Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nde 121 gündür devam eden saldırılarına ilişkin bilgi verdi. Açıklamada, son bir günde İsrail'in Gazze Şeridi'nde "14 katliam" gerçekleştirdiği belirtildi. İsrail güçlerinin son 24 saatte Gazze Şeridi'nde 127 Filistinliyi daha öldürdüğü, 178 Filistinliyi de yaraladığı aktarıldı. Gazze'de 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısının 27 bin 365'e yaralı sayısının da 66 bin 630'a yükseldiği kaydedildi. Sağlık Bakanlığı, enkaz altında ve yol kenarlarında hala ölülerin bulunduğunu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığını vurguladı.

İNSANLAR AÇ VE SUSUZ BIRAKILYOR

Bayraktar TB2 Arnavutluk ordusunun envanterine girdi Bayraktar TB2 Arnavutluk ordusunun envanterine girdi

İsrail güçleri, halkı zorla aç ve susuz bırakarak insanlık felaketine yol açtığı Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına 121'inci gününde de devam ediyor. Filistin resmi ajansı WAFA'ya göre İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi'nin merkezi ve güneyi başta olmak üzere çok sayıda bölgeye saldırı düzenlerken, İsrail ordusuna ait hücumbotlar ve topçu birlikleri de Gazze'yi deniz ve karadan hedef aldı. Gazze'nin orta kesimindeki Deyr el-Belah'ın El-Hakar bölgesinde Ebu Safer ailesine ait evin bombalanması sonucu 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

İNSANLAR EVİNDEN YURDUNDAN OLDU

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi'nin çeşitli yerlerinden göç etmek zorunda kalan Filistinlilerin sığındığı Refah kentinin yanı sıra Han Yunus ve kuzeydeki Gazze kentlerine yönelik saldırılarında en az 10 kişiyi öldürdü, çok sayıda kişiyi yaraladı. Sağlık kaynakları, İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyinden çekilmesinin ardından onlarca cesedin Kemal Advan Hastanesi'ne ulaştığını aktardı. İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bini çocuk, 8 bin 190'ı kadın olmak üzere 27 bin 238 Filistinli öldürüldü, 66 bin 452 kişi yaralandı. Enkaz altında hala binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

BERLİN’DE TERÖRİST İSRAİL PROTESTO EDİLDİ

Almanya'da Filistin yanlısı göstericiler, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto etti. Aralarında çok sayıda Alman'ın da bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi, başkent Berlin'deki Potsdamer Meydanı'nda Filistin'e destek gösterisi için toplandı. Göstericiler, "İsrail terör devletidir", "Çocuk katli cinayettir", "Filistin'e özgürlük", "Gazze'deki soykırımı durdurun" ve "Almanya finanse ediyor, İsrail bombalıyor" sloganları attı. Çocuklardan oluşan bir grup, Gazze'de ölen çocukların durumuna dikkati çekmek için kısa bir gösteri sundu. Bazı çocuklar, gökyüzüne beyaz güvercin bırakarak Gazze'deki yaşıtlarına barış ve huzur diledi.

Daha sonra Schlossplatz Meydanı'na yürüyen göstericiler, Filistin bayraklarıyla "Masum insanları öldürmeyi durdurun", "Başbakan Scholz, Dışişleri Bakanı Baerbock ne zaman kana doyacaksınız?", "Alman politikacılar Filistin'e sessiz, sağır ve kör", "Gazze'de işgale son verin" ve "Çocukların toplu mezarları üzerine kutsal topraklar inşa edemezsiniz" yazılı döviz ve pankartlar taşıdı.

ÇOCUKLARIN ÖLDÜRÜLMESİ KORKUNÇ

Gösteriye katılan David Kusel, İsrail hükümetinin "Gazze'de devam eden soykırımının" kendisini dehşete düşürdüğünü söyledi. Gazze'nin bombalanmasını ve çocukların öldürülmesini "korkunç" olarak niteleyen Kusel, "Geceleri enkazda yatan ve yavaş yavaş ölen insanları hayal ederek zorlukla uyuyabiliyorum. İstatistiklerde hala görünmeyen sayısız ölü var." dedi. Gazze'de hayatın harap olduğunu vurgulayan Kusel, "Bu korkunç bir şey. Ben şahsen bunu sanki Batı medeniyetinin sonuymuş gibi görüyorum. Batılı devletlerin, ilk olarak ABD'nin, ama özellikle de Almanya'nın yaptıkları inanılmaz. Olmasına izin verdikleri şey karşısında nutkum tutuldu." diye konuştu. Gazze'de derhal ateşkesin sağlanmasını istediğini dile getiren Kusel, Gazze Şeridi'ne insani yardım malzemelerin ulaştırılması, ardından da Filistin ve İsrail arasında iki devletli çözümün sağlanması gerektiğini belirtti.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Kusel, İsrail'in yasa dışı yerleşimci politikasının iki devletli çözüme izin vermediğini vurguladı. "İsrail açısından tek çözümün Filistinlilerin yok edilmesi olduğunu" ifade eden Kusel, "Bu inanılmaz bir vahşettir. Kimse bunu söylemeye cesaret edemiyor ama bu korkunç bir şey." değerlendirmesini yaptı.