Türkiye'nin en büyük ahşap konstrüksiyonlu kamu binası olan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi'nin açılışı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla gerçekleştirildi.  Konya’ya gelecek olan ziyaretçilerin, Çatalhöyük ve bundan 9 bin yıl önce insanların yaşamlarıyla ilgili önemli bilgi edinecekleri merkez hayata geçirildi.  Düzenlenen açılışa  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, Vali Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekilleri Selman Özboyacı, Mehmet Baykan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çumra Belediye Başkanı Avukat Recep Candan, İl  Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, BBP Konya İl Başkanı Seyit Özcan, İlçe Belediye Başkanları da katıldı.

6- Recep Candan

‘TANITIM VE KARŞILAMA MERKEZİ ÇUMRA İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLDU’

Türkiye'nin en büyük ahşap konstrüksiyonlu kamu binası olan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi'nin açılış töreninde konuşan Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, " Çatalhöyük o n bin yıla yakın bir tarihle dünyanın bilinen ilk şehir hayatının yaşandığı bir yer. Bu yönüyle değeri tartışılmaz. Ve bu yapılan yatırımla Ziyaretçi Karşılama Merkezimiz de kısmen sanal müze niteliğiyle dijital içeriklerin fiziki mekanıyla gerçekten Çatalhöyük için bir dönüm noktası oldu. Bunu hem gururla bir Çumralı olarak ifade ediyor. Hem de tabii ki Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Bakanlığımıza bütün yetkililerimize şükranlarımızı arz ediyoruz" ifadelerini kullandı.

7-71

‘ÇATALHÖYÜK MÜZESİNİ DE KAZANDIRMAK İSTİYORUZ’

Çumra Belediye Başkanı Avukat Recep Candan, Çumra’ya Çatalhöyük müzesinin kazandırması konusunda talepleri olduğunu ifade ederek, “ Çumramız Çatalhöyük'ten bu yana tarımın beşiği ve  bununla da gurur duyuyoruz. Hayvanların ilk kez evcilleştirildiği bir kısım ürünlerin ilk kez yetiştirildiği bir yer Çatalhöyük. Bu tesisin de faaliyete geçmesiyle inşallah gerek yurt içi,  gerekse yurt dışı turizminden daha fazla pay alacağımıza yürekten inanıyoruz. Aynı zamanda tabii ki yerindelik ilkesi gereğince gönlümüz bir Çatalhöyük müzenin bölgemize kazandırılmasından yana bunu da Sayın Bakanıma arz etmek istiyorum. Bir de KOP idaremizin buharlı lokomotifle Çatalhöyük'e bir tur düzenleme düşüncesi var ki biz de Çumra Belediyesi olarak bunu yürekten destekliyoruz. Dolayısıyla tur operatörlerimizle beraber Konya'ya gelen, ülkemize gelen ziyaretçilerin daha çok ziyaret etmeleri noktasında hep beraber çalışalım. Çumra Belediyesi olarak biz de elimizden geleni yapacağız" dedi.

5-Uğur İbrahim Altay

‘SAHİP OLDUĞUMUZ EŞSİZ MİRASA EN İYİ ŞEKİLDE SAHİP ÇIKMAK HEP ÖNCELİĞİMİZ OLDU’

AYD Otomotiv yeni bir başarıya daha imza attı AYD Otomotiv yeni bir başarıya daha imza attı

Konya’nın Anadolu’nun kültür ve medeniyet başkenti olduğunu anımsatarak, Çatalhöyük’le başlayan tarih yolcuğunun binlerce yıldır aralıksız şekilde sürdürdüğünü kaydeden Başkan Altay, bu bilinçle Konya’ya yakışır işler yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini belirterek, şunları kaydetti: “Sahip olduğumuz bu eşsiz mirasa en iyi şekilde sahip çıkmak ve Darü’l-Mülk Konya’mızı her alanda görkemli tarihine yakışır bir hale getirmek, çalışmalarımız içerisinde hep önceliğimiz oldu. Özellikle arkeolojik değerlerimizin gün yüzüne çıkarılması ve medeniyet mirasımıza yeniden kazandırılması büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda; Çatalhöyük, Savatra, Karahöyük, Kilistra ve Kubadabad Sarayı gibi arkeolojik kazılara, Konya Büyükşehir Belediyesi olarak önemli destekler sağlıyoruz. Tüm bunlar içerisinde Çatalhöyük’ün bizler için apayrı bir kıymeti ve önemi var. UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Çatalhöyük; binlerce yıl önceki Anadolu yaşamına ve insanlık tarihine ışık tutuyor. Binlerce yıl evvel burada; savaşlardan ve şiddetten arınmış, insani yönleri ağır basan, aile ve ata kültürü gelişmiş, üretkenlik becerisi olan, düzen ve intizama sahip bir topluluk yaşamaktaydı. Çatalhöyük’te yapılan arkeolojik keşifler; ilk yerleşik tarımın burada yapıldığını, dokumacılığın en eski örneklerinin burada sergilendiğini, hayvanların ilk defa burada evcilleştirildiğini ve çeşitli zanaatların ilk kez burada geliştiğini ortaya koyuyor. Bunlar bizlere açıkça gösteriyor ki; Çatalhöyük sakinleri günümüzden binlerce yıl önce altın çağı yaşayan ve medeniyetlerin öncüsü olan zengin bir topluluk oluşturmuşlardı. Eminim ki yapılacak yeni keşiflerle, ‘İlklerin Şehri Çatalhöyük’ bizleri şaşırtmaya devam edecektir.”

