Akören’in hüzünlü aileleri Akören’in hüzünlü aileleri

TÜYAP Fuarcılık Grubu tarafından bu yıl 17. kez düzenlenen Konya Makine Teknolojileri Fuarları 8-11 Mayıs tarihleri arasında Konya Ticaret Odası TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. Eş zamanlı düzenlenen KONMAK, KONELEX, İSKON ve KONYA SAC fuarları, sektör profesyonelleri için buluşma noktası olmaya devam etti. Fuarlarda sektörün önde gelen firmaları, ürünlerini sergiledi. Konya’da gerçekleşen fuarlara bu yıl 19 bin metrekare alanda 16 ülkeden 200 firma ve temsilciliği 99 marka ile katılım sağladı. Ziyaretçiler, 4 gün boyunca fuarda yer alan firmalarla görüşerek sektördeki gelişmeleri takip etme ve yeni iş bağlantıları kurma imkanı yakaladı. Ancak fuara katılım sağlayan bazı firmalar beklediklerinden az ziyaretçiyle karşılaştıklarını ileri sürdü.

GEÇEN FUARLARA GÖRE SÖNÜK KALDI

Hilalsan firma sahiplerinden Mustafa Coplan, güncel ekonomik şartlar altında makine fuarından çok fazla bir beklentide bulunmadıklarını söyleyerek ülkenin içinde bulunduğu piyasaya göre fuarın sonucundan memnun kaldıklarını belirtti. Dolayısıyla bu seneki makine fuarının çok fazla kalabalık olmadığını ifade eden Mustafa Coplan, “Genel olarak Konya’nın yakın çevresinden müşterilerimiz geldi. Üretimini yaptığımız makineleri sunduğumuz bu fuarda ilgi zayıftı. Geçen senelerde gerçekleştirilen fuarlara göre bu fuar sönük kaldı. Ama potansiyel yüksekti. Yani direkt alıcı olan müşterilerimiz geldi. Standımızı 30 kişi ziyaret ettiyse 30’u da ürünlerimiz için ciddi alıcı oldu. Bu fuar beklentimizin altında bir katılım alsa da firmamıza katkıları büyük. Bunun yanında makine fuarlarının daha az olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çok fazla fuar gerçekleştikçe üretilen makinelerin yerine yenisi konulmuyor. Yatırımcılar ise her sene makine yatırımı yapmıyor. O yüzden bizim gibi köklü firmalar, sıcak satıştan ziyade bu fuarlara prestij için katılır” diye konuştu.

KATILIMCI VE ZİYARETÇİ SAYISI AZDI

Arnikon Mühendislik Marka Yöneticisi Yasin Göktaş, makine fuarında yeni ürünleri olan inşaatlarda kullanılan Kule Vincin tanıtımını yaptıklarını kaydederek Kule Vincinin yüzde 100 yerli, daha kaliteli olduğuna ve bakanlık tarafından verimlilik ödülü aldığına da dikkat çekti. Bunların yanında fuarın beklentilerini çok fazla karşılamadığından yakınan Yasin Göktaş, “Bu fuarda katılımcı ve ziyaretçi sayısı oldukça azdı. Dolayısıyla istediğimiz hedef ziyaretçi kitlesine ulaşamadık. Bunun, fuarın belki de iyi organize edilmediğinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Genel olarak fuarlar müşterinin bize ulaşması, bizim onlara ulaşmamız ve marka bilinirliği noktasında katkılar sağlar. Arnikon zaten bilinen bir marka ama yeni ürettiğimiz ürünlerin tanıtımını da fuarlar sayesinde gerçekleştiriyoruz. Ama bu fuar oldukça sönük kaldı” ifadelerini kullandı.

FUAR HAREKETLİLİĞİ YAŞANMADI

Elfatek Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Düzgün ise şunları dile getirdi: “Her zaman olduğu gibi bu makine fuarında da ürünlerimizin tanıtımı için standımızda yer aldık. Gelen müşterilerimize firmamızı ve ürünlerimizi anlattık. Ama maalesef bu fuar çok durgun geçti. Beklediğimiz kadar kalabalık ve hareketli bir atmosfer olmadı. Satışlarımızı gerçekleştirdik, tanıtımımızı yaptık. Ancak istediğimiz fuar hareketliliğini yaşamadık. Bunun şu anki ekonomi piyasasından kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla makine fuarı bekleneni karşılayamadı.”

Muhabir: TUBA KAYA