Selçuklu ilçesinde bulunan Selçuklu Hocacihan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Türkiye´deki bütün eşdeğerleri içinde her konuda örnek alınan etkin ve saygın bir kurum olmayı başarıp bu enerjiyle geleceğin dürüst, başarılı ve saygın nesillerini yetiştirmek gayesi ile Eğitim Öğretime devam ediyor. Selçuklu Hocacihan Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Bekir Karabıyık okulları hakkında bilgi verdi. Karabıyık, “Öğrencilerimizin bireysel yeteneklerini önemseyen dini bilgiyi çağın gereklerine göre yorumlayabilen zihin ahlak ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir karaktere sahip insan haklarına saygılı ve topluma karşı sorumluluk duyan bireyler yetiştirmek en büyük gayemiz. Konya´nın başarılı İmam hatip Liseleri arasındayız. Üniversiteyi kazanan öğrencilerimize yükseköğretimde başarılar dileriz” ifadelerini kullandı.

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

İsmim Bekir Karabıyık. 1973 Yılında Konya’nın Kızılören Kasabasında Doğdum. İlk ve Orta Öğretimimi burada tamamladım. Lise Öğretimimi 1993 Yılında Beyşehir İmam Hatip Lisesinde tamamladım.1998 yılında Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesini Bitirdim. 2000 Yılında Iğdır Ziya Gökalp İlköğretim Okulunda göreve başladım. 2007 Yılında Aksaray Ortaköy İmam Hatip Lisesine atandım. 2010 Yılında Aksaray İmam Hatip Lisesine tayin oldum. 2011 Yılında Hocacihan Anadolu İmam Hatip Lisesine atandım. 5 Yıl öğretmen olarak görev yaptığım aynı okulda 2016 yılından beri müdürlük yapmaktayım. Evliyim ve 3 çocuğum var.

Okulunuz hakkında bilgi verir misiniz?

1995–1996 Öğretim yılında Konya İmam Hatip Lisesi bünyesinde “Hocacihan Şubesi" olarak eğitim ve öğretime başlayan okulumuz, 1996–1997 öğretim yılında müstakil hale gelerek “Selçuklu İmam Hatip Lisesi” adını almış, 2009-2010 Eğitim Öğretim yılında ise, bugünkü adı olan "Hocacihan Anadolu İmam Hatip Lisesi "ne dönüşmüştür. Konya’nın en eski İmam Hatip Liselerinden biri olan okulumuz gerek öğrenci sayısı ve gerekse öğretmen sayısı itibariyle Selçuklu ilçesinin büyük okulları arasındadır. 2009-2010 Eğitim öğretim yılından itibaren yoğun öğrenci talebi ile karşılaşan okulumuzda halkın talebini karşılayabilmek için ikili öğretime geçilmiş, bu durum yeni hizmet binasının tamamlanarak hizmete girmesine kadar (Kasım 2012) devam etmiş, bu tarihten sonra normal öğretime ancak geçilebilmiştir.2014-2015 Eğitim öğretim yılına kadar karma eğitim veren okulumuz, bu yıldan sonra erkek lisesi olmuştur. 2019-2020 Eğitim öğretim yılında ise Hocacihan İHO'yu bünyesine taşıyan okulumuz artık 8 yıl eğitim veren 55 derslikli bir okul olarak eğitime devam etmektedir. 2022-2023 Eğitim öğretim yılında da bünyemizde ana sınıfı açılmıştır.

Önemli bir veliydi Önemli bir veliydi

Okulunuzda kaç öğrenci şu ana kadar eğitim aldı? Devam eden öğrenci sayınız nedir?

İlk mezunlarını 1997 yılında veren okulumuzda şu ana kadar 5903 öğrenci eğitim görmüştür. Bu yıl okulumuzun mevcudu 470’dir.

Okulunuzda eğitim alan öğrencilerinize yönelik gerçekleştirdiğiniz sosyal ve kültürel faaliyetler nelerdir?

Okulumuz akademik çalışmaların yanında sosyal ve kültürel faaliyetlere büyük önem vermektedir. Her yıl farklı alanlarda uzman kişiler okulumuza çağrılarak konferans verilmektedir. Bilimsel gezilerin yanında doğa gezileri ve toplu piknik gibi etkinlikler yapılmaktadır. Bakanlığın ve diğer kurumların düzenlemiş olduğu yarışmalara katılım sağlanmakta, okul içinde farklı alanlarda yarışmalar yapılmaktadır. STK’lar ile işbirliği yapılarak farklı alanlarda seminer ve faaliyetler yapılmaktadır. Okuma kültürünü oluşturmak için yoğun bir okuma faaliyeti uygulanmaktadır. Maddi durumu zayıf öğrencilere burs verilmekte, ailelerine gıda yardımı yapılmaktadır. Bu arada öğrenci evleri de ziyaret edilmektedir.

Okulunuzun başarıları hakkında bilgi verir misiniz?

Akademik alanda da başarılı olan okulumuz, her yıl tıp, diş, hukuk ve mühendislik fakültelerine öğrenci yerleştirmektedir. Mezun olan her iki öğrencimizden biri üniversiteye yerleşmektedir.

Okulunuz öğrencilere vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Benim parolam “iyi insan kaliteli Müslümandır”. Öğrencilerimiz önce sorumluluk bilincine sahip, topluma faydalı, saygı ve sevgide kusur etmeyen iyi bir insan olmalı.  Allah’a karşı da iyi bir kul olmalıdırlar. Bulundukları çevreyi aydınlatmalılar. Okumayı da asla ihmal etmemeleri gerekiyor.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA