ESADER’in hayırsever gönüllülerinin katkılarıyla 2015 yılında inşa edilen ESADER Valide Sultan Külliyesi Kur’an öğrenme çağındaki bireylere modern imkânlarla tahsil gördüğü yatılı bir mekân konumunda.  ESADER Valide Sultan Küllisinde bulunan 150 yatak kapasiteli yatakhane ve 26 derslikli Proje hafızlık yatılı erkek Kuran Kursu 2016 yılı Eylül ayı itibariyle eğitim öğretim faaliyetlerine Selçuklu Müftülüğümüz bünyesinde başladı.  Şehit Abdullah Tayyip Olçok İmam Hatip Ortaokulu ile birlikte Hafızlık programı yürüten kursta Arapça ve Kıraat sınıfları bulunmakta, öğrencilere hafızlık yaptırılmakta ve Kur’an-ı Kerim ilimleri okutulmaktadır.  Çocukların yaş gruplarına göre eğitim programları takip edilmekte; drama, spor, zekâ oyunları gibi aktivitelerle eğitim programı çeşitlendirilmektedir. Tesislerde kursiyer öğrencilerin, iyi bir eğitimin yanında hoşça vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla akıl ve zeka oyun bölümleri, halı saha, masa tenisi gibi oyun imkanları bulunmakta.

Konya öğrenci şehri Konya öğrenci şehri

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

İsmim Mehmet Akif Karataş, aslen Karamanlıyım. İlk ve ortaokulu Karaman’da okuduktan sonra hafızlık eğitimi amacıyla İstanbul’da bulunan Alemdağ Kuran Kursu’na başladım. Hafızlığımı bitirdikten sonra liseyi Kadıköy İmam Hatip Lisesi’nde, üniversite eğitimini de Marmara İlahiyat Fakültesi’nde tamamladım. Şuan da Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı olarak hizmet vermekte olan ESADER Valide Sultan Kuran Kursu’nda yönetici olarak görev yapmaktayım.

Kursunuz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kursumuz 2016 yılında eğitim faaliyetlerine başlamış olup, 5’i akıllı tahtalı olmak üzere 26 sınıf, konferans salonu, 400 kişilik yemekhane, tatbikat camii, halı saha, oyun odaları gibi birçok imkanı öğrencilerimize sunmaktadır. Ayrıca 18 kadrolu Kuran Kursu hocamız ile birlikte 7 görevlendirme imam-hatip, 1 psikolojik danışman, 15 personel öğrencilerimize hizmet için fedakarca görev yapmaktadır. Kursumuzun tüm iaşe ve ibate giderleri kısa adı ESADER olarak bilinen derneğimiz tarafından karşılanmaktadır.

Kursunuzda şu ana kadar kaç öğrenci eğitim aldı devam eden öğrenci sayınız nedir?

Kursumuz açıldığı günden beri binleri aşan sayıda öğrenciyi hizmet vermiştir. Hali hazırda da 275 öğrenci kursumuzda eğitim almaktadır. Bu sayı yaz aylarında çok daha fazla olmaktadır.

Bünyenizde hafızlık eğitimi alan öğrencilere eğitimleri ne şekilde sunuyorsunuz?

Kursumuzda eğitim 4 aşamada değerlendirilmektedir. İlk aşama giriş seviyede Kur’an-ı Kerim eğitimini ve Temel Dini Bilgiler derslerini kapsayan ihtiyaç odaklı diye tabir edilen 3. Ve 4.sınıf talebelerine yönelik eğitimdir. İkinci aşamamız 5. sınıfa giden öğrencilere yönelik daha yoğun bir şekilde Kur’an-ı Kerim eğitiminin ve diğer alan derslerinin olduğu hafızlık hazırlık aşamasıdır. Bu sınıfta öğrenci aynı zamanda öğrenci öğleden sonra okul derslerine proje ortağımız Şehit Abdullah Tayyip Olçok İmam Hatip Ortaokuluna devam ederek akademik hayatını da sürdürür. Yapılan çeşitli sınavlar ve komisyonlar neticesinde başarılı olan talebeler artık 3. Aşama dediğimiz hafızlık dönemine başlamış olur. Hafızlık eğitimini tamamladıktan sonra hem akademik anlamda başarılı olması adına hem de hafızlıkları pekiştirmek adına çeşitli çalışmalar planlanmaktadır.

Kursunuzda eğitim alan öğrencilere yönelik gerçekleştirdiğiniz sosyal ve kültürel faaliyetler nelerdir?

