Usta Gazeteci Mustafa Güden, yorum haberinde Konya’nın bisiklet branşında geçmişten bugüne kadar önemli sporcular çıkardığını ifade etti. Bisiklet denilince akla Konya’nın geldiğini kaydeden Güden, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda şehir olarak Konya’nın olması gerektiğini anlattı. İşte Güden’in o açıklaması, “Yaklaşık bir yıldır, çocukluk ve gençlik yıllarımızın geçtiği Kovanağzı mahallesine dair yazılar kaleme alıyoruz. Sadece Konya bisiklet sporunun değil, Türkiye Bisiklet Milli Takımının en önemli sporcularından Ömer Ali Erikçi, Arif Erikçi, Mehmet Şafakçı, Ayhan Aytekin, Ergün Esenkaya, Yaşar Tekin, Ömer Faruk Meydan, Fatih Harmancı, Mehmet Kesici ve rahmetli Hasan Can Kovanağzı havalisinde yetişip defalarca milli mayoyu giymiş sporcularımızdı. Havzamızda, Karahüyük’ten Mehmet Çekirdek, Sadettin Kızıl, Ali Badak, Mustafa Badak, Aydoğdu’dan Abdullah Tuş, Ali Çelik ve Mustafa Çelik de bu şerefe erenlerdendir.

14-4-2

KONYA ÖNEMLİ SPORCULAR ÇIKARDI

Dikkat edin; Konya genelinde değil sadece bir muhitte yetişen milli bisikletçilerden söz ediyorum. Nezir Sonakın, Rıfat Çalışkan, Erol Küçükbakırcı, Nusret Ergül, Mevlüt Bora, Erol Öztorun, Seyit Kırmızı, Yusuf Ecevit, Sadık Keleş, Süleyman Okur, Mehmet Büyükbekar, Nurettin Kirpiksiler, Davut Berber, İbrahim Ortaabacı, Mehmet Küçükçerezci ve daha niceleri var ki, Türk Bisiklet sporuna damga vurmuşlardır. Milli Takımın birçok başarılı döneminde de Konyalı Antrenörlerin imzası, pek çok hakemin emeği vardır. Kısaca; Konya, Türkiye için bisiklet sporunun ana vatanıdır. Sekiz günde, sekiz etaplı olarak planlanan bin 231 kilometrelik 58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bu yıl Alanya’dan Kemer’e, Kalkan’dan Fethiye’ye, Marmaris’ten Bodrum’a, Selçuk’tan Manisa ve İzmir’e, ardından İstanbul Sultanahmet’e uzanan bir parkurda yapılacak. Konyalı sporcular ve Antrenörler ülkemiz adına yine turun önemli yükünü omuzlayacak.

14-1-4

DAHA ANLAMLI OLABİLİRDİ

Bu voleybol diğerlerinden farklı! Bu voleybol diğerlerinden farklı!

Bisiklet sporu uzun yıllardır Alanyalı Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu tarafından yönetiliyor. Arada bir dönem Konya’dan Erol Küçükbakırcı seçimi kazanıp bu görevi icra ettikten sonra kenara çekildi. Bu sene düzenlenecek olan tur haberi Alanya gazetesinin birinci sayfasında, “TBF’de Konya lobisinin etkili olmasından sonra Alanya’nın yakın yerinden geçmeyen tur, Müftüoğlu ile yeniden Alanya’dan start alacak. Bu, değeri milyon dolarla ölçülemeyecek bir tanıtım, demek” alt başlığıyla verilmiş. Haberin veriliş tarzını görünce, neden ana vatansız bir planlama yapıldığını düşünme ihtiyacı duydum.Değeri milyon dolarla ölçülemeyen bu organizasyonda; sportif yükün önemli bir bölümünü omuzlayan Konya’nın bulunmaması çok hazindir. Keşke tur, İstanbul’a uzanan güney turistik değere sahip sahillerimizi yine tanıtsaydı da, bisikletçiler; mesela Beyşehir Gölünü takip ederek, yeni hizmete açılan Gembos yolundan akıp Akdeniz’e inselerdi! Konya’yı Antalya ve Alanya’ya bağlayan başka güzergâhlar da var elbette. Bunların da değerlendirilmesi pekâlâ mümkündü.  Program yapılırken, Türkiye Bisiklet Turunun tanıtım fonksiyonunu da yerine getirmesi amaçlandıysa şayet; turizm açısından bilinirlik sıkıntısı olmayan bir tatil güzergâhı seçmek yerine “Türkiye Yüzyılı” sloganına yaraşır bir yaklaşım gösterip Selçuklu Payitahtından Osmanlı Payitahtına bir rota çizilseydi çok daha anlamlı olurdu!

14-2-4

SPOR SERVİSİ