banner5

     EBU SUFRE(R.A.)
     Ebu Sufre Zalim b. Serrak b. Subh el-Ezdi el-Ateki Tanınmış emir ve Horasan Valisi Mühelleb’in babası, sahabe.
    Uman’la Bahreyn arasındaki Deba’da yaşayan Ezdliler’dendir. Adının Katı‘, babasının adının Sarik olduğu da söylenmektedir. Ateki nisbesini Ezd’in bir kolu olan Atik’ten almıştır. Bazı Şii kaynakları onun aslen İranlı olduğunu kaydeder. Kabilesi İslamiyet’i kabul ettiği zaman Medine’ye gönderilen heyet içinde o da vardı. Ebu Sufre uzun boyu, iri cüssesi, güzel yüzü, fasih konuşması ve sarı renkli uzun elbisesiyle Resul-i Ekrem’in dikkatini çekti; biat etmek üzere yanına geldiğinde kendisiyle ilgilendi ve adını, sarı renkli elbisesinden dolayı “Ebu Sufre” olarak değiştirdi. Bir rivayete göre ise on sekiz oğlu ve Sufre adında bir kızı olduğunu söylemesi üzerine Hz. Peygamber ona bu künyeyi verdi. Kendileri gibi Ezdli olan Huzeyfe b. Yeman’ı, başka bir rivayete göre hemşerileri Huzeyfe b. Mihsan’ı onlarla birlikte zekat amili olarak gönderdi. İbn Abdülber, Ebu Sufre’nin Hz. Peygamber zamanında Müslüman olmakla beraber sözü edilen heyetin içinde bulunmadığını, on çocuğuyla birlikte Hz. Ömer’in (bazı rivayetlere göre ise Hz. Ebu Bekir’in) yanına geldiğini söylemektedir. Onun Asr-ı Saadet’te küçük bir çocuk olduğunu ileri sürenler de vardır.
      Hz. Peygamber’in vefatından sonra zekat vermeyi kabul etmeyerek irtidad edenlerin arasına Ebu Sufre’nin kabilesi de katıldı. Halife Ebu Bekir onların üzerine İkrime b. Ebu Cehil kumandasında bir ordu gönderdi. Müslümanlarla savaşa giren kabile mensuplarının çoğu bu savaşta öldü. Kalanların bir kısmı Medine’ye, bir kısmı da başka yerlere gönderildi. O sıralarda Ebu Sufre’nin henüz büluğa ermemiş bir çocuk olduğu, Hz. Ebu Bekir’e teslim edilmek üzere Huzeyfe b. Yeman tarafından Medine’ye gönderildiği de söylenmektedir. Ebu Sufre yeniden İslamiyet’e dönünce halife onu serbest bıraktı. Kabile halkının bir kısmı tekrar Deba’ya dönerken Ebu Sufre’nin de aralarında bulunduğu başka bir grup Basra’ya yerleşti. Ebu Sufre’nin Hz. Ebu Bekir ve Ömer’le görüşmeler yaptığı, çocuklarıyla Hz. Ömer’in huzuruna çıktığı zaman, daha sonra Basra’yı Haricîlere karşı koruyacak ve Horasan valiliği yapacak olan en küçük oğlu Mühelleb’i halifenin beğendiği ve “Bu senin çocuklarının önderidir” dediği kaydedilmektedir.
      Basra’da vefat eden ve cenaze namazı Hz. Ali tarafından kıldırılan Ebu Sufre’nin ölüm tarihi bilinmemektedir.

                                                                 KAYNAK: TÜRKİYE DİYANET VAKFI İSLAM ANSİKLOPEDİSİ

                        “ NASİHAT VERECEK ADAMA DEĞİL, ÖRNEK OLACAK ADAMA İHTİYAÇ VAR.”

                                                                                                                                     HZ. MEVLANA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner50