Asırlardır gönüllere kazınan ve her yıl çeşitli törenlerle anılan Hazreti Mevlana, bu sene de Şeb-i Arus nedeniyle dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlıyor. “Ne olursan ol yine gel” diyen Hazreti Mevlana’nın sözünü hatırlayıp Konya’ya gelen ziyaretçiler, şehrin atmosferini çok beğendiklerini söyleyerek sık sık Konya’ya geldiklerini belirtti.

KONYA, MEVLANA ŞEHRİ OLDUĞUNU BAŞARILI BİR ŞEKİLDE KANITLIYOR

Hazreti Mevlana için Şeb-i Arus etkinliklerine katılmak üzere İstanbul’dan Konya’ya gelen Dilek Kareli, şehrin atmosferine ve yemeklerine hayran kaldığını vurguladı. Kareli, “Maneviyatı yüksek olan Konya’ya daha önce de gelmiştim. Konya’yı her gelişimde daha gelişmiş ve güzel buluyorum. Konya, Mevlana ile anılıyor ve Mevlana şehri olduğunu en iyi şekilde yansıtıyor. Şeb-i Arus etkinliklerini çok seviyorum. Özellikle semazen gösterilerinin verdiği manevi duygu paha biçilemez. Hazreti Mevlana, “Benim ölüm günümü yasla geçirmeyin. Benim ölüm günüm, Mevla’ya gittiğim gündür” demiş. Biz de bu düğün gününün en güzel şekilde kutlandığı Konya’ya geldik” diye konuştu.

KONYA İNSANI SANILDIĞININ AKSİNE ÇOK KİBAR 

Konyalı halkın, sanıldığının aksine çok kibar ve içten olduğuna dikkat çeken Kareli, 17 yaşında Konya’ya geldiğinde başından geçen bir anısını anlattı. Kareli, “Gençken buraya geldiğimizde tedirgin olmuştuk. Çünkü bizlere her zaman Konya insanının kaba olduğu söylenmişti. Ama buraya ilk gelişimde arabalardaki sürücülerin bize sevecenlikle yol vermesi beni oldukça etkilemişti. İstanbul’da size kimse yol vermez. O gün anladım ki Konya insanına karşı çok fazla önyargı var. Mevlana şehrinin halkına karşı olan düşüncelerim hemen değişti ve burayı çok sevdim. Konya ile aramda bir gönül bağı oluştu” ifadelerine yer verdi.

‘Uçuş’ sorununa  DEVA olacağız! ‘Uçuş’ sorununa DEVA olacağız!

GEZ DÜNYAYI GÖR KONYA’YI

Şeb-i Arus dışında Konya’nın yemeklerini de çok sevdiğini ve yediğini dile getiren Kareli, son olarak şunları kaydetti: “Konya’nın yemek kültürü oldukça geniş ve lezzetli. Her gelişimde buradaki yemekleri yemek için can atıyorum. Özellikle etli ekmek ve tirit yemeğini ayrı seviyorum. Herkesi bu tatlardan mahrum kalmaması için Konya’ya davet ediyorum. Ne demişler; “Gez dünyayı, gör Konya’yı.”

TUBA KAYA