4-90

‘MÜZE NİTELİĞİ TAŞIYOR’

Çatalhöyük’ün bu eşsiz mirasını en güzel şekilde tanıtabilmek ve yarınlara güvenle taşıyabilmek için; Türkiye’nin en büyük tanıtım ve karşılama merkezlerinden birini inşa ettiklerini ifade eden Başkan Altay, “Bu büyük eserin temelini 2021 yılının Ağustos ayında birlikte atmıştık. Hamdolsun açılışını da birlikte yapmak nasip oldu. 4 bin 500 metrekare kapalı alana sahip Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezimiz ile burayı ziyaret eden turistlerin 10 bin yıllık mirasımızı her yönüyle tanımalarını sağlayacağız. Aynı zamanda büyük bir müze niteliği de taşıyan Tanıtım ve Karşılama Merkezimiz 7 farklı bölümden oluşuyor.  Merkez bünyesinde ayrıca ziyaretçilerimizin buradan ayrıldıkları zaman yanlarında bir hatıra götürebilecekleri hediyelik eşya satış birimi de bulunuyor. Tüm bunlara ilave olarak iki höyüğün yukarıdan seyredilebileceği bir seyir kulesi de inşa ettik” diye konuştu.

3-95

‘ÇATALHÖYÜK TANITIM VE KARŞILAMA MERKEZİ’MİZ HER YÖNÜYLE EŞSİZ BİR NİTELİĞE SAHİP’

Başkan Altay, Türkiye’nin en büyük ahşap kamu yatırımı olan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi sayesinde; Çatalhöyük’ün artık kusursuz bir arkeolojik alan olarak anılmaya başlayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti: “İnsanlar Çatalhöyük’ten söz ederken, bu bölgenin yalnızca görkemli tarihinden bahsetmekle kalmayıp; Çatalhöyük’e ne denli önem verildiğinden de bahsedecekler. Şehrimizin turizm potansiyeline büyük katkı sunacak bu merkezin maliyetinin bir kısmı da Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından karşılandı. Aynı zamanda merkezin inşa edilmesi için 26 bin 500 metrekarelik araziyi de Konya Büyükşehir Belediyesi olarak kamulaştırdık. Her yönüyle eşsiz bir niteliğe sahip Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi’mizin, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Merkezin inşa edilme sürecinde bizlere her daim büyük destek sunan, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a şükranlarımı ifade ediyorum. Burada Sayın Bakanımıza özel bir teşekkür etmem gerekir. Konya’nın bir turizm şehri olma noktasında bize verdiği cesaret ve vizyon bizi bu tür çalışmalar yapmaya itti. Kendisine her danıştığımızda her gittiğimizde Konya’nın turizmine çok büyük katkılar sundu. İnşallah birlikte onun desteğiyle Konya’yı sanayi şehri, tarım şehri, turizm şehri yapmış olacağız.”

3-Selman Özboyacı

‘TÜRKİYE’YE YAKIŞAN, BİR BİNAYA KAVUŞMAMIZ HARİKA OLDU’

AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi'nin Türkiye’ye yakışan bir binaya kavuşmanın harika olduğunu ifade ederek, “ Konya’nın bir evladı olarak Çatalhöyük’ün ne kadar önemli olduğunu yıllar yılı hep dillendirirdik, konuşurduk. Ama ilk defa böyle düzenli tertipli Konya’ya yakışan, Türkiye’ye yakışan, bizim vizyonumuza yakışan bir binaya kavuşmamız gerçekten harika oldu. Yıllar yılı arkadaş çevremizde, eşimizle, dostumuza, Konya’ya gelen misafirlerimize anlatırdık ama böyle bir tesisle artık bizim şahsi çabalarımıza gerek kalmadan bizzat yerinde ve yaşayarak artık Çatalhöyük’ün kıymeti anlaşılacak. Ben gerçekten emeklerinden, vizyonundan ötürü Sayın Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

