Eğitim gönüllüsü ve Hayırsever İş adamı Merhum Dr. Hacı Ahmet Keleşoğlu, eğitimden sağlığa birçok alanda yaptığı hayırlarla anılmaya devam ediyor. Keleşoğlu’nun başarı ve hayır hikayesi ise babasının onu ticarete teşvik etmesiyle başlamıştı. Ahmet Keleşoğlu, iş hayatında her zaman başarılı bir insandı.

KONYA’YA EŞSİZ BİR ECZA DEPOSU KAZANDIRDI

1924 yılında Karaman'ın Ermenek ilçesinde dünyaya gelen Ahmet Keleşoğlu, Ermenekli Tüccar Hacı Mustafa Efendi’nin altı çocuğundan beşincisi idi. Varlıklı bir aileye mensup olan babası, ondaki ticarî yeteneği görerek, küçük yaşta ticarete girmesi konusunda Ahmet Keleşoğlu’nu teşvik etti. Küçük yaşta manifaturacılıkla işe başlayan Keleşoğlu, sonra halkın tüm ihtiyaçlarını karşılayan, “bonmarşe” mağazası oluşturdu. 1949 yılında Ermenek eşrafından Mustafa Karpuzcu’nun kızı Nezahat Hanım ile hayatını birleştiren Keleşoğlu, daha sonraları ise Eczacı olan kayınbiraderi Nevzat Karpuzcu ile birlikte 1958’de Konya’da ilaç dağıtım firması kurdu. Konya’nın uzun yıllar Anadolu Selçuklularının merkezi olması nedeniyle, Selçuklulara duyduğu saygının nişanesi olarak, onlar gibi uzun ömürlü olması dileği ile kurduğu şirketin adını “Selçuk Ecza Deposu” koydular. Ahmet Keleşoğlu, iş hayatındaki başarılı çalışmalarını ilaç dağıtım sektöründe de geliştirerek sürdürdü. Yönetimindeki Selçuk Ecza Deposu, 1970'li yıllarda İstanbul ve Adana şubelerini açarak, ulusal alanda sektörün ilk "Çok Şubeli Ecza Deposu" unvanını kazandı. Keleşoğlu, 1987 yılında Selçuk Ecza Deposu'nun içinde bulunduğu "Selçuk Ecza Holding A.Ş." ikinci dağıtım kanalı olan “As Ecza Deposu”nu kurdu.

5-112

TÜRK TURİZMİNE KATKILARI BÜYÜK

2006 yılı Nisan ayında halka açılan ve ilaç dağıtım sektöründe halka arz edilen ilk şirket olan Selçuk Ecza Deposu hisseleri, yatırımcılardan büyük ilgi gördü. 1990'lı yıllarda dağıtım faaliyetlerinin tüm Türkiye geneline yayılmasını sağlamış olan Selçuk Ecza Deposu, yeni şubeler açmaya devam ederek, 2010 yılına gelindiğinde; Türkiye genelinde -As Ecza Depoları ile birlikte- 114 şubesi, 5 bine yakın çalışanı ve 2 binin üzerindeki araç filosu ile yaklaşık 20 bin eczaneye hizmet götürebilecek imkânlara ve büyüklüğe ulaştı. Nitekim 2009 yılındaki cirosu ile Türkiye'deki tüm kuruluşlar içinde 20 firmanın ve kurumlar vergisinde ilk 30 kuruluşun arasına girdi. Özetle Ahmet Keleşoğlu yönetiminde Selçuk Ecza Deposu sektörde 57. yılını başarıyla tamamladı ve Türkiye'deki en önemli şirketlerden biri haline geldi. Keleşoğlu, 1980 yılında İbrahim Etem Ulagay İlaç Sanayii Türk A.Ş’ye ortak oldu ve şirketin yönetim kurulu başkanı olarak görev aldı. Ecza depoculuğu ve ilaç sektörü dışında, Selçuk Ecza Holding çatısı altında "Mamsel İlaç A.Ş." ile 1991 yılında "Humana Milchunion AG"nin Türkiye'deki distribütörlüğünü üstlenen Ahmet Keleşoğlu, bebek maması pazarına girdi. 1998 yılında gruba dahil olan Selçuklu İnşaat Turizm San. Tic. A.Ş. ile önce Kemer Tekirova'da "Phaselis Rose Club Hotel", daha sonra 2003 yılında Ermenek'te "Ermenek Selçuklu Otel"i Türk turizminin hizmetine kazandırdı.

