Karatay Kent Konseyi ev sahipliğinde, Filistinli Meryem Ebu Najma’nın yaşanmış hikâyenin yanı sıra çocuklar için hazırlanan versiyonun olduğu “Filistin Hakkında Konuşmalıyız” adlı iki ayrı tiyatro oyununu 7’den 70’e on binlerce Konyalı izledi.  Filistin meselesini Filistinli bir kadının hikâyesi üzerinden tiyatroyla anlatıldığı “Filistin Hakkında Konuşmalıyız” adlı oyun, Karatay Kent Konseyi Kadim Kudüs Çalışma Grubu’nun koordinasyonuyla Konyalı tiyatro severlerle buluştu.

2-2-74

"Engel" ve "Münasebetsiz" oyunlarının prömiyeri yapılacak "Engel" ve "Münasebetsiz" oyunlarının prömiyeri yapılacak

TİYATRO OYUNUNU 15 BİNİN ÜZERİNDE ÖĞRENCİ İZLEDİ

Oyunu izlemek isteyen çocuklar, Karatay Belediyesi’nin “Yanıbaşımda Karatay” mobil uygulaması üzerinden ücretsiz biletini alarak oyunun sahnelendiği Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nu doldurdu.  Nurdan Albamya tarafından yazılan ve yönetilen “Filistin Hakkında Konuşmalıyız” tiyatro oyununun çocuklar için olan sahnesi; tilkilerin avcılardan kurtulmak isterken, kendini ormanın kralı zanneden kurttan yardım istemesi ve köylülerin köylerini kurtarırken yaşanılan olayları anlattı. Bu anlamlı oyunu 15 binin üzerinde Konyalı izledi.  Oyunu çok beğendiklerini, program dolayısıyla Karatay Belediyesi’ne teşekkür eden çocuklar; “Filistin’deki çocuklar çok zor durumda ve acılar çekiyorlar. Kardeşler birbirinden ayrılar. Biz de onların bu durumlarına çok üzülüyoruz. Bu oyunda da yaşadıklarını bir kez daha görmüş olduk. Biz çocuklar olarak istiyoruz ki hiçbir çocuk hiç ağlamasın, hep gülsün hep mutlu olsun” ifadelerini kullandılar.

KUDÜSLÜ MERYEM’İN HİKÂYESİ, GÖZYAŞINA BOĞDU

İşgalci İsrail güçleri tarafından evinden zorla çıkarılmaya çalışılan, bu uğurda büyük bir mücadele veren Kudüslü Meryem Ebu Najma’nın gerçek hayat hikâyesini konu alan “Filistin Hakkında Konuşmalıyız” tek kişilik tiyatro oyununun yetişkinler için olan sahnesi de büyük ilgi gördü.  Mevlana Kültür Merkezi’ni dolduran Konyalılar, Oyuncu Nurdan Albamya’nın Filistinli Meryem’in hayatını sahneye taşıdığı oyunda; Filistin’de yaşanan ortak acıları, işlenen insanlık suçlarını ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için verilen mücadeleleri gözyaşları içinde izledi. Konyalı tiyatro severler, oyunun sonunda Oyuncu Nurdan Albamya’yı ayakta alkışladı.

2-3-68

 “FİLİSTİN” TEŞEKKÜRÜ

Oyunu izleyen Konyalılar, Filistin hakkında farkındalık oluşturan oyunu kendileriyle buluşturan Karatay Belediyesi’ne teşekkür ettiler. Konyalılar şunları dile getirdi; “Filistin’in ve Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermek için bu tür organizasyonlara herkesin çok ihtiyacı var. Hem çocuklarımız hem de bizler, bu tiyatro oyunları sayesinde ve Filistin hakkında daha da bilinçlendik. Başkanımıza da böyle güzel bir program düzenlemek yakışırdı. Oyunu bizlerle buluşturan Karatay Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

İBRAHİM HAKKI BÜYÜKHARBUT