TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen, Türkiye’nin en büyük tarım fuarı başladı.  Konya Tarım Fuarı ilk gününde, yoğun katılımla karşılandı. Fuarda 96 bin metrekarelik alanda 20 ülkeden 474 firma yerini aldı. Vali Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen ve Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik ilk gününde stantları ziyaret etti. 14 Mart’ta açılan fuar, 18 Mart’a kadar devam edecek.

‘YENİLİKLERİ GÖRME ŞANSIMIZ OLUYOR’

İlk günden fuarı ziyaret eden katılımcılar fuardaki tarımsal yeniliklerden haberdar olurken, aynı zamanda ihtiyacı olan ürünlere de ulaşma fırsatı buluyor. Tarım fuarının ilk gün ziyaretçilerinden Ahmet Besler, yeni teknoloji ürünleri görmek amacıyla fuara katıldığını dile getirdi. Hüyük’ten fuara geldiklerini ifade eden Besler, “Çiftçiyim, tarımla uğraşıyorum. Kendi sektörümüz olduğu için bakmak istedik. İnşallah nasip olur ve anlaşabilirsek traktör alacağız. Burada gördüğümüz yeni teknolojik makineler ufkumuzu açıyor. Bu fuarda da büyük binalara takılabilen cam takma aletini ilk kez görmüş olduk. Bu alet, 1-2 tonluk kaldırılamayacak ağırlıktaki camları kaldırarak takabiliyor. Dünyada neler olup bittiğini fuarlar sayesinde görme şansımız oluyor.” diye konuştu.

ŞEHİR DIŞINDAN FUAR İÇİN GELDİLER!

Türkiye’nin en büyük fuarı olan Konya Tarım Fuarı için Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından vatandaşlar TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’ne geldi. Denizli’den Konya’ya ticaret amaçlı gelen Çiftçi Ahmet Sert ise, tarlada da kullanılan ve enerji tasarrufu sağlayan güneş enerji sistemleri stantlarını gezerek fuardan fiyat aldığını söyledi. Sert, “Güneş enerji sistemleri yapan firmaları geldiğimiz şehir olan Denizli’de araştırmıştık. Bir de fuarda görelim istedik. Bakıp teklif alıyoruz.” dedi. Yeniliklerin ve devasa boyuttaki makinelerin dikkatini çektiğini söyleyen Sert, “Eskiden traktörler de tarlalarda kullanılan aletler de küçüktü ama şimdi her şey bambaşka. Devasa aletler yapılmış. Bu yeniliklerle birlikte tarım da gelişiyor; aletlerin özelliklerinin artmasıyla verim de artmış oluyor.” ifadelerine yer verdi.

‘TARIM, BİZİM ÖZÜMÜZ’

Çiftçi çocuğu olarak tarımı merak ederek Konya’daki tarım fuarına gelme kararı aldıklarını ifade eden Birgül Kara da ailesiyle Eskişehir’den fuar için Konya’ya geldiğini belirtti. Tarımın kendisine geçmişi hatırlattığını söyleyen Kara, “Tarım bizim özümüz. Tarım aletlerini görünce aklıma çocukluğum geliyor. Küçük bir şehirde oturuyoruz ancak tarım yapma fikri her zaman içimizde. Buraya da o özlemle geldik; geldiğimizde gördüklerimizle tarımın ne kadar geliştiğini de görmüş olduk.” diye konuştu.

YENİLİĞİN SONU YOK

Helal sertifikası, çarpıtılmasın! Helal sertifikası, çarpıtılmasın!

Karapınar’da oturan Çiftçi Erkan Altıparmak ise her yıl fuara geldiğini ifade ederek bu yıl ki fuarı değerlendirdi. İlk gün olması dolayısıyla katılımı geçen yıla oranla daha az gözlemlediğini söyleyen Altıparmak, fuarda her yıl yeni bir teknolojiyle tanıştıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Yeniliğin, teknolojinin sonu yok. Her yıl farklı bir teknoloji, farklı özellikte bir aletle tanışıyoruz. Tarım aletlerinin her geçen yıl daha modernleştiğinin farkına varıyoruz.” dedi.

HER YIL FARKLI YENİLİK!

Fuarı değerlendiren İsmet Yıldız ise, her yıl fuarda farklı parçalar görerek ürün aldıklarını söyledi. Teknolojideki gelişimi fuarlardan takip ettiklerini bildiren Yıldız, “Yunak’ta çiftçilik yapıyorum. Her yıl farklı özellikte traktör, tarım aleti çıkıyor. Tarım fuarına her geldiğimizde farklı ürünler görüyoruz ve geldiğimizde alışveriş yapıyoruz. Bu yıl da yeni seri bir traktör bulduk, baktık ki farklı özelliklere sahip. Bizler de satın aldık. İnşallah bu yıl hasadımızı onunla yapacağız.” ifadelerini kullandı.

HACER CEYLAN