Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Konya’da devam eden İslami Dayanışma Oyunları ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. İslami Dayanışma Oyunları’nın birlik beraberlik ve kardeşlik duygusu içerisinde geçtiğine işaret eden Bakan Kasapoğlu, Konya’nın bir Mevlana şehri olduğunu, hoşgörü çerçevesinde oyunların icra edildiğini bildirdi. AK Parti olarak 21 yıldır eser siyaseti yaptıklarını ve spor başta olmak üzere birçok alanda tesisleşme süreci içerisine girdiklerini aktaran Bakan Kasapoğlu, bunun meyvelerini sporcuların aldığı başarılarla taçlandırdıklarını anlattı. İşte Kasapoğlu’nun o açıklamaları…  

‘BU BİRLİKTELİK KONYA’YA NASİP OLDU’

Konya’da olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu kaydeden Bakan Kasapoğlu, “Bir araya gelişiminizin özel bir nedeni var. Türkiye’de spor çıtası her geçen gün daha da yükseliyor. 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda geldiğimiz süreçte, yeni başarılar ve yeni rekorlar kırıyoruz. Bunların hepsi mutluluk verici. Konya’da İslami Dayanışma Oyunları’na başarıyla ev sahipliği yapıyor. Konya oyunlarda misafirlerini güzide bir şekilde ağırlıyor. Burada derin bir anlam var. Pandemiden sonra İslam ülkelerini bir araya getirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Tabi ki Konya hoşgörü şehri. Mevlâna şehri. Hakikaten dünyayı etkisine olan pandemiden sonra bu birlikteliği bir araya getirmek Konya’ya nasip oldu.

‘DAHA ÖNCE HİÇBİR ORGANİZASYON BU KADAR ÇOK KATILIMLI OLMADI’

Bu anlamlı organizasyonun çıtasını hep yukarılara taşıdık. İslami Dayanışma Oyunları, İslam İşbirliği Teşkilatı çatısı altında yapılan bir organizasyon. Anlamlı birliktelikle en kapsamlı katılımı gerçekleştirdik. Hiçbir zaman İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerinin daha önce bu kadar kapsamlı bir organizasyon Konya’daki kadar olmadı. Konya’da en yüksek en yüksek ülke katılımı ve en yüksek sporcunun, teknik heyetin katıldığı bir organizasyonunu gerçekleştiriyoruz. 2022 yılının en büyük spor organizasyonu aynı zamanda” dedi.

‘EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM’

İslami Dayanışma Oyunları vesilesiyle Konya’da sporun ruhu ve birleştirici gücünün yaşandığına işaret eden Bakan Kasapoğlu, “Birleştirdiğimizde tablo çok farklı noktalara doğru gidiyor. Geriye kalan süreci büyük bir coşkuyla tamamlayacağız. Katkısı olan ve emek sarf eden herkese teşekkür ediyorum. Konya Valiliğimize, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne, ilçe belediyelerimize, tüm yerel kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Güzellikleri aktaran, ileten medyamıza teşekkür ediyorum. Sizlerce gece gündüz koşturuyorsunuz, sizlere teşekkür ediyorum. Konya 2021 İslami Dayanışma Oyunları en güzel iş birliğinin yaşandığı önemli bir kanıttır. Biz bundan sonrada yeni başarılara yelken açacağız. Buna inanıyoruz. Konya’nın yeri gerçekten çok ayrı. Tüm Konyalı vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

‘MİLLİ SPORCULARIMIZ REKOR KIRIYOR’

Milli sporcuların sahada pek çok başarı elde ettiğini kaydeden Bakan Kasapoğlu, oyunlarda rekor başarılar yaşandığını kaydederek, “Türk spor tarihinin en başarılı ve çoklu branş organizasyonu tablosu var.  Yani bir yandan madalya olarak en yüksekteyiz. Diğer yanda da diğer branşlarda alınan önemli başarılar var. Bundan önce Bakü’de düzenlenen oyunlarda 197 madalyamız vardı. Daha İslami Dayanışma Oyunları bitmeden şimdiden bu rakamı çoktan geçtik. Şuan 238 madalyamız var ve artarak devam ediyor. 238 madalya İslami Dayanışma Oyunları’nın tarihinde de bir ülkenin aldığı en çok madalya sayısıdır. Burada sadece Türkiye olarak kendi rekorumuzu geçmedik. Özellikle oyunlar tarihinin en başarılı ülkesi olmuş olduk. Hamd olsun her bir başka ülkede bizim rekorumuzu bundan sonra kırmaya çalışacak. Buda ayrı bir gurur vesilesi” diye konuştu.

