Sevabite, sivil savunma ekiplerinin Nasır Hastanesi'nde bulunan toplu mezardan 51 ceset daha çıkardığını belirtti.

Erdoğan, CHP'yi 9 Haziran'dan sonra ziyaret edecek Erdoğan, CHP'yi 9 Haziran'dan sonra ziyaret edecek

Cesetlerden 30'unun kimliğinin belirlendiğini, 21'inin ise henüz belirlenemediğini ifade eden Sevabite, hastane kompleksinde 20 Nisan'dan beri devam eden arama kurtarma faaliyetleri kapsamında toplu mezardan çıkarılan ceset sayısının 334'e yükseldiğini kaydetti.

Sevabite, insan hakları kurumlarına, İsrail'in insanlığa karşı suçları nedeniyle yargılanması için çalışma çağrısında bulundu.

BM: Gazze'deki toplu mezarların soruşturulması için sahadaki tüm tarafların onayı lazım

Birleşmiş Milletler (BM), Gazze'de bulunan toplu mezarların soruşturulması gerektiğini ancak bunun için sahadaki tüm tarafların onayının gerekli olduğunu bildirdi.

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinden çekilmesinin ardından Nasır Hastanesi kompleksinde bulunan toplu mezardan 51 cesedin daha çıkarılmasının sorulması üzerine Haq, BM'nin bağımsız ve güvenilir soruşturma talebinde bulunduğunu anımsattı.

Haq ne tür bir soruşturma yürütüleceği ya da soruşturmayı kimin yapabileceğinin bilinmediğini, ancak sahada Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) ve BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin (OCHA) bulunduğuna işaret etti.

Söz konusu kuruluşların insan hakları ihlallerini de araştırabileceğine dikkati çeken Haq, "Nasır ve Şifa hastanelerine ilişkin bağımsız, etkili ve şeffaf soruşturma gerçekleştirilmeli." dedi.

Editör: Samet Aktaş