Kış aylarının gelmesiyle birlikte oto yıkamacıların işlerinde gözle görülür bir azalma yaşanıyor. Özellikle yaz aylarında oldukça yoğun olan oto yıkamacılar, kış aylarında ise oldukça durgun ilerliyor. Ancak yağmurlu havaların ardından araçlarda oluşan kirlilikten dolayı araçlarını oto yıkamacılara teslim eden vatandaşlar da oluyor. Bu bağlamda oto yıkama maliyetleri ve işlerinin zorlukları hakkında bilgi veren Oto Yıkamacı Ahmet Karaöz, dükkan giderlerini karşılamakta zorlandığını söylüyor.

ZARAR EDİYORUZ!

Oto yıkama konusunda vatandaşa en iyi hizmeti vermek için elinden geleni yaptığını ifade eden Ahmet Karaöz, yıllardır bu sektörün içerisinde olduğunu dile getirdi. Karaöz, “Araç yıkamada en iyi malzemeleri kullanmaya özen gösteriyoruz. Çünkü vatandaşımız aracını seviyor. Arabasında her zaman kaliteli ürünlerin kullanılmasını istiyor. Onun için en iyi fırça, deterjan ve parlatıcıyı tercih ediyoruz. Genelde yaz aylarında işlerimiz daha yoğun oluyor. Ancak yıkama ücretlerine zam koyamadığımız için özenli çalışsak da zarara uğruyoruz. Maliyet ve iş gücü artsa da fiyatlarımızı arttırmamaya gayret ediyoruz ama vatandaşlar mevcut fiyatları bile beğenmiyor. Zaten işler kış döneminde yarı yarıya düşüyor, vatandaşlar ekonomik ya da başka sebeplerden otomobillerini yıkatmayı aksatınca biz de etkileniyoruz. Biz çoğu zaman maliyeti müşterilere yansıtmıyoruz. Bu sezon için ümitli değiliz. En azından normal düzeyde işlerimiz görülsün diye uğraşıyoruz” şeklinde konuştu.

YAZIN DAHA MUTLUYUZ

Güneşli havalarda araçlarını temiz bir şekilde kullanmak isteyen vatandaşların, oto yıkamalara gelerek araç temizliğini yaptıklarını ifade eden Karaöz, dört gözle yaz mevsimini beklediklerini aktardı. Karaöz, “Araçlarını özel oto yıkamalara götüren ve araç yıkamayı hobi olarak gören birçok sürücü var. Bu yüzden bizim için tek çare yazı beklemek. Kışın pek iş olmuyor” dedi.

ARAÇ YIKAMA 200 LİRADAN BAŞLIYOR

Kadim Medeniyet Çatalhöyük, tarihe ışık tutuyor! Kadim Medeniyet Çatalhöyük, tarihe ışık tutuyor!

Karaöz, oto yıkamanın genel maliyetlerinden bahsederek, müşterinin isteğine bağlı her bakımı yaptıklarını kaydetti. Karaöz, “Araç yıkama ücreti araç modeline göre değişkenlik gösterip 200-450 lira arasında değişiyor. Cilalama bin 800 lira, seramik kaplama müşterinin kendisine bağlı olup en iyisi 8 bin liradan başlıyor. Biz bu işleme 5 sene garanti veriyoruz. Çünkü arabayı çok uzun süre koruyor. Detaylı temizlik ise 2 bin 500 lira. Biz müşteri ne isterse o bakımı yapıyoruz” diye konuştu.

OTO YIKAMACILAR İSYANDA!

Araç fiyatlarına yeterince zam gelmediğini öne süren Karaöz, bu sebepten dolayı oto bakım ücretlerinde artışa gidemediklerini söyledi. Karaöz, son olarak şunları ifade etti: “Oto yıkamacıların hepsi bu dertten yakınıyor. Araç bakımında kullandığımız ürünler de pahalı. Aldığımız malzemeyi bir daha alamıyoruz. Hepsine sürekli zam geliyor. Ne kazanıyoruz ki ürünlerin parasını karşılayalım. Ne zaman giderlerimi ödemek için araç bakım ücretlerine zamlı fiyat koysam müşteri kaçıyor. Ayrıca dükkanıma gelen su faturası da çok fazla arttı. Önceden 800 liraydı, şimdi ise 2 bin 500 lira civarında fatura ödüyorum. Durmadan her şeye zam geliyor. Haliyle oto yıkamacıda su sürekli kullanılıyor ve cebimizden çok para gidiyor. Hayat ateş pahası olmuş. Geçinmek artık gerçekten çok zor.”

TUBA KAYA