Küçük Kevser için engel yok Küçük Kevser için engel yok

‘ESER SİYASETİ YAPIYORUZ’

Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin bu günlere kolay gelmediğini söyledi. Sözlerine devam eden Bakan Kasapoğlu, “Tabi Türkiye bu günlere nasıl geldi? Bunu anlatmamız lazım. Türkiye 21 yıllık sürecinde başarı hikayesi var. 21 yılda ülkemize kazandırılan önemli devrimler var. O devrimlerden birisi spor devrimidir. Gençlik ve spor alanında açılımlar, politikalar var. Sayın Cumhurbaşkanımızın engin vizyonu ve güçlü liderliği ile ortaya çıkan başarılar var. 21 yıldan beri ilmek ilmek dokunan başarı hikayesi var ve bunun meyvelerini hamd olsun her geçen gün üstüne koyarak devam ettiriyoruz. Tesisler devri spor devriminin en önemli kanıtlarından biri. Türkiye’nin doğusuyla, batısıyla her bir yanında köylere mahallere kadar tesis devriminin izlerini görürsünüz. Spor salonlarıyla, çim sahalarıyla, havuzlarıyla eser siyasetini görürsünüz. İşte bu hizmet siyasetidir. Konya’da bu süreçte yeni tesisler inşa ettik. Olimpik Bisiklet Veledromu dünyanın en iyi veledromlarından bir tanesi. İnanıyorum ki bisiklet sporunda da başarılarımız daha da artacaktır” şeklinde konuştu.

‘SPOR VADİSİ KURDUK’

Gençlere ve sporculara güvendiklerini ifade eden Kasapoğlu, tüm yatırımların onlar için olduğuna dikkat çekerek, “Bu coğrafyanın evlatları, gençleri kendilerine verilen emeği hiçbir zaman boşa çıkarmamıştır. Bisiklet veledromundan nice şampiyonları çıkaracağız inşallah. Bir yandan olimpik havuzumuz var. Sporcularımızın madalyalarını gördükçe gururla izliyorum onları. Gençlerimiz başarılarıyla bizleri gururlandırıyoruz. Yine atletizm pistimiz var. Stadyumuyla, olimpik yüzme havuzuyla, atletizm pistiyle, spor salonlarıyla orada bir spor vadisi kurduk. İnşa ettik. Konya’nın güçlü bir alt yapısı var. Yine Karatay Uluslararası Spor ve Kongre Merkezi çok önemli bir eser. Konya’da bu anlamda yerel yönetimlerin büyük başarısı var. Her bir eser gurur tablosudur. Türkiye’nin Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde gerçekleştirdiği çok önemli eserler var. Oyunlarda bu tesislerimizi dolu dolu kullanıyoruz. Bundan sonrada kullanmaya devam edeceğiz. Bu tesisler Konya’nın evlatlarına, Türkiye’nin gençlerine, uluslararası diğer ülkelerden gelen misafirlere ev sahipliği yapıyor. Gece gündüz demeden spor tesislerimizi kullanmaya devam edeceğiz. Spor turizmiyle beraber bu tesislerimizi sürekli kullanmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘YATIRIMLARIMIZ SÜRÜYOR’

Yatırımların devam ettiğine vurgu yapan Kasapoğlu, “Diğer ilçelerde devam eden yatırımlarımız var. Önceki günlerde Beyşehir’de ki havuzumuzu görme şansımız oldu oda bitme aşamasında. Her yerde devam eden ve biten halkla buluşan yatırımlar var. Gençlerimizle beraber dinamizmin bir yönetim anlayışıyla hareket etmeyi sürdüreceğiz. Üretim ruhu ve sinerjisiyle bunları ortaya çıkarıyoruz. Burada bir parantez açmak istiyorum. Oyunlar Köyü’müzün bizim için çok ayrı bir yeri var. Konya en yüksek kapasiteli olan yurtlara ev sahipliği yapan illerden bir tanesi. Gerektiğinde yurtlarımızın nasıl dolu dolu kullanıldığını gösteriyoruz” diyerek düşüncelerini aktardı.

‘MİSAFİRLER MEMNUN’

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi, “İstanbul’da Konya’da Türkiye’nin her bir yanında spor yatırımları devam ediyor. Bu gurur tablosu vesilesi. Her bir sporcumuz konforuyla gerçekten çok memnun. Tabi 600 kişilik bir kafile var. Binlerce sporsever var. Diğer ülkelerden gelen devlet adamları Konya’yı gezdiler. Bu kazanımları büyültmeye devam edeceğiz. 2000’den fazla genç gönüllümüz var. Onlarda bu organizasyonun en önemli aktörleri. Bu güzelliği ne kadar çok güçlü bir şekilde yansıtırsak o kadar hayırlı bereketli bir vizyonu ifade etmiş oluruz”

SAMET AKTAŞ