Lösemili ve kanser tanılı çocukların, sağlık ve eğitimleri başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olan Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV), aynı zamanda 20 yıldır kurban kesmeye ve bu bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya devam ediyor. LÖSEV Konya Aile Komitesinden Sultan Eylensel ise, lösemi hastaları için sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu vurgulayarak aktif tedavisi devam eden hastalara yardım yapıldığını ve insanların bilinçlenmesi için kamuoyu bilgilendirme çalışmalarına devam edildiğini ifade etti.

Araç satışında oyun içinde oyun dönüyor! Araç satışında oyun içinde oyun dönüyor!

3 4 Sultan Eylensel Kopya

NİYET BAĞIŞI İLE DE YARDIM EDEBİLİRSİNİZ

Sultan Eylensel, yıllardır evine et girmeyen, pirzolayı, sucuğu yalnızca televizyonda gören milyonlarca çocuğun sağlıklı yaşaması için vekaleten kurban kestiklerini anlatarak LÖSEV olarak 5 yıldır et entegre tesislerine gittiklerini, Türkiye’de dini usüllere uygun bir şekilde vekaleten kurban kesimi yaptırdıklarını, eti lösemili, kanser çocuklara ve yetişkin kanser hastalarına dağıttıklarını kaydetti. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların en modern kesimhanelerde, dini esaslara uygun şekilde Kurban Bayramı’nın 1., 2. ve 3. günlerinde kesildiğini ifade eden Sultan Eylensel, “Tüm yıl içinde de adak ve niyet bağışlarınızı kabul ediyor, eti dağıtıyoruz. Vasıflarına uygun kurbanlıkları din görevlisi, veteriner hekim, noter yetkilisi, kalite güvence sorumlusu ve kasaptan oluşan bir ekip huzurunda dini vecibelere uyarak, isimlerinizi tek tek okuyarak ve kan akıtarak kesiyoruz. Kurban ibadeti maliyet gerektirdiği için ise; dilerseniz ‘Niyet Bağışı’ ile ilaç, kan, ilik bulamayan; hastanede yatacak ve tedavi olacak maddi gücü olmayan hastalarımıza yardım edebilirsiniz” şeklinde konuştu.

3 5-4

HEDEF YÜZDE 100 İYİLEŞME SAĞLAMAK

Adakların arife gününde, vekaleten kurbanların ise bayramın ilk 3 gününde et entegre tesislerinde kesildiğini aktaran Eylensel, bağışların nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Eylensel, “Vekaleten kurban bağışlarınız bayramın ilk üç günü kesilir. Kurban bağışını ofislerimizde elden veya kredi kartından, telefondan (0312 447 06 60-0312 666 7 666), internetten (www.losev.org.tr), banka ve PTT şubelerinden yapabilirsiniz. Eğer banka, posta gibi aracı kurumlar üzerinden bağışlar gerçekleştirilirse vakfımızın aktif iletişim birimi olan 0312 666 03 12’ye isminiz, telefonunuzla beraber bilgi vermelisiniz. Bunların yanında vakfımıza kayıtlı ve ihtiyacı olan on binlerce lösemili, kanser hastalarından ihtiyacı olanlara her ay veya daha sık LÖSEV Mutlu-Et Paketleri verilir. Özel vakumlanmış kutuların içinde taze biftek, parça et, kıyma ve özel hazırlanmış et ürünleri yer alır. Soğuk zincir ile Türkiye’nin her tarafına götürülen vakumlu et paketleri lösemili çocukların ailelerine tutanakla teslim edilir. Kurban etleri bu şekilde 12 ay boyunca dağıtılır. Çünkü kanser ve lösemi hastalığında proteinden zengin beslenmek çok önemlidir. Bu doğrultuda tedavi başarı oranımız yüzde 94 oldu. Hedefimiz ise bu oranı yüzde 100 yapmak” diye konuştu.

3 9-2

HEM ANNELER İYİ OLUYOR HEM DE ÇOCUKLARA YARDIM GELİYOR

Kanser ve lösemi hastalığı geçiren kişilerde psikolojik desteğin, sağlıklı beslenme ve temiz çevrenin çok önemli olduğunun altını çizen LÖSEV Konya Aile Komitesinden Kadriye Adıgüzel ise şunları söyledi: “Günümüzde organik yetişen ürün neredeyse kalmadığı için bu tür hastalıkların da çoğalması kaçınılmaz oluyor. Özellikle hastalık sürecinde iyi destek, motivasyon almak ve sürekli sosyalleşmek gerekiyor. Bizim de bu bağlamda bir etkinliğimiz var. LSV adındaki dükkanımızda çocuğu lösemi ve kanser hastalığına yakalanan ailelerin yaptığı seramik magnetlerden yastığa, sağlıklı gıdalardan takvime ve gıda sepetlerine kadar birbirinden özel ürünler yer alıyor. Satılan bu ürünlerin gelirleri ise lösemi hastalarımızın ihtiyaçları için kullanılıyor. Amacımız çocuğu hasta olan annelere moral vermek ve hasta olan çocuklara daha çok yardım etmek.”

Muhabir: TUBA KAYA