Konya Büyükşehir Belediyesi, ulaşım alanındaki yol çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Karaman ve Gazze caddelerini birbirine bağlayan 30 kilometere uzunluğundaki Alparslan Türkeş Caddesini kısa süre içerisinde şehre kazandıran Büyükşehir, Alparslan Türkeş Caddesi açılış törenini, Taşköprü Alt Geçidi Temel Atma töreni beraberinde gerçekleştirdi. Yapılan törene Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, AK Parti Konya Milletvekilleri Tahir Akyürek ve Latif Selvi, MHP Konya Milletvekili Konur Alp Koçak, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaaslan, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı İbrahim Taşdöven ve vatandaşlar katıldı.

DÜNYA LİDERİ OLDUĞUNUN GÖSTERGESİ

Seçimden hemen sonra iki önemli atılım içi vatandaşlarla biraraya geldiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, seçimlerde Konya’nın Türkiye Yüzyılına olan desteğinden söz etti. Seçim sonucunda ülkenin dört bir yanında ve dünyanın farklı yerlerinde yapılan kutlamalara olan sevincini ifade eden Altay, “Seçim kutlamalarının Türkiye geneli olduğu gibi, Müslüman devletlerde de kutlanmış olması, Cumhurbaşkanımızın bir dünya lideri olduğunun göstergesidir. İstanbul’un Fethi’nin yıl dönümü olan 29 Mayıs’ta Türkiye Yüzyılını başlatmış olduk. Şehrimize, ülkemize ve tüm dünyaya hayırlı olsun inşallah.” şeklinde konuştu.

ULAŞIM VE İMAR UYGULAMALARIYLA ŞEHİR YENİ GÖRÜNÜMÜNE KAVUŞUYOR

‘AK Parti Belediyeciliği’ anlayışıyla çalışmalar yürüttüklerini bildiren Altay, seçim gündeminden hemen sonra gelen 2 önemli kazanımın da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği ‘Durmak yok, yola devam’ düsturuyla olduğuna dikkat çekti. Konya Modeli Belediyeciliğiyle şehrin her alanına hizmet ettiklerini söyleyen Altay, “Hizmetlerden en önemlilerinden biri olan trafik ve yol çalışmaları kapsamında son yıllarda yaptığımız çalışmalarla bir taraftan şehrin ulaşım alt yapısını güçlendiriyoruz bir taraftan da Meram bölgesinde önceden imar uygulaması yapılmış, 18’i tamamlanmış parsellerde şehrimizin yenilendiğine şahitlik ediyoruz. Gazze Caddesinde neredeyse inşaatın başlanmadığı parsel kalmadı. İnşallah kısa sürede Alparslan Türkeş Caddesinde de inşaatlara başlanacak ve hızlı bir değişim sağlanmış olacak.” diye konuştu.

ALTERNATİF YOLLARLA TRAFİK RAHATLATILIYOR

Çumra'dan eğitime destek Çumra'dan eğitime destek

Son dönemde yapılan ulaşım çalışmalarına dikkat çeken Altay, son yıllarda yapılan yeni yoları şu şekilde hatırlattı: “Sultan Abdülhamid Han Caddesi 14.5 kilometre uzunluğuyla Meram’ı Selçuklu’ya bağlayan yeni bir aks oluşturdu; Beyşehir Çevreyolundaki yoğunluğu azalttı. Tren yolu etrafında açtığımız Kazakistan ve Karabağ caddelerinin birinci etap çalışmaları tamamlandı. Taşköprü Alt Geçidinin tamamlanmasıyla birlikte çevreyoluna kadar 2 yeni caddeyi daha kazandırmış olacağız. Beyşehir Çevreyolu Fatih Altgeçidinden başlayıp önce Meram Yeniyol, sonra Meram Eskiyol’a, Lalebahçe’ye ve Çeçenistan Caddesi’ne bağlanacak olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Caddesiyle ilgili kamulaştırma çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz; inşallah yol sonuna kadar tamamlayacağız.” Öz kaynaklarla alınan otobüslerle toplu ulaşımda da yeniliklere devam ettiklerini belirten Altay, Konyaray Banliyö hattının tamamlanmasıyla birlikte toplu ulaşım kullanan vatandaşların daha da rahat bir ulaşım konforuna ulaşacaklarını söyledi.

