-ı Kerim’in Müslümanlar adına kutsal bir kitap olduğunu ve saygı duyulması gerektiğini kaydeden Öksüz, “Genci, yaşlısı hiç fark etmez. Kur’a herkes saygı göstermek zorundadır. Yapılan Kur’an dışında bir kitap olsa da yine etik bir davranış değil. Bu eylemi bizim gençlerimiz yapmış olamaz. Olmamalıdır. Olayın özellikle gençler tarafından yapılması bizleri gerçekten üzdü. Çünkü Kur’an-ı Kerim İslam dünyası ve Müslümanlar için kutsal bir kitaptır. Yapılan bu eylemi en şiddetli şekilde kınıyoruz” dedi.

’15 TEMMUZ’DA GENÇLERİMİZ SAHİP ÇIKTI’

Gençlere güvendiklerini kaydeden Öksüz, “15 Temmuz hain darbe girişiminde bizim gençlerimiz, vatanı, milleti, bayrağı ve kutsal kitabı Kur’an-ı için sokağa çıkmıştır. Bu olayı tüm gençlerimize lanse etmek doğru olmaz. Bu tip olaylar elbette tesadüf değildir. Arkalarında bir propaganda zihniyetine sahip birileri olabilir. Kur’an olmasa da bir kitaba böyle davranılmaz. Bu zihniyetler için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. İlgili hukukçularımızı gereğini yapmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.