4-Mehmet Baykan

 ‘BU TOPRAKLAR ÜZERİNDE YAŞAMAK KOLAY DEĞİL’

"Anadolu'nun her tarafı bir miras, Anadolu'nun her tarafı bir uygarlığın kalıntıları, geçmişi işte Çatalhöyük" diyen AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan ise, “Tarımın ilk yapıldığı topraklar olarak dünya literatürüne girmiş durumda. Biz geçmişten bugüne konuşmalarımıza başlarken Konya'yı tarif ederken Çağlar öncesi uygarlıkların beşiği diyerek başlarız. Selçuklu Payitahtı deriz. Osmanlı'nın şehzadeler şehri deriz. Cumhuriyet döneminin tarihiyle Cumhuriyet döneminde, devletiyle barışık, devletine, ülke varlığına katkı sağlayan bir yapı olarak, bir varlık olarak bahsederiz. Tabii bu topraklar üstünde yaşamak kolay iş değil. Bu topraklar içinde Anadolu coğrafyasında mutlaka bir yurda açık uymak durumundayız. Bu coğrafyada her zaman olmak durumundayız. Zira bu coğrafya hep gelip geçenlerin sahip olmak istediği ve bizim son yurdumuz. Tarihle, estetiğin kesiştiği, mazileştikbalin kaynaştığı bu şehre, bu merkez çok yakıştı. Bir Konyalı olarak buraya ilk defa gelmiş olmaktan dolayı da Çatalhöyük'ten özür dilemek istiyorum. Konya'ya gelen misafirlerimizi ilk aklımıza gelen yer olarak gezmeye, görmeye getireceğimiz mekan olacak" dedi.

2-Vahdettin Özkan

‘GÜZEL BİR ESER, HEM ESTETİK HEM SANAT HEM TARİHE IŞIK TUTACAK BİR MEKAN’

Konya açısından merkezin önemli bir proje olduğunu belirten  Vali  Vahdettin Özkan, “Bakanımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ederiz. Güzel bir eser, hem estetik hem sanat hem tarihe ışık tutacak bir mekan. Bizler de dolaşırken gerçekten hem gururlandık hem tarihimize hem değerlerimize yönelik bu eseri görmekten memnuniyet duyduk. Çatalhöyük, zamana ışık tutan bir odaktayız. Şehrimiz her yönüyle esasen ilmin, irfanın odağı. Çokça alimin, arifin geldiği yer. Selçuklu öncesi çok eski çağlarda da insanlık tarihine ışık tutma, bu değerlerin ortaya çıkarılması, gelecek nesillere aktarılması Konya’nın en önemli vazifesi olduğunu dile getirmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

1- Mehmet Nuri Ersoy

‘KONYA’DA ÇOK ÖNEMLİ BİR İHTİYACI KARŞILAYACAK’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise Konya Büyükşehir Belediyesi ve Mevlana Kalkınma Ajansı iş birliğiyle yürütülen ve bakanlık olarak yapımına destek verdikleri Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi’nin Konya’da çok önemli bir ihtiyacı karşılayacağını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

5-71

‘9 BİN YIL ÖNCESİNE IŞIK TUTUYOR’

Çatalhöyük’ün, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini alan hem Türkiye’nin hem de dünyanın çok önemli arkeolojik değerlerinden birisi olduğuna vurgu yapan Bakan Ersoy, “Bu değer dünyaya insanlığın 9 bin yıl önceki hayat tarzına dair çok kıymetli bilgiler sunmakta. Evlerin biçimlerinden içindeki yapı malzemelerine, doğa resimlerinden rölyeflere sayısız materyal binlerce yıl öncesine ışık tutabilmekte. Çatalhöyük vesilesiyle o dönem Anadolu’sunun madencilik tarihine, mülkiyet kavramına, zirai üretim ile kentleşme olgusuna dair emsalsiz bilgilere sahip olduk, olmaya devam ediyoruz. Çatalhöyük tıpkı Göbeklitepe gibi uzun asırlar ötesinden devam edip gelen en geniş anlamıyla medeniyetin temellerini anlamamızda anahtar bir yerleşim yeri oldu. Çatalhöyük ülkemizde kurumsal kazı sisteminin tesis edildiği sistematik bir kaza alanı olması ile de çok değer taşımakta. 1958 yılından itibaren belirli aralıklarla süren kazılar bize bu arkeolojik değerleri kazandırdı” açıklamalarında bulundu.