TÜRKİYE’DE KONUŞULAN BİR MARKA HALİNE GELDİ

Seçim atmosferinde şehir içerisindeki çalışmaların da aksamadan devam ettiğine vurgu yapan Altay, Dar’ül Mülk çalışmalarından da bahsetti. Altay, “Mevlana civarındaki kentsel dönüşümle başladığımız bu çalışmalara Larende Caddesi kentsel dönüşüm ve kamulaştırma çalışmalarıyla devam ediyor. Yeni dükkanların yapımı bu yıl içinde inşallah tamamlanmış olacak. Larende Caddesindeki esnaflarımız yeni yerlerine geçecek ve Larende Caddesi yıkılarak oradaki tarihi surların açığa çıkarılmasıyla ilgili çalışmalar hız kesmeden devam edecek. Sırçalı Medrese Sahibiata Caddesi arasındaki kamulaştırma çalışmaları devam ederken, Meram Belediyemiz Şükran Mahallesi’nin de temelini atarak oradaki kentsel dönüşümü tekrar başlatmış olacak. Konya Modeli Belediyecilik artık Türkiye’de konuşulan bir marka haline dönüştü ve sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli şehirlerinden biri haline geliyor. Konyamız için yarınlar çok daha güzel olacak diye temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

‘ESER SİYASETİ KAZANDI’

AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi, hizmet siyasetinin farkını bir kez daha hissettiklerini belirterek, tüm ülke geneli hizmetlerin artarak devam ettiğini bildirdi. Selvi, “Bu hizmetleri değersizleştirip inkıtaya uğratmak isteyenlerle, memleketimizin her köşesini hizmetleriyle ve milletimizin beklediği çalışmaları yapmakla kendisini vazifeli bilen hizmet insanlarının devamı yarıştı ve eser siyaseti kazandı. Farkı üreteneler vardır. İşte Konya’mız bu seçimlerde farkı üretti ve memleketimizin geleceğine dair çok önemli bir damgayı da vurmuş oldu” ifadelerini kullandı.

‘GÜÇLÜ VE BÜYÜK TÜRKİYE YOLCUĞU DEVAM EDİYOR’
AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek önemli iki yatırımın açılışını ve temel atmasını gerçekleştirdiklerini belirterek şöyle konuştu: “Neredeyse yarım milyar liralık bir yatırım demetiyle milletimizin huzurundayız. Zaten seçim sürecinde de eser ve hizmet siyaseti farkını milletimiz gördü. Güçlü ve büyük Türkiye yolcuğu hamdolsun ki devam ediyor. Bu yolculuğu kesintiye uğratmak isteyenler başarılı olamadı. Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde merkez ilçe belediyelerimiz başta olmak üzere Konya’daki tüm ilçe belediyelerimiz büyük ve güçlü Konya için canla başla çalışıyor. Konya’nın dünden bugüne gelişimi, Konya’mızın dünden bugüne geldiği nokta, Türkiye’de iller arasındaki bir rekabet içindeki Konya, AK Parti belediyeciliğiyle, Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla artık dünya belediyeleriyle yarışır hale geldi.” 

İSMİ YAŞATILACAK!

MHP Konya Milletvekili Konur Alp Koçak, Alparslan Türkeş Caddesi’nin isminin ayrıca şehre önem kazandırdığına dikkat çekerek, Başbuğ Alparslan Türkeş’in isminin yaşatılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Koçak, “Milli ve manevi değerlerin eşiği olan Konyamız, Başbuğ Alparslan Türkeş gibi bir ismin yer aldığı caddeye kavuşuyor. Ben Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

‘MERAM BU YIL ÇOŞTU’

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, çalışmaların hiçbir zaman durmadan devam ettiğine dikkat çekerek, yapılan işlerde büyük emeği olan Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti. Yapılan cadde düzenlemeleriyle birlikte cadde üzerindeki binaların da dönüştürüldüğünü ifade eden Kavuş, bu kapsamda Gazze Caddesinde yapılan düzenlemeyi örnek verdi. Açılan Alparslan Türkeş Caddesinde de aynı düzenlemelerin yapılacağını ifade eden Kavuş, “3 ayrı dilimde trafiği rahatlatırken aynı zamanda 7 mahalleyi de birbirine bağlayan bir caddenin açılışını yapmış olduk. Yapılan hizmetler ve ulaşım konusunda atılan adımlar çok şükür bu yıl Meram’da coşmuş vaziyette. Hemşerilerimiz bize bu desteği vermeye devam ettiği sürece bizler onlara layık olmak adına çalışmaya devam edeceğiz. Başta Büyükşehir Belediye Başkanım olmak üzere ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

‘ŞEHRİMİZ BİRÇOK FAALİYETE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR’

AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, önemli bir caddenin açılışı gerçekleşirken aynı zamanda temeli atılan altgeçidin temelinin atıldığını söyledi. ‘Türkiye Yüzyılı’ ve büyük Türkiye zaferinin gerçekleşmesiyle hizmetlerin devam edeceğine dikkat çeken Angı, “Şehri güzelleştirmek için her alanda büyük işler yapılıyor. Şu anda Konya, dünya spor başkenti. Geçen yıl İslami Dayanışma Oyunlarıyla dikkat çeken şehrimiz, bu yıl da sporun başkenti olarak birçok faaliyete ev sahipliği yapıyor. Bu şehre hizmet edenlerden Allah razı olsun, emeği geçenlere şehrimiz adına teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

HACER CEYLAN