Kursumuzda bulunan öğrencilerimize hafızlık eğitimlerini alırken kültürel, sportif ve kişisel olarak da gelişmeleri için birçok faaliyet yapıyoruz. Ayrıca kurs bünyemizde bulunan kütüphanemiz öğrencilerimize hizmet vermektedir. Çocuklarımız burada hafızlık eğitimiyle birlikte kitap okuma alışkanlıklarını pekiştirme ve genel kültürünün arttırılmasına önem veriyoruz. Kütüphanemizde 7500’den fazla kitap hocalarımızın, öğrencilerimizin, mezunlarımızın ve personelimiz hizmetindedir. Bunların arasında Kur’an-i Kerim, tefsir, fıkıh, hadis, İslam tarihi gibi kitapların yanında edebiyat, uluslararası ilişkiler, tarih, çeşitli alanlar ile ilgili ansiklopediler ve çocuk kitapları da mevcuttur. İki ay üst-üste aynı kütüphane uygulamasını kullandığımız 16.000 fazla kütüphane arasında en fazla kitap okuyan birinci kütüphane olduk. Çocuklarımıza sadece kitap okutturmuyor, okudukları kitaplar üzerine bire bir incelemeler yapıyor, hatta bu ve diğer konular üzerinden yazılar yazdırıyoruz. Böylece sadece okuma değil, anlama tahlil etme ve yazma kabiliyetlerini de geliştirmeye çalışıyoruz. Kütüphanemizde başarılı olan öğrencilerimize de belirli aralıklar ile hediye takdimi gerçekleştirmeyi de ihmal etmiyoruz. Ayrıca müftülüğümüzün organizesinde çeşitli seminerler, mübarek gün programları, Ramazan’da iftar ve sahur organizeleri, il içi, il dışı gezi programları düzenlenmekteyiz.

Kursunuzun başarıları hakkında bilgi verir misiniz?

Pandemi dönemi de göz önüne alınarak şuana kadar 73 hafız mezun edilmiştir. Ayrıca birçok talebemiz, yeterli ölçüde Kuran ve ilmihal eğitimi alarak kursumuzdan mezun olmuştur. Bu süreçte öğrencilerimiz Ezanı Güzel Okuma, Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma yarışmalarında derecelere girmişlerdir.

Hafızlığın önemi hakkında neler söylersiniz?

Peygamber-Sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz buyurdular: “Kim Kur’ân’ı okur, onu güzelce ezberler, helâlini helâl, haramını haram kabul eder ve bunlara uyarsa, Allah bu sayede o kimseyi cennetine koyar. Ailesinden hepsi cehennnemi hak etmiş on kişiye şefaat etme hakkı verir.” Evlâtlarımıza Kur’ân’ı öğretmek sûretiyle onlara en büyük hazineyi bahşetmiş oluruz. Onlar yüklendikleri bu paha biçilmez emânet sâyesinde Allâh ve Rasûlü’nün sevdiği kimseler hâline gelirler. Nitekim Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, Kur’ân ehlini her şeyin üzerinde tutmuş, onlara dâimâ kıymet vermiştir. Allâh Rasûlü’nün ve ashâbının Kur’ân’ı bilen, ahkâmıyla amel eden kimselere gösterdiği ihtimam sebebiyle nesillerimizin Kur’ân’ı öğrenmeleri ve onun feyzine nâil olabilmeleri için canhıraş bir gayret içerisinde olmalıyız. Unutmamalıyız ki Kur’ân’a karşı gösterilen ihmâl kadar insanın mânevî hayatını karartan başka bir hatâ yoktur. İstikâmet üzere yaşayarak Allâh ve Rasûlü’nün râzı olduğu bir ümmet kıvamına erişebilmek için başta kendimiz, evlatlarımız ve toplum olarak Kur’ân kültürüne sâhip olmalıyız. Zîrâ Kur’ân-ı Kerîm bize hayatın her safhasında ilâhî bir rehberdir. Cenâb-ı Hak şöyle buyurmaktadır: “Gerçekten Biz, insanlar düşünüp akıllarını başlarına alsınlar diye bu Kur’ân’da, her türlüsünden temsiller getirdik.” (ez-Zümer, 27) Kur’ân’ın üçte birinden fazlası peygamberlere ve onların ibret verici kıssalarına âittir. Her mü’minin kalbi dâima Kur’ân’la hemhâl olmalı, kendine âit problemlerin çözümünü Kur’ân’da bulmalıdır. Zîrâ Kur’ân, her derde devâdır.

Türkiye’deki hafızlık çalışmalarını nasıl görüyorsunuz? Konya bu konuda başarılı mı?

Ülkemizde örgün eğitimle birlikte hafızlık yapma imkanı ortaya çıktıktan sonra hafızlık çalışmaları halkımız tarafından daha yoğun bir şekilde teveccüh görmeye başladı. Konya’da bu noktada hafızlık müesseseleri ile Türkiye’de mümtaz bir yer edindi. Önde gelen faaliyetlere imza attı. Mezun sayıları ile adını sürekli en ön sıralara yazdırdı. Son dönemde Başkanlığımızın başlatmış olduğu ‘Kuran-ı Anlama Programı’ ile de hafızlık sonrası olan süreçteki eksiklikte giderilmiş oldu.

Muhabir: MUHAMMED ESAD ÇAĞLA