1-123

‘HEPİMİZİN GÖĞSÜNÜ KABARTAN BU ÇOK ÖZEL MERKEZ ORTAYA ÇIKTI’

Bakanlık olarak sanata, kültüre, tarihi değerlerimize vizyonel bir yaklaşım sergilediklerini kaydeden Kültür ve Turizm  Bakanı  Ersoy şu değerlendirmeleri yaptı: “Bakanlığımız çok uluslu disiplinler arasında bunu yönetmeyi başarmış, kurumsallaşmış kazı ve araştırmalarını artırarak sürdürmektedir. Arkeolojik zenginliklerimizin ortaya çıkartılması, restore edilmesi, ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması adına tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde çalışmaktayız. Bugün açılışını yaptığımız tanıtım ve karşılama merkezi üçüncü derece arkeolojik sit alanı içerisinde yer almakta. Koruma amaçlı imar planında özel proje alanı olarak belirlenmiş sahada mülkiyeti Konya Büyükşehir belediyemize ait arazide 26 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde yer almakta, 2021 yılında temeli atılan projenin çalışmaları 2 yıl kesintisiz devam etmiş ve bugün hepimizin göğsünü kabartan bu çok özel merkez ortaya çıkmıştır.”

2-108

‘KONYA'NIN  TURİZM POTANSİYELİNE ÇOK BÜYÜK KATKILARI OLACAĞINA İNANIYORUM’

Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi'nin Konya’nın turizm potansiyeline çok büyük katkılar sunacağını ifade eden  Bakan Ersoy konuşmasına şöyle devam etti: “Ziyaretçilerin etkin bir biçimde katılımını destekleyen bir deneyim sunan tanıtım ve karşılama merkezi 4.500 metrekarelik sergi niteliği taşıyan kapalı alana sahiptir. Bu alanda ziyaretçilere Çatalhöyük ve çevresi kaza alanları, dönemin ev, yaşam ve ölüm temaları hakkında temel bilgiler sunulmakta. Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi çatısı hariç tamamen ahşaptan yapılmış, özgür mimarisi ile de dikkat çekmektedir. Çalışma ofisleri ile hediyelik eşya satış alanı, çok amaçlı salonu, seyir kulesi, kafeterya alanları, 151 araç kapasiteli otopark alanına da sahip merkez benzerleri gibi hem bilgi veren hem estetik arayışları karşılayan hem de teknolojinin en gelişmiş biçimi ile bir çalışma mantığına sahip. Burası ziyaretçilerimizin tarihe, arkeolojiye meraklarının cevabını bulacağı, bu cevabı alırken de sosyal ihtiyaçların ihmal edilmeyeceği, gelenin bir daha gelmek isteyeceği bir yer olmuştur. Bu güzide eserin Konya'mızın turizm potansiyeline çok büyük katkıları olacağına inanıyorum.”

‘TURİZM MASTER PLANI TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU’

Konuşmasında Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür eden Bakan Ersoy, Konya Büyükşehir’in Turizm Master Planının Türkiye ‘ye örnek olduğunu belirterek,  “2018 yılının sonuna doğru başkanımız makamımıza gelmişti ve beni Konya'ya davet etmişti demişti. ‘Artık ben Konya'mızın bir turizm şehri olarak da anılmasını istiyorum. Lütfen Konya'ya gelin ve bize yerinde, tespitlerinizi, görüşlerinizi aktarın. Biz sizinle beraber hızlı bir şekilde Konya’yı turizm şehrine dönüştürmek istiyoruz’ demişti. Biz de bir Turizm Master Planı hazırlamaları gerektiğini ve bakanlık olarak hep yanınızda olacağımızı söylemiştik. Bu kadar çok ziyarete gelip bu kadar hızlı sonuç almasından dolayı başkanımızı takdir ediyorum. Büyükşehir ve bakanlık olarak hazırladığımız master planı çok detaylı bir plan oldu. Şu anda biz bakanlık olarak bu dönüşüme girmek isteyen şehirlerimize bu master planını öneriyoruz ve diyoruz ki ‘Konya Büyükşehir Belediyesi'ne gidin, onların gittiği yoldan giderseniz çok hızlı sonuç alırsınız, orada çok örnek bir çalışma var. Hepinize tavsiye ediyoruz’ diyorum. Bakanlık olarak elimizden gelen desteği veriyoruz ve bundan sonra da artırarak vermeye devam edeceğiz. Çünkü Konya bizim için örnek oldu. Çatalhöhük Tanıtım ve Karşılama Merkezi’nin tekrar hayırlı olmasını diliyorum”

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA