Hazreti Mevlânâ'nın Uluslararası Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri için dünyanın dört bir yanından insanlar Konya’ya akın etti. Mevlana Kültür Merkezinde ise Şebi- Arus için çeşitli gösteriler yapılırken birçok sanatı içinde barındıran stantlar da insanların ilgisini çekiyor. Özellikle keçe sanatı, koku zanaatı ve Rumi zanaatı en çok ilgi gören stantlar arasında.

HEM HAZRETİ MEVLANA’YI HEM DE KONYA’YI TANITIYORUZ

Keçe Sanatı standında bulunan ve keçe ustası olan Fatmagül Girgiç, yünden elde edilmiş keçeyle ürünler yaptığını belirterek bunların içinde Mevlevilerin kullandığı sikkeleri ve onlardan hediyelik olarak ürettiği minyatür ebatlarını standa gelen misafirlere hem Mevlana’dan bir hatıra olarak verdiğini hem de Konya’yı tanıttığını dile getirdi. Girgiç, “Stantlara ilgi çok fazla. Buraya ziyarete gelen insanlara hoşgörüyü, ilgi ve alakayı gösteriyoruz. Buradaki atmosfer de çok güzel. Herkesi Mevlana Kültür Merkezine davet ediyoruz. Bütün insanların Şeb-i Arus atmosferini yaşamaktan mahrum kalmasını istemeyiz” diye konuştu.

‘Ehliyet eğitiminde iyiyiz’ ‘Ehliyet eğitiminde iyiyiz’

İSLAMİ USULLERE UYGUN KOKULAR VAR

Itriyat ve Koku Zanaatı standında bulunan Mehmet Fatih Vural, stantlarında Türkistan’a özgü kokular, Avrupa kokular, çiçek yağları, amberler ve kolonyaların olduğunu ifade ederek gerçek yağlardan kokular yaptıklarına dikkat çekti. Vural, “Asla kimyasal yok. Jelatin kullanmıyoruz. Ahi geleneğinde İslami usullere uygun olarak kokularımız mevcut. Şimdi 70 çeşit kokumuz var. Ama yılbaşında inşallah 95 çeşide çıkacağız. Stantlara ise ilgi çok var. Ama geçen senelerin ilk Şeb-i Arus günlerinde daha fazla kalabalık vardı. Bu, yeterli tanıtım yapılmamasından kaynaklanıyor. Ama daha çok günümüz var. Ayın 17’sine kadar değişimin olacağını düşünüyorum. Bunların yanı sıra buradaki manevi atmosfer çok güzel. Şeb-i Arus için emeği geçen herkesin ellerine sağlık” şeklinde konuştu.

HER İNSANIN ÖLMEDEN ÖNCE BİR SEMA GÖSTERİSİ GÖRMESİ LAZIM

Rumi Zanaatı standında bulunan Can Özyurt ise şunları kaydetti: “Semazenlerin giydiği mestler ve kıyafetler, Özbekistan’dan gelme keçeler, şapkalar, bel çantası, çok fazla beğenilen kendi özel yapımımız olan şallar gibi ürünler standımızda mevcut. Ayrıca Mevlana Kültür Merkezinde olan bütün stantları ve sema gösterilerini herkesin görmesini isterim. Her insanın ölmeden önce en az bir sema gösterisi görmesi lazım. Burada manevi bir atmosfer var. Zaten insanlar Mevlana’yı ve sema gösterilerini çok seviyor. Özellikle Mevlana’nın etkisinin daha fazla olduğu İran, Pakistan gibi bölgelerden daha çok ilgi var.”

TUBA KAYA