9-79

Konya’da toparlayıcı olduk Konya’da toparlayıcı olduk

EĞİTİME YAPTIĞI HAYIRLARLA HEP KONUŞULDU

1977 yılından itibaren 25 yılı aşkın bir süre Türkiye Ecza Depocuları Derneği'nin başkanlığını yapan Ahmet Keleşoğlu, bu uzun süreç boyunca pek çok faaliyete imza attı. Bu özverili çalışmaları nedeniyle 2004 yılında Dernek Genel Kurulu tarafından "Onursal Başkan" seçilen Keleşoğlu, kurmuş olduğu Selçuk Ecza Holding A.Ş. bünyesinde ilaç, sanayi, turizm ve inşaat alanlarındaki faaliyetlerine devam ederken, Türk Millî Eğitimi'ne de katkıda bulunarak, Nezahat Ahmet Keleşoğlu İlköğretim Okulu ve Selçuk Ecza 50. Yıl İlköğretim Okulu'nu eğitimin hizmetine sundu. Üsküdar Ahmet Keleşoğlu Anadolu Lisesi ve Ahmet Keleşoğlu İlköğretim Okulu'nun yapımına ve donanımlarına katkıda bulundu. Hafize Özal İlköğretim Okulu'nun spor salonu ve 36 dersliği olan ek bina inşaatlarını yaptırdı. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Ahmet Keleşoğlu Multimedya ve Araştırma Merkezi yapımı, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi derslikleri, kütüphanesi ve eczacılık müzesinin onarım ve donanımı da yüksek eğitime olan diğer katkılarıdır. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yaptığı katkılar nedeniyle, Bakanlar Kurulu kararı ile fakültenin adı "Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi" olarak değiştirildi.

10-78

KÜLTÜR ANLAMINDA BİLE HİZMETLERİNE HEP DEVAM ETTİ

Eğitimin yanında kültür alanında da pek çok destekte bulunan Keleşoğlu, bu doğrultuda Konya Selçuklu Belediyesi'nin tahsis ettiği alanda yapılan "Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi", 5 Mayıs 2007 tarihinde hizmete girdi. Ayrıca Ermenek'te inşa edilen "Nezahat -Ahmet Keleşoğlu Camisi" 2008 yılında hizmete açıldı. 1958 yılından bu yana geçen zaman diliminde ticarî hayatındaki başarılı çalışmalarını özellikle eğitim alanında yaptığı hamleler ile destek vermesi sebebiyle; Selçuk Üniversitesi Senatosu'nun 18 Ocak 2005 tarihli ve 2005/1 sayılı kararı gereğince "Eğitim Bilimleri" dalında "Fahri Doktorluk Payesi"ne layık görüldü. 10 Temmuz 2008 tarihinde ise ülkemize yaptığı eğitim, kültür, sanat, sağlık alanlarındaki katkılarından dolayı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yapılan bir törenle kendisine "Üstün Hizmet Ödülü" verildi.

KONYA’DAKİ AHMET KELEŞOĞLU FAKÜLTESİNDE ÖĞRENCİLER EĞİTİM GÖRMEYE DEVAM EDİYOR

Keleşoğlu; üretim, hizmet, ticaret alanlarındaki çalışmalarını ve sosyal sorumluluk faaliyetlerini devam ettirecek bir yapı oluşturma hedefi doğrultusunda en büyük arzusu olan "Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Vakfı"nın kuruluşunu ise 11 Mart 2009 tarihinde gerçekleştirdi. Çalışkan, dürüst, güvenilir, saygın ve özverili olmayı öğütlediği burslu öğrencilerinin sayısını her yıl artırarak, onları memlekete, ailelerine hayırlı kişiler olarak yetişmeleri gayesini üzerine alan vakıf, kısa sürede Türkiye'nin en büyük ilk 3 vakfı arasına girmeyi başardı. 2014 yılının sonlarına doğru rahatsızlanan Ahmet Keleşoğlu, 2 ay tedavi gördüğü İstanbul Amerikan Hastanesi’nde 14 Ocak 2015 Çarşamba günü vefat etti. Cenazesi Konya merkez Selçuklu ilçesindeki Mürşit Pınar Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Musalla Mezarlığı’nda toprağa verildi. Vefatından sonra Necmettin Erbakan Üniversitesi ile Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Vakfı arasında fakülte binasının yapım ve bağışlama protokolü imzalandı. 18 Nisan 2019 tarihinde fakültenin ismi de “Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültesi" olarak değiştirildi. Şu anda ise Konya’nın merkez ilçesi Meram’da Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi de bulunuyor. 1962 yılında kurulan Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi, Konya'nın en eski yükseköğretim kurumlarından biridir.

KAYNAK: TUBA KAYA

Editör: Muhammed Esad Çağla